Με τη Λούτον να έχει ήδη προκριθεί και την Πιτέρμπορο να μην καίγεται για την πρόκριση, η μεταξύ τους αναμέτρηση προσφέρεται για δοκιμές.

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ

Αναμέτρηση για τη φάση των ομίλων του Λιγκ Τρόφι. Προκρίνονται οι δύο πρώτες ομάδες. Σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθεί κατευθείαν διαδικασία των πέναλτι που δίνει έναν έξτρα πόντο.

Ρεπορτάζ:
Για ένα ημίχρονο βρήκε δυσκολίες η Πιτέρμπορο στην έδρα της Μπρόμλεϊ όπου τελικά επικράτησε 3-1. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 40’ του αγώνα, αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ισοφάρισε σε 1-1. Μπήκε με καλή ψυχολογία στο δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκε στο σκορ στο 56’. Στο 84’ βρήκε και τρίτο γκολ κάνοντας έτσι το τελικό 3-1 υπέρ της.

Εκανε το καθήκον της απέναντι στην υποδεέστερη Μπρόμλεϊ και απέφυγε τις δυσάρεστες εκπλήξεις. Ειχε ανάγκη την πρόκριση καθώς υπήρχαν κάποιες γκρίνιες αναφορικά με τα τελευταία άσχημα αποτελέσματα.

Για να μπορέσει να συνεχίσει στη διοργάνωση χρειάζεται μόνο τη νίκη επί της Λούτον, καθώς με κάθε άλλο αποτέλεσμα θα μείνει εκτός από τη συνέχεια.

Bet Info: 5 no goal στα επτά τελευταία της παιχνίδια

Αγωνιστικά νέα: Ο Στιβ Εβανς έκανε ξεκάθαρο πως θα προβεί σε αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα του. Δεδομένη η απουσία του βασικού γκολκίπερ Τσάπμαν (17/0).

ΛΟΥΤΟΝ (Α')
Ρεπορτάζ:
Πολύ ώριμη εμφάνιση στην εντός έδρας αναμέτρησή της επί της Γουίκομ επί της οποίας επικράτησε 2-0. Από το πρώτο μέρος ήταν ανώτερη και έδειχνε πως ήταν θέμα χρόνου το να προηγηθεί στο σκορ. Τελικά, το κατάφερε στο 41’. Στο δεύτερο μέρος δεν απειλήθηκε από την αντίπαλό της και βρήκε και δεύτερο γκολ στο 71’ καθαρίζοντας έτσι την πρόκριση στον δεύτερο γύρο του FA Cup.

Την εξαιρετική κατάσταση την οποία βρίσκεται επιβεβαίωσε για ακόμα μία φορά η Λούτον. Πήρε άνετα την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης ενώ και για το Λιγκ Τρόφι έχει ήδη προκριθεί και είναι αδιάφορη στην τελευταία αγωνιστική.

Bet Info: 5 no goal στα επτά τελευταία της

Αγωνιστικά νέα: Ο Νέιθαν Τζόουνς για την αδιάφορη αναμέτρηση με την Πιτέρμπορο δεν υπολογίζει στον πρώτο σκόρερ της ομάδας Χίλτον (9/5) που είναι τιμωρημένος.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Μονόπλευρο το ενδιαφέρον θεωρητικά, καθώς η Πιτέρμπορο δεν καίγεται για να συνεχίσει στη διοργάνωση, Ισορροπημένη αναμέτρηση, ρισκάρουμε με την ισοπαλία. (Χ)