Μουντιαλικά ρεκόρ και ιστορίες από το Παγκόσμιο Κύπελλο κάθε μέρα από το kingbet.net.

Μόνο το 1998 (171 γκολ) σημειώθηκαν περισσότερα γκολ σε Μουντιάλ από ό,τι στο φετινό, που είναι ήδη στα 167 και απομένουν τρεις αγώνες!

Το Βραζιλία – Γερμανία 1-7 είναι η μεγαλύτερη συντριβή διοργανώτριας χώρας Μουντιάλ!

Επτά γκολ είχε δεχθεί ξανά διοργανώτρια, το 1954 η Ελβετία (στο 5-7 από τη γειτόνισσα Αυστρία).

Φυσικά για πρώτη φορά σημειώθηκαν επτά γκολ από μια ομάδα σε ημιτελικό, το ρεκόρ είχαν Αργεντινή (6-1 τις ΗΠΑ) και Ουρουγουάη (6-1 τη Γιουγκοσλαβία) από το 1930 και η Δυτική Γερμανία από το 1954 (6-1 την Αυστρία)!

Από τις 19 Ιουνίου 1974 και το Αϊτή – Πολωνία 0-7 στο Μόναχο είχε να λήξει ημίχρονο με πέντε γκολ διαφορά στο Μουντιάλ! Το ρεκόρ κατέχει το Γιουγκοσλαβία – Ζαΐρ 9-0 επίσης το 1974 (ήταν 6-0 στο ημίχρονο), ματς που είχε κάνει χατ-τρικ για τους «πλάβι» ο Ντούσαν Μπάγεβιτς!

Από το 1990, μόνο η Σαουδική Αραβία και η Νότια Κορέα (από 12) δέχθηκαν περισσότερα γκολ σε ένα Μουντιάλ από τη… Βραζιλία (είναι ήδη στα 11, όσα και το 1938!).

Η Γερμανία σημείωσε σε 30 λεπτά πέντε γκολ, όσα η Αγγλία στα τελευταία της έξι ματς στο Μουντιάλ (κακίες!).

Από τους 13 παίκτες που έχουν σημειώσει τουλάχιστον 10 γκολ στην ιστορία του Μουντιάλ, οι πέντε είναι Γερμανοί (Ραν, Γκερντ και Τόμας Μίλερ, Κλίνσμαν και Κλόζε). .

Η Γερμανία έφτασε τα 223 γκολ σε 105 αγώνες στο Μουντιάλ και ηγείται και στις δύο αυτές κατηγορίες, έναντι 221 και 103 αντίστοιχα της Βραζιλίας.

Η Γερμανία πέρασε για όγδοη φορά σε τελικό (έχει 3/7 κατακτήσεις) έναντι 7 της Βραζιλίας, 6 της Ιταλίας, 4 της Αργεντινής και 3 της Ολλανδίας.

Βραζιλία – Γερμανία (1-7)

Το ματς ήταν το πρώτο με +8 γκολ στο Μουντιάλ μετά το Γερμανία – Σαουδική Αραβία 8-0 το 2002…

Η διαφορά εμπειρίας ανάμεσα στις δύο ενδεκάδες (81 παραπάνω είχαν οι Γερμανοί διεθνείς) ήταν η μεγαλύτερη στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου! 131 συμμετοχές είχε η ενδεκάδα των «πάντσερ» σε Μουντιάλ (το μεγαλύτερο νούμερο στην ιστορία αναφορικά με 11άδα!), μόλις 50 αυτή της «σελεσάο»…

18 σουτ στην εστία (και 8 γκολ) είχε το ματς, τα περισσότερα από κάθε άλλο στο φετινό Μουντιάλ.

Η «σελεσάο» γνώρισε τη μεγαλύτερη ήττα της ιστορίας της σε Παγκόσμιο Κύπελλο (ως απόψε ήταν το… 3-0 από τη Γαλλία στον τελικό του ’98).

Η Βραζιλία να δεχθεί τουλάχιστον 5 γκολ από το 6-5 επί της Πολωνίας το 1938 (και αυτό στην παράταση, κ.α. 4-4)!

