Ετοιμη για το 3/3 στο πρωτάθλημα η Γιοκοχάμα, υποδεχόμενη τη νεοφώτιστη Τοκουσίμα που ακόμα ψάχνεται. Μεγάλο ματς στη Χιροσίμα ανάμεσα στην πρωταθλήτρια και την Ουράβα

133. ΓΙΟΚΟΧΑΜΑ Μ. - ΤΟΚΟΥΣΙΜΑ
ΜΙΤΣΟΥΖΑΒΑ (15.046) * 489 ΧΛΜ.
ΓΙΟΚΟΧΑΜΑ Μ.:
Πειστική εμφάνιση και δίκαιη νίκη με 1-0 επί της Σιμίζου εκτός έδρας. Σκόρερ ο Σάιτο στο 13'. Είχε τα διπλάσια σουτ από την αντίπαλό της και παρότι βρέθηκε νωρίς μπροστά στο σκορ δεν κλείστηκε, αλλά κράτησε την κατοχή στο 60%. Εκτο σερί nο goal (μαζί με τα περσινά), ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης. «Αγώνα με τον αγώνα, γινόμαστε ολοένα και καλύτεροι. Μπορούμε να παίξουμε πολύ καλύτερα. Κρατάμε την ουσία από τις δύο πρώτες αγωνιστικές», δήλωσε ο Χιγκούτσι.

Ο Ιάπωνας τεχνικός προσπαθεί να κρατήσει «φρέσκους» τους παίκτες του ώστε να διαχειριστεί το σερί αγώνων σε πρωτάθλημα και Τσάμπιονς Λιγκ Ασίας. Μεσοβδόμαδα υποδέχτηκε την κινεζική Γκουάνγκζου μένοντας στο 1-1.  Ο μέσος Χιόντο διεκδικεί θέση στο αρχικό σχήμα.
ΤΟΚΟΥΣΙΜΑ: Μετά την τραγική πρεμιέρα δεν μπόρεσε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων ούτε κόντρα στην Τσερέζο, γνωρίζοντας την ήττα με 2-0. Μάλιστα, και τα δύο τέρματα τα δέχτηκε στο πρώτο τέταρτο. Το δεύτερο προήλθε από μοιραίο αυτογκόλ του Τσιγιοτάντα. Τουλάχιστον αυτή τη φορά κατάφερε να κάνει και τέσσερα σουτ στην αντίπαλη εστία. «Χρειαζόμαστε χρόνο για να προσαρμοστούμε. Η μεγάλη κατηγορία είναι κάτι πρωτόγνωρο για εμάς και δεν έχουμε εξοικειωθεί», τόνισε ο Κομπαγιάσι, ο οποίος ψάχνει ακόμα να βρει το πιο αποδοτικό αρχικό σχήμα.

Απογοητευμένος ο Ιάπωνας τεχνικός από τον μέσο Κογκούρε. Αναμένεται να τον αφήσει στον πάγκο, περνώντας στη θέση του τον Φουκουμότο. Θέση στο αρχικό σχήμα διεκδικεί ο δημιουργικός μέσος Κλέιτον Ντομίνγκες. Παραμένει στα πιτς ο αμυντικός Φουτσιγκάβα.
ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Γιοκοχάμα έχει καταφέρει στο ξεκίνημα, χωρίς να παίζει σπουδαία μπάλα, να φτάνει στις νίκες. Η Τοκουσίμα θέλει πολλή δουλειά ακόμα. Δυνατός άσος, αλλά σε αστεία απόδοση.

134. ΒΕΝΤΦΟΡΕΤ – ΝΙΙΓΚΑΤΑ
ΓΙΑΜΑΝΑΣΙΜΠΑΝΚ (17.000) * 612 ΧΛΜ.
ΒΕΝΤΦΟΡΕΤ:
Ξεπέρασε άμεσα τη βαριά ήττα της πρεμιέρας από την Κασίμα, φεύγοντας από την πρωτεύουσα με το 1-1 κόντρα στην Τόκυο. Βρέθηκε πίσω στο ξεκίνημα, αλλά έδειξε χαρακτήρα στην επανάληψη ισοφαρίζοντας στο 72' με τον Βραζιλιάνο Κριστιάνο. Ο Βραζιλιάνος δείχνει στο ξεκίνημα να έχει τις δυνατότητες να καλύψει επάξια τον ηγέτη πέρσι Κασίβα που αποχώρησε.

