25/05/2018 16:52

Τελικός Champions League: επτά σερί goal/goal

Τελικός Champions League: επτά σερί goal/goal - Κεντρική Εικόνα
Επτά συνεχόμενες εμφανίσεις έχουν τα goal/goal στους τελικούς του Τσάμπιονς Λιγκ από το 2011 και μετά. Τα φαβορί έχουν σηκώσει την κούπα τις 12 από τις 16 προηγούμενες σεζόν, από το 2003 έχει να εμφανιστεί under 1.5 στον τελικό. Τόσο οι τέσσερις τελικοί της Ρεάλ όσο και οι δύο της Λίβερπουλ είχαν γκολ τόσο από τις ίδιες όσο και από τις εκάστοτε αντιπάλους τους.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ
Σε τέσσερις τελικούς έχει πάρει μέρος η Ρεάλ Μαδρίτης και ήταν το φαβορί και στους τέσσερις. Κατέκτησε το Τσάμπιονς Λιγκ και στις τέσσερις συμμετοχές της, έχοντας μόνο goal στους αγώνες της.

Το 2002 σε απόδοση 1.75 επικράτησε με 2-1 της Λεβερκούζεν. Ακολούθησαν οι δύο τελικοί κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης που έληξαν ισόπαλοι με 1-1 και η Ρεάλ πήρε το κύπελλο μετά το 90λεπτο. Σε τιμή 2.15 το 2014 κέρδισε με 4-1 στην παράταση και σε απόδοση 2.45 το 2016 σήκωσε το βαρύτιμο τρόπαιο στα πέναλτι με 5-3. Πέρσι η νίκη της απέναντι στη Γιουβέντους πλήρωνε 2.65 και επαληθεύθηκε με σκορ 4-1. Σημειώστε ότι και οι τέσσερις τελικοί της Ρεάλ είχαν τουλάχιστον ένα γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι τρεις είχαν από 2 έως 3 γκολ στο φινάλε και ένας έληξε με over 3.5 γκολ.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ
Η Λίβερπουλ ήταν παρούσα σε δύο τελικούς στους οποίους μάλιστα ήταν το αουτσάιντερ κόντρα στη Μίλαν. Δεν κέρδισε στην κανονική διάρκεια, μετρώντας μία ισοπαλία και μία ήττα. Και οι δύο τελικοί της έληξαν με over και goal και στους δύο τελικούς έχανε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ενώ και τα τέσσερα γκολ που πέτυχε σε αυτά τα παιχνίδια επιτεύχθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Το 2005 πλήρωνε 3.50 απέναντι στη Μίλαν και από το 0-3 του πρώτου ημιχρόνου έφτασε στο 3-3 στο τέλος της κανονικής διάρκειας για να κατακτήσει το τρόπαιο στα πέναλτι με 3-2. Δύο χρόνια αργότερα κόντρα και πάλι στην ιταλική ομάδα ηττήθηκε με 1-2, με τη νίκη της να πληρώνει 3.30.

ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΗ ΦΑΒΟΡΙ
Από το 2013 και μετά, τα φαβορί μετράνε πέντε συνεχόμενες κατακτήσεις, ενώ παραμένουν αήττητα στους οκτώ τελευταίους τελικούς με πέντε νίκες και τρεις ισοπαλίες. Στο σύνολο των 16 ετών που εξετάζω, έχουν δώδεκα κατακτήσεις έναντι τεσσάρων των αουτσάιντερ. Εφτασαν στη νίκη εννέα φορές, έφεραν έξι ισοπαλίες και μόνο η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που ήταν το οριακό φαβορί κόντρα στη Μπαρτσελόνα το 2009 ηττήθηκε. Στις έξι ισοπαλίες που το τρόπαιο κρίθηκε μετά το 90λεπτο, πέντε φορές οι αντίπαλοι έφτασαν στα πέναλτι και μία φορά στην παράταση.

Τα φαβορί με τιμές από 1.60 έως 1.95 είχαν πέντε νίκες και μία ισοπαλία σε έξι τελικούς που έληξαν με goal. Οι πέντε ήρθαν over και τα φαβορί είχαν τρεις νίκες με σκορ 2-1, δύο νίκε με σκορ 3-1 και μία ισοπαλία με σκορ 1-1.

Σε αποδόσεις από 2.10 μέχρι 2.55 τα φαβορί είχαν τρεις νίκες και τέσσερις ισοπαλίες σε επτά τελικούς, οι έξι εκ των οποίων είχαν από 2 έως 3 γκολ. Κέρδισαν με σκορ 2-0, 2-1, 3-0 και έφεραν τρεις ισοπαλίες με σκορ 1-1 και μία ισοπαλία με σκορ 3-3.

