Ο Τζέιμς έκανε ένα ακόμα σπουδαίο ματς, ο Μπος έδωσε πολύτιμους πόντους και κάπως έτσι, οι Χιτ βρίσκονται μία νίκη μακριά από τους τελικούς του ΝΒΑ για τέταρτη συνεχόμενη φορά.

759. ΙΝΤΙΑΝΑ ΠΕΪΣΕΡΣ - ΜΑΪΑΜΙ ΧΙΤ                       1-3
18/5/2014            ΙΝΤΙΑΝΑ ΠΕΪΣΕΡΣ - ΜΑΪΑΜΙ ΧΙΤ                107-96
20/5/2014            ΙΝΤΙΑΝΑ ΠΕΪΣΕΡΣ - ΜΑΪΑΜΙ ΧΙΤ                83-87
24/5/2014            ΜΑΪΑΜΙ ΧΙΤ - ΙΝΤΙΑΝΑ ΠΕΪΣΕΡΣ                99-87
26/5/2014            ΜΑΪΑΜΙ ΧΙΤ - ΙΝΤΙΑΝΑ ΠΕΪΣΕΡΣ                102-90
28/5/2014            ΙΝΤΙΑΝΑ ΠΕΪΣΕΡΣ - ΜΑΪΑΜΙ ΧΙΤ

Ένα βήμα πριν από τον τέταρτο συνεχόμενο τελικό τους βρίσκονται οι Χιτ, αφού ταξιδεύουν στην Ιντιάνα για να τελειώσουν από απόψε την σειρά. Οι πρωταθλητές πατώντας γκάζι όσο «βαθαίνουν τα νερά των πλέι οφ», αποδεικνύουν πως δικαίως θεωρούνται –και πάλι- το φαβορί για το «δαχτυλίδι». Το προχτεσινό 102-90, όχι μόνο τους έδωσε το 3-1 και τρία ματς μπολ, αλλά κυρίως αποτέλεσε σημάδι ανωτερότητας των παικτών του Σποέλστρα που σε κάθε βραδιά εμφανίζουν έναν νέο πρωταγωνιστή. Πότε ο Γουέιντ, πότε ο Αλεν, πότε –όπως προχτές- ο Μπος, διαλύουν κάθε αμυντική τακτική των Πέισερς, με τον τελευταίο να «γράφει» για πρώτη φορά διψήφιο αριθμό πόντων στην σειρά (25 π., 7/12 σουτ, 6 ριμπ.), ξεπερνώντας το όριο από την πρώτη κιόλας περίοδο. Μοναδική σταθερή… αξία, δεν είναι άλλη από τον «συνήθη ύποπτο» Λεμπρόν Τζέιμς που μοιάζει «σεληνιασμένος» και ασταμάτητος, καθώς σταμάτησε στους 32 πόντους, σκοράροντας με κάθε πιθανό τρόπο. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση, ήταν μπροστά στο σκορ συνεχώς, όμως μόνο στο τέλος του ημιχρόνου κατάφεραν να ξεφύγουν. Η καταιγίδα δεν είχε κοπάσει για την Ιντιάνα, αφού η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 23 πόντους στην τέταρτη περίοδο. Κάπου εκεί οι παίκτες του Βόγκελ αφυπνίστηκαν και μείωσαν σε 99-90, 1,32’’ πριν την λήξη, όμως ένα γκολ-φάουλ του Τζέιμς, έριξε τους τίτλους τέλους  στην σεμνή… τελετή. Από τους ηττημένους που καλούνται να κάνουν σειρά υπερβάσεων και κυρίως να βρουν τα αγωνιστικά και ψυχικά αποθέματα να αντιδράσουν, ο Τζορτζ ξύπνησε αργά (23 π.), ενώ μόνο ο Γουέστ με 20 πόντους και 12 ριμπάουντ είχε σταθερά καλή παρουσία. Πλέον, όλα δείχνουν πως είναι θέμα χρόνου να αποκλειστούν –και φέτος- στους τελικούς της περιφέρειας χωρίς να κάνουν το βήμα παραπάνω. Ζητούμενο αποτελεί η επιθετική συνεισφορά των παικτών, αφού έχασαν και τα τρία τελευταία παιχνίδια χωρίς να ξεπεράσουν τους 90 πόντους, γεγονός που αποδεικνύει την επιθετική δυστοκία τους (ή την αμυντική αποτελεσματικότητα των Χιτ), ενώ και ο «πολιορκητικός κριός» της άμυνας έχει πάει… περίπατο,. Είναι χαρακτηριστικό πως στους τελικούς επιτρέπουν 96,5 πόντους μέσο όρο, 4 περισσότερους από τον συνολικό τους στην κανονική περίοδο, όμως δεν μοιάζουν σε καμία περίπτωση ικανοί να ακολουθήσουν τους αντιπάλους τους σε υψηλές ταχύτητες και δυναμισμό για 48 λεπτά, πληρώνοντας σχεδόν αποκλειστικά τα κενά διαστήματα που εμφανίζουν στο παιχνίδι τους.
Τέλος σε ότι αφορά τα αγωνιστικά νέα των ομάδων, ο Κρις Αντερσεν που αντιμετωπίζει πρόβλημα από τον τρίτο αγώνα παραμένει αμφίβολος κι απόψε, ενώ περισσότερες πιθανότητες ξεπεράσει τον τραυματισμό του έχει ο Ρέι Αλεν.