21/04/2017 12:34 | 4380 εμφανίσεις

Χέρενφεν-Βίλεμ: Με φόντο τα πλέι οφ

Με την αναμέτρηση Χέρενφεν-Βίλεμ ανοίγει η αυλαία της 32ης αγωνιστικής στην Eredivisie της Ολλανδίας. Αμφότερες στοχεύουν στα πλέι οφ της Ευρώπης, ιδιαίτερο ματς για τον προπονητή των γηπεδούχων.

Α' Γύρος: ΒΙΛΕΜ - ΧΕΡΕΝΦΕΝ        2-1

* 5-2-0 η πρόσφατη προϊστορία με γηπεδούχο την Χέρενφεν (2 Under –5 Over, συνολικά τέρματα 19-7).
* Ο προπονητής της Χέρενφεν, Γιούρχεν Στρέπελ, μέχρι το καλοκαίρι και για μία 5ετία συνολικά βρισκόταν στον πάγκο της Βίλεμ (2011-16).

ΧΕΡΕΝΦΕΝ
Ρεπορτάζ: Εκανε το… λάθος να προηγηθεί στην έδρα του Αγιαξ και το πλήρωσε με μία ξεγυρισμένη πεντάρα (5-1). Γενικότερα, έχοντας ως «αχίλλειο πτέρνα» την κάκιστη ανασταλτική λειτουργία της, εξελίσσεται στη δυσάρεστη έκπληξη του δεύτερου γύρου κι αν δεν συνέλθει στις τρεις εναπομείνασες αγωνιστικές υπάρχει ενδεχόμενο να θέσει σε κίνδυνο την παρουσία της στα πλέι οφ.

Bet info: Η φόρμα της στα τελευταία έξι παιχνίδια: 1 νίκη-0 ισοπαλίες-5 ήττες, 9-19 τέρματα, 0 under-6 over. Εντός έδρας έχει δώσει 15 αγώνες και έχει ρεκόρ 7-5-3 (6 under-9 over, συνολικά τέρματα 25-14). Το Χ ημίχρονο εμφανίστηκε εννέα φορές στα εντός έδρας παιχνίδια της.

Αγωνιστικά νέα: Τιμωρημένος ο χαφ Τόρσμπι (22 συμ.), παραμένει εκτός και χάνει το υπόλοιπο της σεζόν ο στόπερ Φαν Ακεν (26/1).

ΒΙΛΕΜ
Ρεπορτάζ: Μπήκε και πάλι δυνατά στο κόλπο της ένατης προνομιούχου θέσης με το 2-0 επί της Γκόου Αχέντ. Μέτρια προς κακή στο πρώτο ημίχρονο, βελτιώθηκε στο δεύτερο μέρος και σκοράροντας δις στο τελευταίο 20λεπτο (72’, 82’), έφτασε στην κατάκτηση των τριών βαθμών.

Bet info: Η φόρμα της στα τελευταία έξι παιχνίδια: 2 νίκες-1 ισοπαλία-3 ήττες, 6-10 τέρματα, 4 under-2 over. Μακριά από το γήπεδό της έχει δώσει 15 αγώνες και έχει ρεκόρ 4-4-7 (10 under-5 over, συνολικά τέρματα 12-20). Το under εμφανίστηκε δέκα φορές στα εκτός έδρας παιχνίδια της.

Αγωνιστικά νέα: Τιμωρημένος ο εξτρέμ Κρουξ (27/1), πάντα εκτός ο εξτρέμ Κόπερς (17/2), οι μπακ Γόπεν (11 συμ.), Τσιμάνγκα (22 συμ.), ο φορ Ογκμπέτσε (14/1) και ο στόπερ Χέιρκενς (14 συμ.). Οι Κόπερς, Γόπεν, Τσιμάνγκα και Χέιρκενς ενδέχεται να είναι έτοιμοι την επόμενη αγωνιστική. Επιστρέφει ο μπακ/στόπερ Βάουτενς (13 συμ.).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Σκέτη απογοήτευση στο δεύτερο μισό της σεζόν η Χέρενφεν, αν συνεχίσει έτσι θα τεθεί θέμα παρουσία της στα πλέι οφ. Η Βίλεμ μπορεί να μην ενθουσιάζει με το ποδόσφαιρο που παίζει, όμως είναι πειθαρχημένη και οργανωμένη ομάδα. Με ρίσκο στην ισοπαλία.