Με το γειτονικό ντέρμπι μίσους ανάμεσα στη Σιντ Τρούιντεν και την Γκενκ επαναρχίζει έπειτα από τρεις περίπου εβδομάδες το πρωτάθλημα στο Βέλγιο. «Λαβωμένοι» οι γηπεδούχοι.

ΣΙΝΤ ΤΡΟΥΙΝΤΕΝ – ΓΚΕΝΚ (21:30)
Κωδ. ΟΠΑΠ: 854
Γήπεδο: ΣΤΑΓΕΝ (11.250), ΣΙΝΤ ΤΡΟΥΙΝΤΕΝ
Απόσταση: 35 ΧΛΜ.
Σετ αποδόσεων: 5.44 – 4.46 – 1.52

Α’ Γύρος: Γκενκ – Σαιντ Τρούιντεν 1-1

* Γειτονικό ντέρμπι μίσους στην περιοχή της Λιμβουργίας.
* 2-0-4 η πρόσφατη προϊστορία με γηπεδούχο την Σιντ Τρούιντεν (1 Under – 5 Over, συνολικά τέρματα 10-14).

ΣΙΝΤ ΤΡΟΥΙΝΤΕΝ
Ρεπορτάζ:
Την κατάλληλη στιγμή ήρθε η διακοπή, καθώς το τελευταίο διάστημα βρισκόταν σε κάμψη (0-3-1). Παρά τα αρνητικά αποτελέσματα, πάντως, εξακολουθεί να βρίσκεται εντός εξάδας.

Απέκτησε τον επιθετικό Κινοσίτα (Χάλμσταντ), ο οποίος πάντως λόγω γραφειοκρατικών θεμάτων θα είναι διαθέσιμος από Φλεβάρη. Πλήγμα η αποχώρηση του ακραίου μπακ Ντε Νόρε (13/1), ο οποίος πουλήθηκε στην αποψινή της αντίπαλο έναντι 3 εκατ. Ευρώ.

Σε φιλικά παιχνίδια που έδωσε κατά τη διάρκεια της διακοπής ηττήθηκε 2-1 από την Μπρέντα και 5-2 από τη Χόφενχαϊμ.

Bet info: Εντός έδρας έχει δώσει 10 αγώνες και έχει ρεκόρ 5-5-0 (16-8 συνολικά τέρματα). Το Χ ημίχρονο εμφανίστηκε στα 13 από τα 21 συνολικά παιχνίδια της.

Αγωνιστικά νέα: Αρκετά τα προβλήματα ενόψει του σημερινού ντέρμπι. Τιμωρημένοι o πολύτιμος μέσος Μπεζούς (16/3) και ο εξτρέμ Ακολάτσε (13/1), σε διεθνείς υποχρεώσεις ο στόπερ Τομιγιάσου (21/1) και ο μέσος Εντο (17/2), τραυματίες ο εξτρέμ Σεμπάλος (13 συμ.) και ο στόπερ Τειξέιρα (18 συμ.).

ΓΚΕΝΚ
Ρεπορτάζ:
Συνδυάζοντας αρμονικά την ουσία με το θέαμα απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής και θεωρείται δικαίως το πρώτο φαβορί για την κατάκτηση του φετινού τίτλου. Ενδεικτικό τα ανωτερότητάς της είναι το γεγονός ότι διαθέτει την καλύτερη επίθεση (49 γκολ) και άμυνα (19 γκολ) της κατηγορίας.

Μεταγραφικά, έβγαλε από τα ταμεία της περίπου 5,5 εκατ. Ευρώ για να ντύσει στα «μπλε» τους ακραίους μπακ Ντε Νόρε (Σιντ Τρούιντεν) και Μπόρχες (Χάμαρμπι).

Σε αγώνες προετοιμασίας κέρδισε 1-0 τη Φορτούνα Σίταρντ και αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Σάλκε.

«Είμαι πολύ ικανοποιημένος από τη δουλειά που κάναμε κατά τη διάρκεια της διακοπής. Περιμένω να ξεκινήσουμε με ενθουσιασμό», τόνισε ο προπονητής Κλεμάν.

Bet info: Μακριά από το γήπεδό της έχει δώσει 10 αγώνες και έχει ρεκόρ 7-3-0 (27-9 συνολικά τέρματα). Over έληξαν τα 11 από τα 21 συνολικά παιχνίδια της.

Αγωνιστικά νέα: Νοκ άουτ ο στόπερ Λουκούμι (7 συμ.), δεν είναι διαθέσιμος λόγω τραυματισμού ο νεοφερμένος Ντε Νόρε.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Γκενκ έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη, αλλά η αήττητη εντός έδρας Σιντ Τρούιντεν, παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίζει, δεν θα πέσει αμαχητί. Λαμβάνοντας υπόψη την έφεση των γηπεδούχων στο Χ ημίχρονο (13/21) και το ότι η Γκενκ είθισται να ανεβάζει στροφές στο δεύτερο μέρος (31 από τα 49 συνολικά γκολ) καταλήγω στο Χ ημίχρονο – 2 τελικό. (Χ ημίχρ./2 τελ.)