11/07/2018 12:29

ΣΤΑΜAΤΗΣΔΗΜAΚΗΣ

Αγγλία, σε τιμές οκταπλασιασμού

Αγγλία, σε τιμές οκταπλασιασμού - Κεντρική Εικόνα

Για δεύτερη φορά στην Ιστορία της, η Αγγλία διεκδικεί την πρόκριση στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Η κατάκτηση του τροπαίου το 1966, χρονιά που το διοργάνωσε, είναι ουσιαστικά και η μοναδική διάκριση των Αγγλων σε επίπεδο εθνικών ομάδων στο ποδόσφαιρο. Εχουν φτάσει μία φορά και σε ημιτελικά Euro, το 1996 (και πάλι το διοργάνωσαν), διοργάνωση για την οποία είχε γραφτεί και το τραγούδι «its coming home» που ακούγεται έντονα τις τελευταίες εβδομάδες, αφού οι πιθανότητες να φτάσει και να κατακτήσει η Αγγλία το φετινό Μουντιάλ, είναι αυξημένες.

Δειτε στη Sportingbet το κουπόνι με τους αγώνες του μουντιαλ και παίξε νόμιμα εδω

Πλέον δύο ματς έμειναν και το πιο κρίσιμο σήμερα, με την Κροατία, για τα ημιτελικά του θεσμού. Θετικό για τους Αγγλους εν όψει του σημερινού αγώνα, το γεγονός πως είχαν μία μέρα παραπάνω ξεκούρασης, τη στιγμή που η Κροατία προέρχεται από δύο σερί 120λεπτά (και ισάριθμες προκρίσεις στα πέναλτι).  Πιθανότατα λοιπόν η κόπωση να παίξει σήμερα το ρόλο της. Η Αγγλία συνήθως σκοράρει από το πρώτο ημίχρονο (το έχει κάνει στα 6 από τα 9 ματς που έχει δώσει στο 2018) και ένα τέτοιο ενδεχόμενο θα φέρει σήμερα το ματς στα μέτρα της. Με σημείο «κλειδί» να προηγηθεί στο πρώτο 45λεπτο, το ενδεχόμενο νίκης των Αγγλων και στα δύο ημίχρονα είναι η επιλογή μου.

Ομάδα της δεύτερης κατηγορίας της  Ελβετίας η Βαντούζ, ομάδα του Λίχτενσταϊν. Με φιλικά προετοιμασίας την έχει βγάλει μέχρι στιγμής και όπως φαίνεται από τα αποτελέσματα, δεν είναι ακόμα έτοιμη (κατά σειρά τα σκορ:  1-1, 1-6, 0-0, 2-1). Αντιμετωπίζει την επίσης ανέτοιμη Λέφσκι Σόφιας, ομάδα στην οποία τα πιο αναγνωρίσιμα ονόματα στο ρόστερ της είναι οι Ριβαλντίνιο (ο υιός του Ριβάλντο) και Γκαμπριέλ Ομπερτάν (Γάλλος εξτρέμ με μεγάλη θητεία στην Πρέμιερ Λιγκ). Με δεδομένη τη διαφορά κατηγορίας και ποιότητας στο ρόστερ, έχει τύχη το διπλό.

Το Παγκόσμιο παίζεται στη Novibet με προσφορά* ημέρας και δεκάδες ειδικά στοιχήματα!  *Ισχύουν Όροι και Προϋποθέσεις

Λίγος κόσμος αναμένεται στο ματς της Ολίμπια Λιουμπλιάνας με την Καραμπάγκ. Υπήρχαν κάποιες εξελίξεις (λύση της συνεργασίας με Ιγκόρ Μπίσκαν, αποδυνάμωση του ρόστερ) που έχουν παίξει ρόλο για αυτό. Η μόνιμη πρωταθλήτρια Αζερμπαϊτζάν τα τελευταία χρόνια, Καραμπάγκ,  έχει αποκτήσει πλέον εμπειρία στη διοργάνωση ενώ έχει διατηρήσει τον προπονητή και τον βασικό της κορμό. Διπλό.