Πεσκάρα και Λέτσε αναμετρώνται στο «Αντριάτικο» στο ματς που ρίχνει την αυλαία της 11ης αγωνιστικής στη Serie B. Κομβικοί για το παιχνίδι των ομάδων τους οι δύο παίκτες.

ΠΕΣΚΑΡΑ – ΛΕΤΣΕ (22:00)
Kωδ. ΟΠΑΠ: 2153
Γήπεδο: ΑΝΤΡΙΑΤΙΚΟ (20.515), ΠΕΣΚΑΡΑ
Απόσταση: 456 ΧΛΜ.
Σετ αποδόσεων: 1.95 – 3.00 – 3.45

* Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν μεταξύ τους τη σεζόν 2006-07, Πεσκάρα – Λέτσε 2-1 και Λέτσε – Πεσκάρα 4-1, αμφότερα G/G+Over.
* Οι πιο κομβικοί παίκτες για την Πεσκάρα και τη Λέτσε τη φετινή σεζόν είναι ο Λεονάρντο Μανκούζο (26 ετών) και ο Μάρκο Μανκόζου (30 ετών) αντίστοιχα. Ο πρώτος, επιθετικός των «δελφινιών», μετρά μέχρι τώρα 10 συμμετοχές και 821 λεπτά παιχνιδιού έχοντας σημειώσει 6 γκολ με 27 σουτ (14 στο τέρμα και 13 εκτός). Ο δεύτερος, επιτελικός μέσος των «τζαλορόσι», μετρά επίσης 10 παρουσίες, με 869 λεπτά, έχοντας βρει δίχτυα πέντε φορές μετά από 16 τελικές προσπάθειες (10 εντός εστίας και 6 εκτός). Αμφότεροι συμμετέχουν ενεργά και στην ανάπτυξη του παιχνιδιού των ομάδων τους, καθώς η μπάλα περνά πολλές φορές από τα πόδια τους (118 σωστές πάσες για τον Μανκούζο και 295 για τον Μανκόζου).

ΠΕΣΚΑΡΑ
Ρεπορτάζ:
Φαίνεται πως η κορυφή την «ζάλισε», καθώς τις δύο τελευταίες αγωνιστικές αγνοεί τη νίκη. Μετά την εντός έδρας ήττα από την Τσιταντέλα (0-1) όπου πραγματοποίησε την χειρότερη φετινή της εμφάνιση αδυνατώντας να απειλήσει την αντίπαλό της καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, φιλοξενήθηκε από την Κοζέντσα.

Παρουσιάστηκε επηρεασμένη από το αποτέλεσμα που είχε προηγηθεί και η εμφάνισή της ήταν εκ νέου κακή. Εγκλωβίστηκε από το άριστο τακτικά στήσιμο των γηπεδούχων και δεν μπόρεσε να επιβάλει τον ρυθμό της. Βρέθηκε πίσω στο σκορ σε ένα κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού, ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 45’, έδειξε όμως πως έχει χαρακτήρα μεγάλης ομάδας ισοφαρίζοντας στο 88ο λεπτό, παίρνοντας έναν βαθμό ο οποίος με το τρόπο που ήρθε πανηγυρίστηκε σαν νίκη ανεβάζοντας την ψυχολογία της ομάδας (1-1).

«Πρέπει να συνεχίσουμε χωρίς να κοιτάμε που βρισκόμαστε στην βαθμολογία. Στην Κοζέντσα πήραμε ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα σε ένα πολύπλοκο γήπεδο. Η Λέτσε μας μοιάζει, κοιτάζει κυρίως να παίξει ποδόσφαιρο. Θα είναι μία όμορφη αναμέτρηση. Πρέπει να είμαστε μαχητικοί και με σκληρότητα. Ο Μανκόζου είναι ένας ποδοσφαιριστής που κινείται μεταξύ των γραμμών  και για να τον περιορίσουμε θα πρέπει να παίξουμε σαν ομάδα» τα λόγια του προπονητή της Πεσκάρα Τζουζέπε Πιλόν.

Bet info: Μετρά οκτώ G/G σε δέκα αγώνες, οι πέντε εκ των οποίων ήταν και Over.

