21/04/2017 10:47 | 2041 εμφανίσεις

Γκέφλε - Συριάνσκα: Φορτσάρουν για τη νίκη

Να πετύχει την πρώτη της νίκη και να καλύψει κάποιο από το χαμένο έδαφος θα προσπαθήσει σήμερα το βράδυ η Γκέφλε υποδεχόμενη την προερχόμενη από την πρώτη της νίκη Συριάνσκα...

Σετ αποδόσεων: 2.20 – 3.30 – 3.20

ΓΚΕΦΛΕ: Πέτυχε δύο γκολ, έφυγε όμως με την ισοπαλία 1-1 από το Χέλσινμποργκ, σε ένα ματς που ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις (προηγήθηκε πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό) και ολοκληρώθηκε με το γιουχάισμα στις εξέδρες. Ο τοπ σκόρερ της Γιόχαν Ούρεμο αυτή τη φορά στάθηκε μοιραίος παίκτης, αφού μπέρδεψε τις εστίες και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του δικού του γκολκίπερ στο 24’. Καμία φάση στην επανάληψη και δείχνει να μην έχει εγκλιματιστεί ακόμη στην Κατηγορία.

Αγωνιστικά νέα: Τραυματίστηκε και τέθηκε νοκ άουτ ο βασικός μέσος Γενς Πόρτιν (3 συμ.). Κατά τα άλλα, παραμένει μη διαθέσιμος ο μακροχρόνια τραυματίας μέσος Σάμιουελ Γκούσμαν (χωρίς συμμετοχή).

ΣΥΡΙΑΝΣΚΑ: Χαρές και πανηγύρια στο Σέντερτελιε για την πρώτη νίκη της σεζόν. Η ομάδα του Σαρμπέλ Τούμα επιβλήθηκε της ΓΚΑΪΣ με 2-1, σε ένα ματς που είχε την πρωτοβουλία και έχασε φάσεις, για να πετύχει το νικητήριο γκολ στο 75’ και ενώ στο 70’ είχε ισοφαριστεί. Γλίτωσε πάντως στις καθυστερήσεις χάρη στο δοκάρι. «Παίξαμε δυνατά και δείξαμε πάθος και διάθεση. Είμαι ικανοποιημένος και πιστεύω πως αν συνεχίσουμε έτσι δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτε», δήλωσε ο νεαρός τεχνικός.

Αγωνιστικά νέα: Εκτός αποστολής έμειναν ο μέσος Πολ Τόρες (1 συμ.) και ο αμυντικός Μαμαντού Βαγκ (χωρίς συμμετοχή), που αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμών. Κατά τα άλλα, η ενδεκάδα αναμένεται να είναι ίδια με εκείνη του αγώνα κόντρα στην ΓΚΑΪΣ.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ανεβαίνει σιγά σιγά η Γκέφλε, που εντός έδρας είναι παραδοσιακά καλή και η βαριά ήττα από τη Βέρναμο λογικά θα έχει συμμαζέψει τους παίκτες. Η Συριάνσκα κέρδισε μεν, εντούτοις παραμένει ασταθής εκτός έδρας και γενικώς οι εναλλακτικές της είναι λίγες. Ο ασιατικός άσος -0.25 (στην ισοπαλία επιστρέφεται το μισό ποντάρισμα) αγγίζει τον διπλασιασμό και έχει νόημα… Εναλλακτικά, η συμπεριφορά των δύο ομάδων προδιαθέτει για ματς με αρκετά γκολ και με το over να διπλασιάζει, υπάρχει αξία...