ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ - ΜΠΟΡΝΤΟ
στην Stoiximan

* Κεκλεισμένων των θυρών.

* Διαιτητής o Ζερεμί Πινιάρ (5 ματς, 23 κίτρινες, 2 κόκκινες).

* Μοιρασμένη η παράδοση μεταξύ των δύο ομάδων (42-24-39). Οκτώ νίκες στα 9 τελευταία ματς ανεξαρτήτως έδρας η Παρί Σεν Ζερμέν, under τα 6 από τα 10 τελευταία.

* Ισχυρή η Παρί Σεν Ζερμέν εντός έδρας (28-12-13). Πιο πρόσφατη εκτός έδρας νίκη της Μπορντό το 2010 (1-2), έκτοτε μετρά 10 ματς χωρίς νίκη (7-3-0).

* Over+g/g τα 4 από τα 6 τελευταία σε όλες τις διοργανώσεις σε αυτή την έδρα.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ

Δύσκολη εβδομάδα που ξεκίνησε με το "οοκ" της ήττας στο Πριγκιπάτο με 3-2 από τη Μονακό. Δεν ήταν τόσο το αποτέλεσμα, που βέβαια επέτρεψε στις υπόλοιπες ομάδες να πλησιάσουν, όσο η εμφάνιση που προβλημάτισε τον κόουτς Τόμας Τούχελ.

Αντάξιο της ποιότητάς της το α' ημίχρονο στο οποίο κυριάρχησε. Εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την πίεση ψηλά της αμυντικής γραμμής της αντιπάλου και με την ταχύτητα του Κιλιάν Μ'Μπαπέ προηγήθηκε με 2-0 (25' και 37'). Δεν έκοψε ταχύτητα στο τέλος του ημιχρόνου, όμως τα δύο ακόμη γκολ με Μ'Μπαπέ και Κιν ακυρώθηκαν ως (οριακά) οφσάιντ στο var.

Εντελώς άλλη εικόνα στην επανάληψη, στην οποία έδειξε να έχει ξεμείνει από δυνάμεις. Εδωσε χώρο στη Μονακό και επέτρεψε τις ευκαιρίες στην περιοχή της. Δύο γκολ, πολλαπλάσιες φάσεις μπροστά στον γκολκίπερ Νάβας, έφεραν την ισοφάριση και η "χαριστική βολή" στο 84' με το γκολ-πέναλτι, φάση στην οποία αποβλήθηκε ο στόπερ Ντιαλό. Δεύτερη φετινή ήττα στο πρωτάθλημα, στο +2 από τη Λιλ που ακολουθεί και απειλεί.

Μεγάλης σημασίας το ματς της Τρίτης κόντρα στη Λειψία για την 4η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι δύο ήττες από τους Γερμανούς και την Μ.Γιουνάιτεντ έφεραν την ομάδα στην 3η θέση του ομίλου και η νίκη ήταν επιτακτική ανάγκη. Το πέναλτι-γκολ του Νεϊμάρ (10') ήταν αυτό που τελικά έκρινε την αναμέτρηση, παρά τη μέτρια και υποτονική εμφάνιση σε όλο το 90λεπτο. Αστοχία των επιθετικών της Λειψίας και ο Νάβας δεν επέτρεψαν να χαθούν οι τρεις βαθμοί που ήρθαν με μεγάλη δυσκολία.

Εξω φρενών με την κακοπροαίρετη κριτική και τις ερωτήσεις των δημοσιογράφων, παίκτες και κόουτς Τόμας Τούχελ, που απέφυγε να απαντήσει αρκετές φανερά ενοχλημένος από το ύφος. "Θεωρώ ότι η ομάδα έπρεπε να πάρει τη νίκη, αυτό κάναμε και είμαι πολύ ευχαριστημένος γι αυτό. Αν ενοχλεί κάποιους, αυτό δεν αφορά εμένα και την ομάδα" είπε ο Γερμανός.

Αποβλήθηκε την προηγούμενη αγωνιστική ο στόπερ Ντιαλό (11/0) και είναι εκτός αποστολής. Απόντες θα είναι και οι Μαρκίνιος (στόπερ, 10/1) και Νάβας (βασικός γκολκίπερ) που προτιμήθηκε να προφυλαχθούν ενόψει Μάντσεστερ. Τραυματίες παραμένουν οι Κέρερ (στόπερ, 6/0), Μπερνάτ (πλάγιος, 4/0), Ντράξλερ (χαφ, 6/2), τελευταία στιγμή θα αποφασισθεί η συμμετοχή των Γκέιγ (χαφ, 11/1) και Ικάρντι (φορ, 2/2) που επέστρεψαν στην αποστολή. Επιστρέφει ο χαφ Βεράτι που "μπορεί να αγωνιστεί για ένα ημίχρονο" σύμφωνα με το ιατρικό επιτελείο.

