13/12/2017 00:30

Σουντ Αμέρικα – Ελ Τάνκε: Στην κόψη του ξυραφιού

Σουντ Αμέρικα – Ελ Τάνκε: Στην κόψη του ξυραφιού - Κεντρική Εικόνα

Η Ελ Τάνκε επιβλήθηκε 3-2 στο πρώτο παιχνίδι και με ισοπαλία διασφαλίζει την παραμονή της. Τη νίκη με οποιοδήποτε σκορ θα επιδιώξει η Σουντ Αμέρικα προκειμένου να κριθούν τα πάντα σε τρίτο μπαράζ.

ΤI ΙΣΧΥΕΙ
Δεύτερος αγώνας μπαράζ για την παραμονή στην κατηγορία. Σε περίπτωση που νικήσει η Σουντ Αμέρικα – ανεξαρτήτως σκορ – θα ακολουθήσει και τρίτο μπαράζ το οποίο αυτή τη φορά θα είναι μονό και θα διεξαχθεί σε ουδέτερο έδαφος. Εκεί πλέον σε περίπτωση ισοπαλίας θα ακολουθήσουν παράταση και – εφόσον χρειαστεί - πέναλτι.

* Παράδοση (τελευταία 10ετία συνολικά): 3-5-5
* Στις 8 πιο πρόσφατες συγκρούσεις τους στην έδρα της Σουντ Αμέρικα η γηπεδούχος έχει νικήσει μόλις μία φορά (4 ήττες).
* Στο Απερτούρα: Ελ Τάνκε Σίσλευ – Σουντ Αμέρικα 2-1
* Στο Κλαουσούρα: Σουντ Αμέρικα – Ελ Τάνκε Σίσλευ 1-1
* Στο πρώτο μπαράζ παραμονής: Ελ Τάνκε Σίσλευ – Σουντ Αμέρικα 3-2

ΣΟΥΝΤ ΑΜΕΡΙΚΑ
Ρεπορτάζ: Δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα στο πρώτο παιχνίδι παρότι το πάλεψε αρκετά. Ηττήθηκε 3-2 και τώρα χρειάζεται μόνο νίκη με οποιοδήποτε σκορ προκειμένου να διεκδικήσει την παραμονή της σε τρίτο μονό μπαράζ που θα γίνει σε ουδέτερο έδαφος.

Ο τεχνικός Μπουένο σε δηλώσεις του τόνισε τα εξής: «Ξέραμε από την αρχή ότι έχουμε τουλάχιστον δύο «τελικούς» μπροστά μας. Αύριο (σ.σ. σήμερα) υπάρχει για μας μόνο η νίκη. Εχω απόλυτη εμπιστοσύνη στους παίκτες μου, ενώ είναι θετικό ότι δεν έχουμε καμία απουσία».

Μετά από περισσότερους από 9 μήνες αγωνιστικής απραξίας λόγω ρήξης χιαστών, επέστρεψε ο 35χονος μέσος Γιαντόρνο (5/0) περνώντας αλλαγή στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου αγώνα. Όπως πάντως επισήμανε και ο Μπουένο, δεν είναι ακόμα έτοιμος για 90λεπτη συμμετοχή και η αγωνιστική του επαναφορά θα γίνει σταδιακά και προσεκτικά.

Bet info: Προέρχεται από 13/16 goal/goal και 13/20 over.

Αγωνιστικά νέα:  Εξέτισαν και επιστρέφουν στο βασικό σχήμα ο μέσος Μελάτσι (33/3) και ο δεξιός μπακ Φελίπε (34/4). Δεν αναμένονται άλλες αλλαγές και λογικά θα παραταχτεί ξανά με σχηματισμό 4-4-2 και με επιθετικό δίδυμο τους Κολμάν και Μπετανκούρ.

ΕΛ ΤΑΝΚΕ ΣΙΣΛΕΫ
Ρεπορτάζ:  Επιβλήθηκε 3-2 στο πρώτο παιχνίδι και έκανε μεγάλο βήμα παραμονής. Μπήκε δυνατά και προηγήθηκε στο 13ο λεπτό με γκολ του μέσου Ταμαρέο. Δέχτηκε την ισοφάριση στις αρχές της επανάληψης με πέναλτι αλλά λίγα λεπτά αργότερα επανέκτησε με τον ίδιο τρόπο το προβάδισμα (εύστοχη εκτέλεση του μέσου Μαρτίνες). Στο 87’ ο επιθετικός Μασία «σφράγισε» τη νίκη της, ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν δύο λεπτά αργότερα.

Πλέον της αρκεί μία ισοπαλία για να πετύχει το στόχο της και υπάρχει διάχυτη αισιοδοξία ότι θα τα καταφέρει.

Bet info: Τα 9 από τα 11 τελευταία της παιχνίδια τελείωσαν με goal/goal.

Αγωνιστικά νέα: Θα απουσιάσει λόγω καρτών ο Αργεντινός αμυντικός Φογκστ (32/2). Στη θέση του θα ξεκινήσει ο Βραζιλιάνος Αντερσον Σίλβα (15/0). Κατά πάσα πιθανότητα μένει ξανά εκτός ενδεκάδας ο επιθετικός Ραμίρες (10/2) που ταλαιπωρείται από ενοχλήσεις τις τελευταίες μέρες και ήταν εκτός αποστολής στο πρώτο παιχνίδι. Αυτή τη φορά πάντως θα είναι τουλάχιστον στον πάγκο. Δεν υπάρχουν άλλα αγωνιστικά προβλήματα και θα παραταχτεί πάλι με σύστημα 4-4-2 και με επιθετικό δίδυμο τους Ερέρα και Ράμος.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Στα φετινά παιχνίδια και των δύο ομάδων μπαίνουν συνήθως πολλά γκολ όπως φάνηκε άλλωστε και στο πρώτο μπαράζ. Επειδή το απλό οver είναι χαμηλά μπορούμε να πάμε στην ενισχυμένη εκδοχή του.