Αγωνιστικά νέα: Εκτός ο εξτρέμ Καπόνε (4/0).

Πιθανή ενδεκάδα (4-3-3): Φιορίλο – Μπαλτζάνο, Γκραβιγιόν, Καμπανιάρο, Ντελ Γκρόσο – Μεμουσάι, Μπρούγκμαν, Μάκιν – Μανκούζο, Μονακέλο, Μάρας

ΛΕΤΣΕ
Ρεπορτάζ: Αγνοώντας τη νίκη για δύο αγωνιστικές, μετά την εντός έδρας ήττα από την Παλέρμο (1-2) και την ισοπαλία εκτός έδρας με τη Φότζια στο ντέρμπι της Απουλίας (2-2), σε δύο απαιτητικά παιχνίδια, υποδέχθηκε την Κροτόνε σε μία αναμέτρηση σε μεγάλο βαθμό δυσκολίας.

Η αντίπαλός της μπήκε καλύτερα στο ματς, γρήγορα όμως ισορρόπησε και έφτασε στο γκολ στο 35ο λεπτό. Στην επανάληψη κλείστηκε δίνοντας χώρο, προσπαθώντας να χτυπήσει στην κόντρα. Δέχτηκε μεγάλη πίεση, άντεξε ωστόσο και το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, πανηγυρίζοντας τη νίκη που την έφερε στα υψηλά πατώματα του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας την ευκαιρία απόψε, μετά και τα αποτελέσματα της αγωνιστικής, εάν επικρατήσει να «πιάσει» τους γηπεδούχους στην δεύτερη θέση της κατάταξης και να βρίσκεται μόλις δύο βαθμούς μακριά από την κορυφή.

«Την προηγούμενη χρονιά αρχίσαμε μία σημαντική διαδρομή που δίνει συνέχεια βάσει αποτελεσμάτων και στη σε αυτή τη σεζόν. Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι η ανάπτυξη της ομάδας» το σχόλιο του τεχνικού της Λέτσε Λιβεράνι για το γεγονός πως με την αποψινή αναμέτρηση κόβει το νήμα των 50 αγώνων στον πάγκο των «τζαλορόσι» που συνέχισε αναφερόμενος στην προσεχή αντίπαλο λέγοντας «Η Πεσκάρα κινείται τα τελευταία χρόνια μεταξύ των πλέι οφ της Serie B και τη Serie A. Έχουν νεαρούς παίκτες με μεγάλο ενδιαφέρον ποδοσφαιρικά και άλλους που κάνουν τη διαφορά στην κατηγορία. Ερχόμαστε από τρία ματς σε οκτώ ημέρες  και πρέπει να κάνουμε έναν αγώνα με μεγάλη προσοχή. Μετά από αυτή θα πάμε στη Ρώμη για να προετοιμάσουμε το επόμενο παιχνίδι με τη Κοζέντσα».

Bet info: Έξι από τα δέκα παιχνίδια της ήταν Over. Έξι από τους δέκα αγώνες της ήταν G/G.

Αγωνιστικά νέα: Μοναδικό πρόβλημα για τον Φάμπιο Λιβεράνι η απουσία του επιθετικού Πετινάρι (9/0/1).

Πιθανή ενδεκάδα (4-3-1-2): Βιγκορίτο – Καλντερόνι, Μαρίνο, Μεκαριέλο, Βενούτι – Πετριτσόνε, Αριγκόνι, Ταμπανέλι – Μανκόζου – Λα Μάντια, Παλόμπι

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Πεσκάρα εμφανίζει σημάδια «κοιλιάς», με τη Λέτσε να έρχεται με φόρα και να αποδίδει εξίσου καλά τόσο εντός όσο και εκτός έδρας. Αμφότερες έχουν ως προτεραιότητα στον αγωνιστικό χώρο να παράγουν παιχνίδι και όχι να καταστρέψουν. Θεωρώ πως οι φιλοξενούμενοι δεν θα φύγουν από το «Αντριάτικο» με σκυμμένο το κεφάλι, ενώ ο τρόπος παιχνιδιού των ομάδων βοηθάει στο να σημειωθούν τουλάχιστον δύο γκολ (Χ2+Over 1,5).