* Εξι σερί over στο πρωτάθλημα από τις αρχές Οκτωβρίου.

* N/G τα 5 από τα 6 φετινά εντός.

(4-4-2): Ρίκο - Φλορέντσι, Ντανίλο, Κιμπεμπέ (αρχ.), Μπάκερ - Ντι Μαρία, Παρέδες, Ερέρα, Νεϊμάρ - Κιν, Μ'Μπαπέ.

ΜΠΟΡΝΤΟ

ΜΠΟΡΝΤΟ

Δεύτερη νίκη σε πέντε ματς μακριά από το "Ματμούτ Ατλαντίκ" και σημαντική βαθμολογική ανάσα, αφού απομακρύνθηκε στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη, μετά το 1-0 επί της Ρεν, στην αυλαία της προηγούμενης αγωνιστικής.

Ελεγξε το ματς σε όλη τη διάρκεια, εκτέλεσε άψογα το αμυντικό πλάνο του Ζαν-Λουί Γκασέ και ευτύχησε να έχει σε καλή βραδιά τον σταρ, Χατέμ Μπεν Αρφά. Ο Γάλλος μεσοεπιθετικός έδειξε λίγο από την κλάση του στο 37' όταν άνοιξε το σκορ με ατομική προσπάθεια, αδειάζοντας την αντίπαλη άμυνα, και σουτ έξω από την περιοχή.

Επιτυχημένο το 4-4-2 του Γάλλου κόουτς, κατάφερε να "σβήσει" τα ατού της αντιπάλου που έδειξε φανερά την κόπωσή της από τα συνεχόμενα παιχνίδια. Ηγετικό το αμυντικό δίδυμο Μπαϊς-Κοσιελνί, καλοί ανασταλτικά οι χαφ Ζερκάν και Οτάβιο, υστέρησε ο φορ Μαζά που έγινε αλλαγή στο 60'

"Δουλέψαμε πολύ στο διάστημα της διακοπής και μιλήσαμε με όλη την ομάδα, μετά την ήττα από τη Μονπελιέ για να διορθώσουμε τα λάθη μας. Εξαιρετικός ο Χατέμ (Μπεν Αρφά), δεν του αρέσει να χάνει, δίνει το καλό παράδειγμα σε όλους και βοηθάει σε εμπειρία και ταλέντο", δήλωσε ικανοποιημένος ο κόουτς Γκασέ.

Αποστολή 21 ποδοσφαιριστών, στην οποία δεν βρίσκεται μόνο ο εξτρέμ Καλού (7/2). Στη διάθεση του κόουτς Ζαν-Λουί Γκασέ τέθηκαν και οι αμφίβολοι Πάμπλο (7/0) και Ντε Πρεβίλ (φορ, 10/0) που τους λείπουν προπονήσεις, αντιμετωπίζοντας προβλήματα τραυματισμών μεσοβδομάδα.

* N/G τα 9 από τα 11 ματς πρωταθλήματος.

* Over τα 3 από τα 5 φετινά εντός.

(4-2-3-1): Κοστίλ - Κουάτενγκ, Κοσιελνί (αρχ.), Μπαϊς, Μπενίτο - Οτάβιο, Μπάσιτς, Ζερκάν, Μπεν Αρφά, Χουάνγκ - Μαζά.

Louis Campora

• ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ
  • ΜΠΟΡΝΤΟ

1 Ημίχρονο / 1 Τελικό

Απόδοση: 1.65

Οι πρωταθλητές αποδεικνύουν και φέτος ότι τους αρκούν οι ατομικές ενέργειες των σταρ για να πάρουν τις νίκες, απομένει βέβαια να δούμε μέχρι πότε. Δεν πείθουν πάντα με την απόδοσή τους, όπως στο ματς με τη Λειψία, όμως εντός συνόρων είναι ένα επίπεδο πάνω. Με πλήρη την επιθετική τους γραμμή, θα κοιτάξουν να "τελειώσουν" το ματς από νωρίς ενόψει Γιουνάιτεντ. Στο 1.65 ο άσος από ημίχρονο από τη Stoiximan..