Σημαντικό και για τις δύο ομάδες το εναρκτήριο παιχνίδι της 28ης αγωνιστικής της Τσάμπιονσιπ. Τα πρόσφατα μέτρια αποτελέσματα τις έφεραν στο -4 από κορυφή και 6άδα, αντίστοιχα, με τον ηττημένο να χάνει κι άλλο έδαφος. Με απουσίες, αλλά και επιστροφές, η Νόργουιτς. Κουρασμένη, πλην όμως ανταγωνιστική, η Μπέρμιγχαμ.

Απόσταση (χλμ.): 262
Σετ Αποδόσεων: 1.82 - 3.58 - 4.55

Α’ γύρος: Μπέρμιγχαμ – Νόργουιτς 2-2
* Η Νόργουιτς ηττήθηκε στα 6/7 πιο τελευταία παιχνίδια που έδωσε Παρασκευή (1-0-6), μεταξύ των οποίων και τα 3 με τον Ντάνιελ Φάρκε στο τιμόνι.
* Οι γηπεδούχοι έχουν σημειώσει 16 γκολ στο τελευταίο 10λεπτο των αγώνων του, επίδοση που αποτελεί την καλύτερη από κάθε άλλη ομάδα των πρώτων 4 κατηγοριών του αγγλικού ποδοσφαίρου.
* Συνολική παράδοση (από το 1963-64):
23-24-21. Η Νόργουιτς είναι αήττητη στα 4 πιο πρόσφατα ματς ανεξαρτήτως έδρας (3-1-0), όπως και στα τελευταία 6 στο γήπεδό της (4-2-0, όλες οι νίκες με μηδέν). Η Μπέρμιγχαμ κέρδισε μόνο 1/14 τελευταία μεταξύ τους ματς πρωταθλήματος (1-7-6).

ΝΟΡΓΟΥΙΤΣ
Ρεπορτάζ:
Παρέμεινε χωρίς νίκη για 5ο επίσημο παιχνίδι (0-3-2) με το 1-1 στο εκτός έδρας ντέρμπι με τη Γουέστ Μπρομ. Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό με καλό ρυθμό και φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, ειδικά στην επανάληψη. Οι γηπεδούχοι πήραν νωρίς το προβάδισμα (Γκέιλ 12’) και ήταν η ομάδα που είχε την ελαφρά υπεροχή, αναγκάζοντας τον Κρουλ σε ορισμένες εντυπωσιακές επεμβάσεις. Είχε και η Νόργουιτς τις δικές της καλές στιγμές βρίσκοντας το γκολ της ισοφάρισης με «χρυσή» αλλαγή τον Ρόουντς (μπήκε στο 81’, σκόραρε στο 83’).

«Ήταν, χωρίς αμφιβολία, ένας θετικός βαθμός. Αγωνιστήκαμε σε μια πολύ δύσκολη έδρα και κόντρα σε ένα εξαιρετικό αντίπαλο. Υπήρξαν στιγμές που έπρεπε να αμυνθούμε, όμως από πλευράς αριθμών ο αγώνας ήταν ισορροπημένος και το αποτέλεσμα δίκαιο» σχολίασε μετά τη λήξη του αγώνα ο Ντάνιελ Φάρκε.

Μετά τις πρόσφατες απώλειες, η Νόργουιτς βρέθηκε 3η στην ισοβαθμία με τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και στο -4 από την κορυφή. Εξακολουθεί να παρουσιάζεται απειλητική σε κάθε παιχνίδι, όμως η ευκολία με την οποία δέχεται τελευταία γκολ της έχει κοστίσει. Πολύ κρίσιμη η αναμέτρηση με την Μπέρμιγχαμ, κόντρα στην οποία η παράδοση είναι θετική.

Bet info: Οι τελευταίοι 4 και οι 7/8 πιο πρόσφατους αγώνες της έληξαν με Goal. Στο «Κάροου Ρόουντ» μετράει 4 διαδοχικά Goal και Over 3,5.

