16/02/2017 11:20 | 12885 εμφανίσεις

ΠAΝΟΣΓΑΡΙΔΗΣ

Γκολ, DNB και ημίχρονο-τελικό

Η Μπεσίκτας κρατούσε την τύχη στα χέρια της την τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς της ήταν αρκετό ένα διπλό στο Κίεβο επί της αποκλεισμένης Ντιναμό για να προκριθεί στους «16». Τελικά έφυγε με... έξι γκολ στην πλάτη, πληρώνοντας πάντως και τα πολλά διαιτητικά λάθη σε βάρος της. Σήμερα ταξιδεύει στο Ισραήλ για να αντιμετωπίσει τη Χάποελ Μπιρ Σιβά που μετά την πρόκριση επί του Ολυμπιακού στον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, απέκλεισε και τις Ιντερ, Σαουθάμπτον από τη συνέχεια του Γιουρόπα. Οι φιλοξενούμενοι που οδηγούν την κούρσα εντός συνόρων θα έχουν ορισμένες σημαντικές απουσίες, καθώς θα λείψουν οι τιμωρημένοι Μπεκ, Αντριάνο (μπακ) και ο Αμπουμπακάρ (φορ), όμως είναι πολύ ανώτεροι από τη Χάποελ και η απόδοση του διπλού ελκυστικότατη. Επειδή όμως υπάρχει και ρεβάνς και η ισοπαλία με γκολ δεν θα... έπεφτε και τόσο άσχημη στους πρωταθλητές Τουρκίας, θα μειώσω το ρίσκο και θα επιλέξω το διπλό στο DNB.

Η Σαχτάρ Ντόνετσκ τελείωσε τις υποχρεώσεις της στον όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ έχοντας την καλύτερη επίθεση στη διοργάνωση με ενεργητικό 21 τέρματα σε έξι αγώνες. Μπορεί να προέρχεται από μεγάλο διάστημα αγωνιστικής απραξίας, όμως αυτό δεν θα αλλάξει τη φιλοσοφία της που είναι φουλ επιθετική. Το ίδιο ισχύει και για τη Θέλτα και αυτό αποδείχτηκε και με το πρόσφατο 3-2 από την Ατλέτικο Μαδρίτης στο «Βιθέντε Καλντερόν» για την Πριμέρα. Θεωρώ κάτι παραπάνω από πιθανό να σκοράρουν και οι δύο αντίπαλοι σήμερα στη Γαλικία και αν δεν φοβόμουν αρκετά το 1-1, θα επέλεγα το over που μάλιστα προσφέρεται σε αποδόσεις αουτσάιντερ.

Στη Φιορεντίνα ο Πάουλο Σόουζα παρατάσσει πολύ ανταγωνιστική ενδεκάδα στο Μενχενγκλάντμπαχ. Είμαι βέβαιος ότι οι «βιόλα» δεν θα παίξουν παθητικά απέναντι στη γερμανική ομάδα, καθώς σε αυτή την περίπτωση το έργο τους θα γίνει πολύ δύσκολο. Αυτό άλλωστε δεν ταιριάζει και στη φιλοσοφία του προπονητή τους. Οι Τοσκανοί διαθέτουν ικανότατους ποδοσφαιριστές από τη μέση και μπροστά, που γνωρίζουν καλά να εκμεταλλεύονται τους κενούς χώρους. Θα μπουν δυνατά προσπαθώντας να αιφνιδιάσουν την Γκλάντμπαχ και δεν το αποκλείω καθόλου να το καταφέρουν. Γι' αυτό και θα ρισκάρω στο να πετύχουν το πρώτο γκολ της αναμέτρησης.

Τελευταία επιλογή το Χ ημίχρονο - 1 τελικό στον αγώνα της Αθλέτικ Μπιλμπάο με τον ΑΠΟΕΛ. Οι Βάσκοι ξεκινούν νωχελικά τα τελευταία παιχνίδια τους στο «Σαν Μαμές και ασφαλώς δεν είναι τυχαίο ότι νίκησαν με το ίδιο σενάριο Σπόρτινγκ Χιχόν και Λα Κορούνια (0-1 ημίχρονο, 2-1 τελικό). Κάτι αντίστοιχο είχε συμβεί και στους δύο από τους τρεις αγώνες τους στον όμιλο με Ραπίντ Βιέννης (1-0 τελικό, 0-0 ημίχρονο) και Σασσουόλο (3-2 τελικό, 1-1 ημίχρονο). Ο ΑΠΟΕΛ θα δώσει χώρο στην Μπιλμπάο, όμως εκτιμώ ότι μπορεί να κρατήσει τουλάχιστον για 45 λεπτά την ισοπαλία, πιθανότατα χωρίς τέρματα.