Τέλος, σε τιμές από 2.60 έως 2.65 είχαν ρεκόρ 1-1-1. Η νίκη τους ήρθε με σκορ 4-1, η ισοπαλία είχε σκορ 0-0 και η ήττα ήταν με σκορ 0-2.
ΣΚΟΡ
Δημοφιλέστερα σκορ τα 1-1 και 2-1 υπέρ των φαβορί με τέσσερις εμφανίσεις το καθένα. Δύο εμφανίσεις για τα 3-1 και 2-0, από μία εμφάνιση είχαν τα 0-0, 3-0, 3-3 και 4-1.

UNDER – OVER
Από το 2010 και μετά οι ζυγές χρονιές έχουν μόνο under και οι μονές χρονιές έχουν μόνο over! Στο σύνολο της 16ετίας που εξετάζουμε, τα over προηγούνται οριακά με εννέα εμφανίσεις έναντι επτά των under.

GOAL – NO GOAL
Επτά συνεχόμενες εμφανίσεις για τα goal από το 2011 και μετά, τελευταίο no goal στον τελικό του 2010 ανάμεσα στην Ιντερ και στην Τσέλσι που έληξε με σκορ 2-0. Συνολικά έχουν εμφανιστεί δώδεκα goal και μόνο τέσσερα no goal τις χρονιές 2003, 2004, 2009 και 2010.

ΣΥΝΟΛΑ ΤΕΡΜΑΤΩΝ
Από το 2003 έχει να εμφανιστεί το under 1.5 σε τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ και αυτή ήταν η μοναδική του εμφάνιση στους 16 τελικούς της διοργάνωσης. Τα 2 έως 3 γκολ έχουν έντεκα εμφανίσεις και ποσοστό επαλήθευσης 69%, με 25% ακολουθούν τα over 3.5 που είχαν τέσσερις εμφανίσεις.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ-ΤΕΛΙΚΟ
Από τις εννέα νίκες των φαβορί, οι πέντε έγιναν με 1/1 ημίχρονο-τελικό, τρεις με Χ/1 και μία με ανατροπή 2/1 το 2006 στο Μπαρτσελόνα-Αρσεναλ 2-1. Στις έξι ισοπαλίες, οι τρεις ήταν με Χ/Χ, στις δύο είχαν προηγηθεί τα φαβορί στο τέλος του πρώτου 45λεπτου (1/Χ) και σε μία το αουτσάιντερ (2/Χ). Η μοναδική νίκη του αουτσάιντερ ήταν με 2/2 ημίχρονο-τελικό.

Συνολικά, στους 16 τελικούς στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, επτά φορές είχε το προβάδισμα το φαβορί, έξι φορές οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες και τρεις φορές προηγήθηκε το αουτσάιντερ.

ΓΚΟΛ  Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
Μόνο τρεις τελικοί δεν είχαν γκολ στο πρώτο ημίχρονο, αυτοί του 2003, 2012 και 2013. Σε οκτώ τελικούς σημειώθηκε ένα γκολ, δύο γκολ είχαν οι τελικοί του 2008, 2011 και 2017, ενώ τρία γκολ είχαν οι τελικοί του 2002 και του 2005. Τα φαβορί σκόραραν έστω μία φορά στους έντεκα από τους δεκαέξι τελικούς, τα αουτσάιντερ στους επτά. Δημοφιλέστερο σκορ στο τέλος του α’ ημιχρόνου το 1-0 υπέρ του φαβορί με πέντε εμφανίσεις, από τρεις εμφανίσεις είχαν το 1-1, το 0-1 και το 0-0, μία εμφάνιση για το 2-1 και το 3-0 υπέρ των φαβορί.

ΓΚΟΛ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
Μόλις τρεις τελικοί δεν είχαν γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, αυτοί του 2002, 2003 και 2008. Ενα γκολ είχαν οι τελικοί του 2009, 2010, 2014 και 2016, δύο γκολ οι τελικοί του 2004, 2006, 2007, 2011 και 2012, ενώ τρία γκολ είχαν οι τελικοί του 2005, 2013, 2015 και 2017. Τα φαβορί σκόραραν στο δεύτερο ημίχρονο των δέκα εκ των δεκαέξι τελικών, τα αουτσάιντερ στους επτά. Τρεις εμφανίσεις είχαν τα σκορ 0-0 και 2-0 υπέρ των φαβορί, από δύο εμφανίσεις τα σκορ 1-0, 2-1, 1-1 και 0-1, από μία εμφάνιση τα σκορ 0-3 και 2-1.