Η Βραζιλία γνώρισε τη δεύτερη μεγαλύτερη ήττα στην ιστορία της γενικά μετά το 6-0 από την Ουρουγουάη στο Copa America του… 1920

Τα 7 δεν είναι πάντως τα περισσότερα γκολ παθητικό σε ένα ματς για τους Βραζιλιάνους: προηγείται το 4-8 από τη Γιουγκοσλαβία σε φιλικό το 1934.

Στα 14 ματς τερματίστηκε το αήττητο σερί της Βραζιλίας, στα 17 συνεχίζεται αυτό της Γερμανίας (μεγαλύτερο τρέχον, παγκοσμίως), είναι 12-5-0.

Για τη Βραζιλία ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα σε ανταγωνιστικό ματς από το 1975 (!) και μια ήττα από το Περού για το Copa America! Συνολικά είχε να χάσει εντός έδρας επί 42 ματς, από φιλικό με την Παραγουάη τον Αύγουστο του 2002.

Ηταν ο πρώτος αποκλεισμός της Βραζιλίας, μετά από έξι σερί προκρίσεις, !

Εξι ματς έχει δώσει δίχως τον Νεϊμάρ την τελευταία τετραετία η Βραζιλία, μετρώντας πέντε νίκες και δύο ήττες: από τη Γαλλία στο Παρίσι και την αποψινή.

Έξι ρεκόρ έκανε απόψε ο Μίροσλαβ Κλόζε ( ): αρχισκόρερ του Μουντιάλ με 16 γκολ, 23 συμμετοχές ισοφαρίζοντας τον Πάολο Μαλντίνι, ηγείται της λίστας των συμμετοχών στα νοκ άουτ με 13, ο πρώτος που μετέχει σε τέσσερις ημιτελικούς, μόλις ο δεύτερος που σημειώνει τουλάχιστον 2 γκολ σε τέσσερα διαφορά Παγκόσμια Κύπελλα και ισοφάρισε τον Καφού σε νίκες στο Μουντιάλ με 16!

Ο Τόμας Μίλερ έφτασε τα 10 γκολ σε 12 ματς και είναι μόλις 24 ετών και 298 ημερών (ο τρίτος νεότερος που φτάνει σε διψήφιο στην ιστορία της διοργάνωσης!), λογικά θα μετάσχει στα Μουντιάλ του 2018 και του 2022 οπότε… καταλαβαίνετε! Έγινε μάλιστα μόλις ο τρίτος με τουλάχιστον 5 γκολ σε δύο διαφορετικά Μουντιάλ μετά τον Μίρο Κλόζε και τον Περουβιανό Τεοφίλο Κουμπίγας.

Ο Μίλερ έχει φέτος 5 γκολ και 4 ασίστ, πλησιάζοντας το ρεκόρ του Ντιέγο Μαραντόνα από το 1986 (5 γκολ και 5 ασίστ)! Συνολικά έχει 10 γκολ και 6 ασίστ σε 12 ματς Μουντιάλ!

Η Γερμανία έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία του Μουντιάλ που σημείωσε τέσσερα γκολ σε έξι λεπτά! Ρεκόρ διοργάνωσης και τα δύο γκολ σε… 69 δευτερόλεπτα του Τόνι Κρόος.

Η Γερμανία δεν δέχτηκε γκολ στο πρώτο ημίχρονο των τελευταίων δέκα αγώνων της. Γενικότερα μόνο η Γκάνα κατάφερε να σκοράρει απέναντί της στο 90λεπτο.

Η Γερμανία έφτασε τα 17 γκολ και πλησιάζει τα 18 της Βραζιλίας από το 2002, το απόλυτο ρεκόρ έχει η Ουγγαρία από το 1953 με 27 και το απόλυτο για πρωταθλήτρια είναι τα 25 της Δυτικής Γερμανίας επίσης από το 1954. Ενδεικτικό πως το 2010 η Ισπανία στέφθηκε πρωταθλήτρια Κόσμου με μόλις… 8 γκολ ενεργητικό.

Η Γερμανία έφτασε τα 2.006 γκολ στην ιστορία της από τις 5 Απριλίου 1908 (το πρώτο της ματς, 5-3 την Ελβετία).