Γήπεδο: ΣΤΑΝΤΙΟΝΟΥΛ ΖΙΜΠΡΟΥ (10.400), ΚΙΣΙΝΑΟΥ
Διαιτητής: Ανατόλι Βισιτσένκο (Καζακστάν)
Καιρός: 27°C
Σετ αποδόσεων: 2.20 - 3.25 - 2.85

* Παράδοση: Συναντιούνται για πρώτη φορά στην Ευρώπη. Η Σκεντίγια έχει παίξει άλλες δύο φορές στην Ευρώπη με συνολικό ρεκόρ 0-1-3 και γκολ 1-7. Η Ζίμπρου αριθμεί συνολικά 57 αγώνες στην Ευρώπη με ρεκόρ 16-15-26.

Α’ ΜΑΤΣ: ΣΚΕΝΤΙΓΙΑ - ΖΙΜΠΡΟΥ ΚΙΣΙΝΑΟΥ 2-1.
Δίκαιη η επικράτηση της Σκεντίγια ενώπιον 2.720 θεατών, ανοίγοντας το σκορ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με τον Βρούτσινα και διπλασιάζοντας τα τέρματά της στο 47’ με τον Μίτροφ. Η Ζίμπρου μείωσε στο 50ό λεπτό με πέναλτι του Γκρόσου.

ΖΙΜΠΡΟΥ ΚΙΣΙΝΑΟΥ (Μολδαβία): Το σκορ του πρώτου αγώνα προφανώς της αφήνει μεγάλα περιθώρια πρόκρισης μιας και με την ελάχιστη νίκη (1-0) προκρίνεται στην επόμενη φάση. Ο Λευκορώσος τεχνικός Ολεγκ Κουμπάρεφ μίλησε με βαριά λόγια για τη διαιτησία του πρώτου αγώνα, λέγοντας πως ο Βέλγος Λαρντό δεν άφησε την ομάδα του να παίξει μπάλα στην επανάληψη διακόπτοντας συνεχώς το ματς για φάουλ.

Στη 16η της ευρωπαϊκή συμμετοχή ευελπιστεί τουλάχιστον να περάσει από τον πρώτο γύρο έχοντας επιστρέψει, τον Μάιο, στους τίτλους ύστερα από επταετή αποχή, νικώντας στον τελικό με 3-1 την πρωταθλήτρια Σέριφ και βγήκε στην Ευρώπη ύστερα από ένα χρόνο απουσίας. Ωστόσο, πλην του 1999-00 όπου αποκλείστηκε στον 3ο προκριματικό από την Αϊντχόφεν, καμία άλλη φορά δεν προχώρησε παραπάνω από ένα γύρο.

Ντεμπούτο με γκολ έκανε ο φορ Γκρόσου (Τίρασπολ) ενώ ο έτερος νεοαποκτηθέντας μέσος Παστσένκο (Αραράτ) μπήκε ως αλλαγή στην επανάληψη. Η νέα εγχώρια Divizia Nationala ξεκινά σε δύο εβδομάδες, με την Ζίμπρου να κατακτά το  Σούπερ Καπ νικώντας πρόσφατα στα πέναλτι 4-3 τη Σέριφ (κ.α. 1-1).

ΣΚΕΝΤΙΓΙΑ (Σκόπια): Η επικράτηση επί της Ζίμπρου στο πρώτο ματς ήταν και η πρώτη της στη σύντομη παρουσία της στην Ευρώπη, ύστερα από συνολικά πέντε αγώνες.

Ιδανικότερο ντεμπούτο στον πάγκο δεν θα μπορούσε να φανταστεί ο Κροάτης Ρόι Φερέντσινα που έχρισε βασικούς τρεις εκ των τεσσάρων νεοφερμένων: τον μέσο Μίτροφ (Μπρεγκάλνιτσα) που σκόραρε, τον χαφ Μπερίσα (Μέταλουργκ Σκοπίων) και τον Αλβανό μπακ Μουράτι (Παρτιζάνι) ενώ ο Βούλγαρο στόπερ Καβντάνσκι (Τσερνομόρετς) μπήκε ως αλλαγή. Η νέα εγχώρια Prva liga ξεκινά στις 3 Αυγούστου.

Αναμένονται κι άλλες μεταγραφές μιας και τον σύλλογο απέκτησε προ μηνών η εταιρία-κολοσσός «Ecolog International» που εδρεύει στο Ντουμπάι και έκανε 14 μεταγραφές την τελευταία σεζόν. Εξ αυτών δεν δηλώθηκαν προς ώρας στη λίστα της UEFA ο Βόσνιος μέσος Ζέμπα (Ολίμπια Σεράγεβο) και ο αριστερός μπακ Ουρντίνοφ (Βίντζεφ Λοτζ).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Λογικός ο φαβοριτισμός της Ζίμπρου που προκρίνεται με την ελάχιστη νίκη (1-0) ενάντια σε μια άπειρη στην Ευρώπη ομάδα. Οι Μολδαβοί έχουν καλύτερη ομάδα και, με λίγο ρίσκο, ο άσος δύναται να επιβεβαιωθεί και από ημίχρονο.