Ψάχνουν αντίδραση Σέλτικς και Πίστονς

Ψάχνουν αντίδραση Σέλτικς και Πίστονς - Κεντρική Εικόνα

Οι συνεχόμενες ήττες προκάλεσαν προβληματισμό σε Βοστόνη και Ντιτρόιτ, με τους Σέλτικς και τους Πίστονς να υποδέχονται σήμερα Μάτζικ και Νετς αντίστοιχα.

3151. ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ – ΟΡΛΑΝΤΟ ΜΑΤΖΙΚ (20:00)

Η επιστροφή σε αμερικανικό έδαφος συνοδεύτηκε από δύο ήττες σε ισάριθμα ματς για τους Σέλτικς (34-12), που έχασαν 80-89 εντός έδρας από τους Σίξερς την Πέμπτη. Κάτω του μετρίου η απόδοσή τους, ειδικά στα 3 πρώτα 12λεπτα (53-71 το επιμέρους σκορ), καλό άλλοθι η απουσία του πολύτιμου γκαρντ Ιρβινγκ, ο οποίος αναμένεται να επιστρέψει απόψε. Μάλιστα, οι «Κέλτες» είχαν μόλις 7/29 τρίποντα. Να σημειωθεί πως έχουν κερδίσει και στις δύο φετινές αναμετρήσεις τους με τους Μάτζικ: στις 24/11 επικράτησαν 118-103 εντός έδρας, ενώ στις 5/11 πέρασαν από το Ορλάντο με 88-104.

Μπορεί οι Μάτζικ (13-32) να βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με 23 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (67-47 εις βάρος τους το επιμέρους σκορ) του εκτός έδρας αγώνα με τους Καβαλίερς την Πέμπτη, ωστόσο βελτιώθηκαν μετά από την ανάπαυλα, επέστρεψαν και διεκδίκησαν τη νίκη. Εντούτοις, λύγισαν στο φινάλε για την ήττα 104-103, σε ένα ματς που είχαν 5/22 τρίποντα. Μόλις 2 νίκες μετράνε στις 19 πιο πρόσφατες υποχρεώσεις τους, ενώ έχουν χάσει και στα 11 τελευταία εκτός έδρας τους: στα 10 εξ αυτών δέχθηκαν μίνιμουμ 104 πόντους! Ο έμπειρος γκαρντ Αφλάλο θα απουσιάσει λόγω της ποινής που του έχει επιβληθεί για τις μπουνιές που έριξε στον Μπιέλιτσα.

Συνάντηση της καλύτερης ομάδας της Ανατολής με τη χειρότερη, όπως αποτυπώνεται και στα ρεκόρ τους. Οι Σέλτικς αναζητούν αντίδραση μετά από τις 2 σερί ήττες και σίγουρα οι αδύναμοι Μάτζικ προσφέρονται για μια εύκολη νίκη της παρέας του Ιρβινγκ. Λογικά η διαφορά θα φτάσει σε διψήφιο αριθμό, όπως συνέβη και στις δύο πρώτες φετινές συγκρούσεις τους, εξ ου και ο άσος με χάντικαπ.

3156. ΝΤΙΤΡΟΪΤ ΠΙΣΤΟΝΣ – ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ ΝΕΤΣ (23:00)

Από 4 διαδοχικές ήττες έρχονται οι Πίστονς (22-22), που δείχνουν να έχουν ξεχαρβαλωθεί τον τελευταίο καιρό: μόνο 2 νίκες έχουν πανηγυρίσει στους 9 πιο πρόσφατους αγώνες τους, η μία εξ αυτών επί των Νετς (80-114 εκτός στις 10/1). Την Παρασκευή έχασαν 112-122 εντός έδρας από τους Ουίζαρντς, σε μια συνάντηση που έπαιξαν άμυνα με τα… μάτια στο δεύτερο ημίχρονο (66-76 το επιμέρους σκορ). Βέβαια, τα πάντα κρίθηκαν στη 2η και την 3η περίοδο, στις οποίες το επιμέρους σκορ ήταν 45-72 εις βάρος τους! Στο Ντιτρόιτ πάντως έχουν ρεκόρ 13-7 φέτος.

Με τον γκαρντ Ντ’ Αντζελο Ράσελ να επιστρέφει μετά από καιρό, αλλά να μένει στον έναν πόντο, οι Νετς (17-29) επικράτησαν 101-95 εντός των Χιτ την Παρασκευή, κυρίως χάρη στο καλό τους 2ο ημίχρονο (58-42 το επιμέρους σκορ), και επανήλθαν στις νίκες μετά από 3 σερί ήττες. Εξαιρετική εμφάνιση από τον σκληροτράχηλο φόργουορντ ΝτεΜαρ Κάρολ, που σημείωσε 26 πόντους με 9/12 εντός παιδιάς και κατέβασε 6 ριμπάουντ. Τώρα ξεκινούν 10ήμερη περιοδεία με 5 αγώνες σε Ανατολή και Δύση.

Κι εδώ υπάρχει διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο αντιπάλων, με τους Πίστονς να είναι δικαίως φαβορί και να ψάχνουν ένα ξέσπασμα μετά από τις 4 συνεχόμενες ήττες. Στα… μέτρα τους οι Νετς, μπορούν να ξεπεράσουν και το χάντικαπ.

INFO ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΑΤΣ:

* Στις 12/12, Νικς-Λέικερς 113-109. Χάνει ένα ακόμα ο βασικός γκαρντ των Λέικερς, Λόνζο Μπολ, ερωτηματικά οι χρησιμότατοι Κάλντγουελ-Πόουπ (γκαρντ), Ινγκραμ (φόργουορντ). 6-16 το εκτός έδρας ρεκόρ των φετινών Νικς, που βρίσκονται σε επίπονη περιοδεία και δίνουν τον 4ο από τους 7 σερί αγώνες μακριά από το «σπίτι» τους.

* Στις 29/10, Πέισερς-Σπερς 97-94. Οι Σπερς «εναλλάσσονται» μεταξύ νίκης-ήττας στις 11 τελευταίες υποχρεώσεις τους. Εντός έδρας πάντως έχουν να χάσουν από τις 10 Νοεμβρίου: 14 σερί νίκες έκτοτε (19-2 στο Σαν Αντόνιο φέτος)! Οι Πέισερς ολοκληρώνουν απόψε το τουρ τους με 5 συνεχόμενα ματς στη Δύση.