Να συνεχίσει το νικηφόρο σερί της θα επιχειρήσει σήμερα το απόγευμα η Οντενσε που προβληματίζεται στη θέση του γκολκίπερ υποδεχόμενη τη σκληροτράχηλη Ορχους, που τα τελευταία χρόνια φεύγει με χαμόγελα από τις μεταξύ τους αναμετρήσεις...

ΟΝΤΕΝΣΕ – ΑΑΡΧΟΥΣ (17:00)
Κωδ. ΟΠΑΠ: 958
Γήπεδο: Tre-For Park (15.900), Οντενσε
Απόσταση (χλμ.): 144
Σετ αποδόσεων: 2.03 – 3.43 – 3.57

ΟΝΤΕΝΣΕ
Ρεπορτάζ: Παίζοντας έξυπνα πήρε τη νίκη στο Ολμποργκ, επικρατώντας 1-0 με γκολ στο 18’.

Η ομάδα του Γιάκομπ Μίκελσεν χωρίς να είναι εντυπωσιακή, κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα και αφού γλίτωσε την παραβίαση σε δύο περιπτώσεις στο πρώτο τέταρτο, βγήκε στην αντεπίθεση και κατάφερε να φτάσει στο γκολ με τον Κάσπερ Νίλσεν. Στη συνέχεια γύρισε στην άμυνα, έκλεισε τους διαδρόμους προς την εστία της και έβγαλε χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα το α’ μέρος. Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε, η Οντενσε έπαιζε κλειστά και αδιαφορούσε για το δημιουργικό κομμάτι και παρότι δέχθηκε ασφυκτική πίεσε κατάφερε να αποφύγει την παραβίαση, χάρη στην ετοιμότητα του γκολκίπερ της.

Μεσοβδόμαδα, πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου επικρατώντας 2-0 εκτός έδρας της Τίστεντ.

Bet info: Εχει 5 συνεχόμενα n/g και 6 σερί under, ενώ εντός έδρας τα 3 από τα 4 τελευταία ημίχρονα έληξαν 0-0.

Αγωνιστικά νέα: Τραυματίας αποχώρησε από το ματς με την Ολμποργκ ο βασικός γκολκίπερ Στεν Γκρίτεμπουστ (11 συμ.), δεν έπαιξε στο ματς Κυπέλλου, ωστόσο συμπεριλήφθηκε στην αποστολή και ενδέχεται να αγωνιστεί από την αρχή. Μη διαθέσιμοι παραμένουν ο πρόσφατα αποκτηθείς γκολκίπερ Μαντέ Σαγιούμπα (χωρίς συμμετοχή), ο εναλλακτικός μεσοεπιθετικός Ράσμους Φέστερσεν (5/1 γκολ, 4 αλλαγή) και ο βασικός αμυντικός Κένετ Εμίλ Πέντερσεν (5 συμ.), που δεν έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό τους.

Εκτός έμεινε και πάλι ο βασικός μέσος Τρόελς Κλόβε (9 συμ.), που δεν έχει αποθεραπευτεί πλήρως.

ΑGF OΡΧΟΥΣ
Ρεπορτάζ: «Λευκή» ισοπαλία απέσπασε εκτός έδρας από την Εσμπιεργκ η ομάδα του Ντέιβιντ Νίλσεν, μετά από σχετικά καλή εμφάνιση.

Μπήκε ορεξάτη και είχε κάποιες φάσεις να ανοίξει το σκορ, έπεσε όμως πάνω σε μια καλά οργανωμένη αμυντική γραμμή με καλύψεις και έναν γκολκίπερ που ήταν έτοιμος να επέμβει. Μετά το ημίωρο, δέχθηκε πίεση και λίγο έλειψε να μείνει πίσω στο σκορ, ήταν η σειρά όμως του δικού της γκολκίπερ να κλέψει την παράσταση. Στην επανάληψη, ο ρυθμός ανέβηκε, υπήρξαν φάσεις εκατέρωθεν, εντούτοις οι επιθετικοί ήταν αναποτελεσματικοί.

Bet info: Τα 3 στα 4 τελευταία ήταν g/g από το ημίχρονο, ενώ εκτός έδρας έχει 5 under στα 6 ματς, τα 4 ήταν 0-0 στο α’ μέρος.

Αγωνιστικά νέα: Χωρίς κάποιο νέο πρόβλημα σε σχέση με το τελευταίο ματς. Μάλιστα, εξέτισε την ποινή του και επιστρέφει ο βασικός μέσος Μουσταφά Αμίνι (8/1 γκολ, 1 ασίστ).

Μη διαθέσιμοι πάλι ο βασικός αμυντικός Νίκλας Μπάκμαν (9 συμ.) και ο βασικός μέσος Μπρορ Μπλουμ (8/1 γκολ, 2 ασίστ).

Αναφορικά με τον νεοαποκτηθέντα μεσοεπιθετικός Γιούσεφ Τουτού (πρώην Κοπεγχάγη), θα χρειαστεί κάποιες προπονήσεις πριν κριθεί έτοιμος για επίσημο ματς.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Από δύο νίκες έρχεται η Οντενσε, εντούτοις οι εμφανίσεις της δεν ήταν ανάλογες, ενώ έχει και θέμα κάτω από τα δοκάρια. Η Oρχους είναι ισχυρή ομάδα και παρότι δεν κερδίζει εύκολα, σπάνια χάνει. Το διπλό DNB είναι αρκετά ψηλά, ωστόσο επειδή και η ισοπαλία έχει σημαντικές πιθανότητες το ασιατικό διπλό +0.25 (στην ισοπαλία κερδίζει το μισό ποντάρισμα, το υπόλοιπο επιστρέφεται είναι καλύτερη εναλλακτική… [2 (+0.25) A.H]