17/07/2017 11:00 | 3628 εμφανίσεις

Μποταφόγκο – Σπορτ Ρεσίφε: Ασταμάτητη ξαφνικά η Σπορτ

Με επτά παιχνίδια αήττητη και έξι σερί νίκες σε όλες της διοργανώσεις (στις 5 εξ αυτών είναι Χ το ημίχρονο), η ομάδα από το Ρεσίφε έχει ανέβει στην εξάδα και δεν τρώει καν γκολ. Σε καλή κατάσταση την περιμένει η Μποταφόγκο.

Σετ αποδόσεων: 1.85 – 3.40 – 3.80

* Σε 10 μεταξύ τους από το 1999 στην έδρα της η Μποταφόγκο δεν έχει ήττα: 7-3-0 (21-7)
* Μόνο σε ένα από αυτά τα 10 δεν βρήκε δίχτυα η Μποταφόγκο

Για το Κύπελλο: Μποταφόγκο – Σπορτ Ρεσίφε (27/04)    2-1
Σπορτ Ρεσίφε – Μποταφόγκο (01/06)    1-1

ΜΠΟΤΑΦΟΓΚΟ
Ρεπορτάζ
: Επιβεβαίωσε ότι στα δύσκολα ματς παίζει καλύτερα και πήρε διπλό 0-1 στο ντέρμπι του Ρίο με την Φλουμινένσε. Ηταν δυνατή, είχε δύο δοκάρια, είδε τον αντίπαλο πορτιέρο να κατεβάζει ρολά, αλλά βρήκε σχετικά νωρίς το γκολ, δίχως να κλειστεί στη συνέχεια. «Παίξαμε ωραία μπάλα παρά το μικρό σκορ», έλεγε χαρούμενος ο κόουτς Ζάιρ Βεντούρα.

Για τρίτο ματς αήττητη, με έξι διαδοχικά under, ανέβηκε πιο κοντά στην εξάδα και εκεί μπορεί να πλασαριστεί εάν νικήσει. «Εχουμε ομάδα για σημαντικά πράγματα και δεν θα συμβιβαστούμε με τα λίγα», επέμεινε ο προπονητής, ο όποιος συχνά κάνει δηλώσεις αισιοδοξίας.

Bet info: Τρία clean sheet στα 12 τελευταία σε όλες τις διοργανώσεις.

Αγωνιστικά νέα:  Γυρίζει, αλλά μένει πάγκο κορυφαίος πορτιέρο του πρωταθλήματος, Φερνάντες, εκτός οι, Μπρούνο Σίλβα (μέσος 11/4), Αϊρτον (κοφτης 3/0) .

Πιθανή ενδεκάδα (4-4-2): Τζέφερσον – Αρνάλντο, Αρνάλντο, Ραμπέγιο, Κάρλι –Λιντόσο, Φερνάντες, Πάουλο, Βινίσιους – Πιμπάο, Ροζέρ.

ΣΠΟΡΤ ΡΕΣΙΦΕ
Ρεπορτάζ
: Ξημερώματα Παρασκευής υποδεχόταν την Σαπεκοένσε και ήθελε να δώσει συνέχεια στην όπως την χαρακτήρισε ο κόουτς Λουσεμπούργκο «καλύτερη στιγμή απ’ όταν ανέλαβα». Με το εκπληκτικό 0-3 στην Κοριτίμπα είχε βρεθεί πιο κοντά στην εξάδα.

Εκεί μέσα όμως τρύπωσε με ακόμα μία εμφατική τριάρα. Πραγματικά έκανε ό,τι ήθελε στο 3-0 επί της Σαπεκοένσε και ας μπήκαν τα δύο γκολ στις καθυστερήσεις. Με έξι σερί νίκες και επτά αήττητη σε όλες τις διοργανώσεις, αφήνει τεράστια αισιοδοξία, όπως και το ότι επέστρεψε με γκολ ο κορυφαίος της, Ντιέγκο Σόουζα, που απουσίασε στο προηγούμενο, απαιτώντας μεταγραφή.

Bet info: Σκοράρει στα 42/47 ματς στο 2017. Δεν δέχεται καν γκολ στις έξι αυτές νίκες στο σερί της.

Αγωνιστικά νέα: Απώλεια ο εκπληκτικός γερόλυκος βασικός πορτιέρο Μαγκράο και ο Οσβάλντο (εξτρέμ 13/3).

Πιθανή ενδεκάδα (4-3-3): Αγκενόρ – Σ. Σαβιέ, Ντούρβαλ, Μένα, Ρονάλντο Αλβες – Ρίτελι, Πάτρικ, Φελίπε – Ντιέγκο Σόουζα, Ροζέριο, Αντρέ.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Από τα 12 γκολ σε αυτές τις έξι σερί νίκες της η Σπορτ έχει βάλει τα 11 στο β’ μέρος και αυτό σημαίνει ότι στα 5/6 έχουμε ισοπαλία στο ημίχρονο. Τρομερό στατιστικό για να το αγνοήσουμε και εδικά κόντρα σε μία ομάδα που παίζει αμυντικά, προσεκτικά και περιμένει.