Αγωνιστικά νέα: Επανήλθαν στο προηγούμενο παιχνίδι ο αριστερός μπακ Λιούις (23/0) και οι μέσοι Μπουεντία (22/3), Τέτεϊ (25/0), όμως ο τελευταίος θα χρειαστεί να χάσει τις επόμενες εβδομάδες. Εξέτισε την ποινή του ο στόπερ Χάνλεϊ (7/1). Διαθέσιμος και ο Στίπερμαν (μ,24/3). Ισως χρειαστεί επέμβαση ο στόπερ Κλόζε (23/4). Θέλει λίγο χρόνο ο ποιοτικός μέσος Λάιτνερ (19/2). Μακροχρόνια τα υπόλοιπα προβλήματα. Στη Μίλγουολ ο εξτρέμ Μάρσαλ (4/0).

ΜΠΕΡΜΙΓΧΑΜ
Ρεπορτάζ:
Μετά τον αποκλεισμό στο Κύπελλο από τη Γουέστ Χαμ (2-0), υπέστη την εντός έδρας ήττα από τη Μίντλεσμπρο (1-2) και παρέμεινε χωρίς νίκη σε 4ο διαδοχικό παιχνίδι σε όλες τις διοργανώσεις (0-2-2). Παρά το κακό πρώτο ημίχρονο, που την έφερε δικαίως πίσω στο σκορ (Γουίνγκ 37’), ανέβηκε στην επανάληψη και απόκτησε το μομέντουμ του αγώνα με την ισοφάριση (Ανταμς 79’), όμως βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας έφερε το τελικό 1-2 (Ασομπαλόνγκα 82’).

«Οταν ο αντίπαλος χρησιμοποιεί 4 αμυντικούς και 5 μέσους, ξέρεις ότι θα δυσκολευτείς να σκοράρεις. Στο πρώτο ημίχρονο παρασυρθήκαμε από τις συχνές διακοπές, όμως μετά την ανάπαυλα δείξαμε χαρακτήρα. Ημασταν πιο παραγωγικοί και φτάσαμε δικαίως στο γκολ, όμως δεν αντιδράσαμε σωστά στη φάση που ακολούθησε» ανέφερε στις δηλώσεις του ο Γκάρι Μονκ, που παρέμεινε χωρίς νίκη κόντρα στον Τόνι Πιούλις.

Οι περιορισμένες εναλλακτικές λύσεις και οι συνεχείς αγωνιστικές υποχρεώσεις έχουν φέρει κόπωση στην Μπέρμιγχαμ, κάτι που φαίνεται από τα συχνά κενά διαστήματα μέσα στους αγώνες της. Εξακολουθεί, βέβαια, να παρουσιάζεται ανταγωνιστική σχεδόν σε κάθε αναμέτρηση, όμως οι συχνές απώλειες δεν της επιτρέπουν να καλύψει τη διαφορά από την 6άδα (-4).

Bet info: Βρίσκει γκολ στα τελευταία 9 ταξίδια της στο πρωτάθλημα.

Αγωνιστικά νέα: Επέστρεψε μετά από 14 μήνες απουσίας ως αλλαγή ο επιθετικός Βέισελ (1/0), ενώ επανήλθαν επίσης ο αριστερός μπακ Πέντερσεν (23/1) και ο μέσος Χότα (23/1). Τραυματίες ο στόπερ Ρόμπερτς (5/0) και ο επιθετικός Μπογκλ (15/1). Μακροχρόνια εκτός δράσης ο μέσος Ντέιβις.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Νόργουιτς έχει το προβάδισμα, όμως η ευκολία με την οποία δέχεται στους τελευταίους αγώνες γκολ, αλλά και η ανταγωνιστικότητα της Μπέρμιγχαμ, καθιστούν ασύμφορο τον άσο. Βάσει της εικόνας τους είναι πιθανό να παρακολουθήσουμε ένα ανοιχτό παιχνίδι (G/G+Over).