Κατά τη διάρκεια της χειμερινής μεταγραφικής περιόδου πραγματοποίησε ολική αναδόμηση του ρόστερ. Στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου έδωσε τα πρώτα δείγματα γραφής της «νέας Πάντοβα» τα οποία ήταν εντυπωσιακά. Έκανε επίδειξη δύναμη διαλύοντας εντός έδρα τη Βερονα στο ντέρμπι του Βένετο. Από τότε αγνοεί τη νίκη σε έξι αγώνες, οι τέσσερις εκ των οποίων έληξαν Χ. Κόντρα στην πρωτοπόρο Μπρέσια αμύνθηκε σωστά, βρήκε το γκολ για το προβάδισμα, άγγιξε το 2-0, γι’ αυτό και η ισοπαλία στο τέλος άφησε μία πικρή γεύση. «Ο θάνατός σου η ζωή μου» η αναμέτρηση απέναντι στην Κροτόνε, άπαντες αντιμετωπίζουν τον αγώνα σαν τελικό.
«Θεωρώ πως στον αγώνα κόντρα στην Κροτόνε δεν θα υπάρχει υψηλός ρυθμός παιχνιδιού. Η Κροτόνε ξεκίνησε τη σεζόν έχοντας στόχο να κερδίσει το πρωτάθλημα και παλεύει για τη σωτηρία. Δεν μπορώ να γνωρίζω τι έγινε. Αυτοί πιστεύουν πως αν κερδίσουν την Πάντοβα βγάζουν στην άκρη έναν από τους ανταγωνιστές τους. Αν κερδίσουμε όλα είναι ανοιχτά, κάθε σενάριο. Αν χάσουμε θα είναι όλα πολύ δύσκολα, δεν θα έχουμε πεθάνει όμως. Θα παλέψουμε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Θεωρώ πως για να πάμε στα μπαράζ χρειαζόμαστε 35-36 βαθμούς» ανέφερε ο προπονητής Πιερπάολο Μπίζολι.