19/04/2017 17:43 | 1328 εμφανίσεις

ΧΡΗΣΤΟΣΧΡΥΣΑΙΤΗΣ

Υποτιμούν οι «μπουκ» την Ατλέτικο Νασιονάλ

Η κάτοχος του τίτλου έχει ξεκινήσει με δύο ήττες τη διοργάνωση και αναμένουμε να βγάλει αντίδραση, καθώς ο μεγάλος της φετινός στόχος είναι να κατακτήσει και πάλι το τρόπαιο ώστε να μπορέσει να παίξει ξανά στο Μουντιάλ Συλλόγων και αυτή τη φορά να προκριθεί τουλάχιστον στον τελικό.

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!

Παρά τις γιορτινές μέρες – καθώς το Καθολικό Πάσχα συνέπεσε φέτος με το Ορθόδοξο – η αγωνιστική δράση στη Νότια Αμερική συνεχίζεται χωρίς ανάσα. Αυτή την εβδομάδα έχουμε την 3η αγωνιστική στους περισσότερους ομίλους της διοργάνωσης. Ξεχωρίζω δύο παιχνίδια που διεξάγονται σήμερα.

Στο πρώτο η Εστουντιάντες της Αργεντινής υποδέχεται την Ατλέτικο Νασιονάλ. Τα σετ αποδόσεων μας δίνουν ξεκάθαρο φαβορί τους Αργεντινούς και πραγματικά νομίζω ότι εδώ υπάρχει σημαντική στοιχηματική ευκαιρία. Η Νασιονάλ είναι η κάτοχος του τίτλου και σε σχέση με πέρσι δεν μπορεί κανείς να πει ότι έχει αποδυναμωθεί. Οι δύο ήττες που έχει κάνει μέχρι στιγμής δεν ανταποκρίνονται στο ποδόσφαιρο που έχει παίξει, ειδικά εναντίον της Μποταφόγκο είχε κυριαρχήσει, πληρώνοντας όμως τη μη αποτελεσματικότητά της στις ευκαιρίες που δημιούργησε. Αυτό μπορεί να το πάθει οποιαδήποτε ομάδα, δε σημαίνει ότι ξαφνικά ξέχασαν την μπάλα που ήξεραν. Επίσης η Εστουντιάντες δεν είναι και κάποιο μεγαθήριο…. Η εντός έδρας ήττα της 0-2 από την Μπαρτσελόνα του Ισημερινού καταδεικνύει ότι έχει και αυτή τις αδυναμίες της.
Με τους «μπουκ» να μας προσφέρουν τη νίκη της Νασιονάλ σε τιμές που αγγίζουν τον τετραπλασιασμό, νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να πάμε στην επιλογή του διπλού.

Λίγο αργότερα η πρωταθλήτρια Παραγουάης Λιμπερτάδ υποδέχεται τη βραζιλιάνικη Ατλέτικο Μινέιρο. Οι Παραγουανοί γνώρισαν την προηγούμενη αγωνιστική εντός έδρας ήττα-σοκ από τη Γοδόι Κρουζ, χωρίς όμως να αντικατοπτρίζει το συγκεκριμένο αποτέλεσμα την εικόνα του αγώνα. Δέχτηκαν τα γκολ στις καθυστερήσεις του κάθε ημιχρόνου, το πρώτο από τραγικό λάθος της άμυνας και το δεύτερο από οριακή θέση οφσάιντ. Τα σετ είχαν ανοίξει με φαβορί τους Βραζιλιάνους όμως γρήγορα «γύρισαν». Θεωρώ ότι εξακολουθεί να υπάρχει αξία στον άσο της Λιμπερτάδ που είναι η πιο καλοδουλεμένη ομάδα στην Παραγουάη και έχει την ποιότητα να φτάσει στη νίκη. Να σημειώσουμε εδώ ότι η Μινέιρο είναι χωρίς νίκη στις τελευταίες τρεις εξόδους της στο πολιτειακό πρωτάθλημα του Μπέλο Οριζόντε, με τα δύο από τα τρία ματς να είναι απέναντι σε ομάδες μικρότερης κατηγορίας.
Νομίζω ότι η Λιμπερτάδ θα βρει τον τρόπο να πάρει τους τρεις βαθμούς και να ξαναμπεί για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης.

Αυτά για σήμερα, σας εύχομαι καλή επιτυχία στις επιλογές σας!