«Πεισμώσαμε από την ήττα της πρεμιέρας και μας βγήκε σε ενέργεια στο ματς με την Τόκυο. Το ρόστερ μας μπορεί να μην είναι μεγάλο, αλλά κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει το πάθος μας», τόνισε ο Γιοφούκου, ο οποίος έκανε μόλις μία αλλαγή. Πολύ μέτριος ο Σιμόντα, δίνει μάχη με τον Μιζούνο για μια θέση στη μεσοεπιθετική γραμμή. Υστερεί από πλευράς φυσικής κατάστασης ο επιθετικός Μπαχντίμ. Παραμένει εκτός ο αμυντικός Τσουτσίγια.
ΝΙΙΓΚΑΤΑ: Απίστευτη εντός έδρας ήττα από την Γκάμπα Οσάκα με 2-0, σε ένα ματς που είχε 14 τελικές προσπάθειες έναντι μόλις 5 και κατοχή μπάλας που έφτασε μέχρι το 60%. «Στο ποδόσφαιρο δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος. Βρεθήκαμε πίσω στο σκορ, πιέσαμε στη συνέχεια, αλλά μείναμε εκτεθειμένοι και το πληρώσαμε στο φινάλε», τόνισε ο Γιαναγκισίτα.

Πολύ μέτρια εμφάνιση από τους επιθετικούς Τανάκα και Καβαμάτα. Δεν αποκλείεται ο πρώτος να μείνει στον πάγκο. Φλερτάρουν με το αρχικό σχήμα οι Σουζούκι και Γκαούτσο. Μαζί με την περσινή σεζόν έχει φτάσει τα τέσσερα σερί ματς με σύνολο τερμάτων «2-3».
ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Οι δύο ομάδες ακόμα ψάχνονται. Η Βέντφορετ δυσκολεύεται να κάνει παιχνίδι στην έδρα της, ενώ η Νιιγκάτα, παρότι δημιουργεί ευκαιρίες, δεν τις αξιοποιεί. Οριακό ματς με μπόλικη ισοπαλία.

135. ΧΙΡΟΣΙΜΑ – ΟΥΡΑΒΑ
ΕΝΤΙΟΝ (50.000) * 47 ΧΛΜ.
ΧΙΡΟΣΙΜΑ:
Εντυπωσιακή ανατροπή στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Καβασάκι. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, αλλά στην επανάληψη περιόρισε σε παθητικό ρόλο την αντίπαλό της. Ο Σάτο ισοφάρισε στο 57' και ο Σιοτάνι στο 95' ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή. Υστέρησε ο μέσος Μορισάκι και δεν αποκλείεται να μείνει στον πάγκο, δίνοντας τη θέση του στον Σιμπασάκι. Μεσοβδόμαδα αντιμετώπισε εκτός έδρας τους Σέντραλ Κόουστ Μάρινερς στο Τσάμπιονς Λιγκ Ασίας και ηττήθηκε 2-1.

Ο φορμαρισμένος Σιοτάνι άνοιξε το σκορ στο 21’, αλλά μέσα σε εννιά λεπτά δέχτηκε δύο γκολ και υπέκυψε. Πέραν του μέσου Σιμίζου που παραμένει στα πιτς, δεν θα αγωνιστεί ούτε ο ακραίος αμυντικός Χουάνγκ που τραυματίστηκε στην πρεμιέρα.
ΟΥΡΑΒΑ: Μαγική εικόνα η εντός έδρας ήττα από την Τόσου με 1-0. Βρέθηκε πίσω στο σκορ νωρίς, κυνήγησε μετά μανίας την ισοφάριση, είχε δοκάρι, 11 τελικές προσπάθειες και 60% κατοχή μπάλας. «Απογοητεύσαμε τον κόσμο και τους εαυτούς μας. Στο ποδόσφαιρο δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος. Συνεχίζουμε την προσπάθεια και είμαι σίγουρος πως στο τέλος θα ανταμειφθούμε», τόνισε ο Πέτροβιτς. Τιμωρήθηκε με μια αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών λόγω ρατσιστικού πανό.

Μία αλλαγή σκέφτεται να κάνει ο Αυστριακός κόουτς, βάζοντας στην άμυνα τον Λι αντί του Ναγκάτα. Δεν αλλάζει το αγαπημένο του 4-4-2, με τους Χαραγκούτσι – Κορόκι στην επίθεση και τον Ουμεσάκι να σηκώνει το μεγαλύτερο βάρος στο δημιουργικό κομμάτι. Ακολουθεί μεσοβδόμαδα αγώνας με την Κασίβα εκτός έδρας για το Λιγκ Καπ. Δεν παίζει και πάλι ο Ριχάρντες.
ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Με φόρα έχει μπει στο πρωτάθλημα η Χιροσίμα, αλλά ίσως την αποσυντονίσει σύντομα το Τσάμπιονς Λιγκ Ασίας. Η Ουράβα από τη μέση και μπροστά πετάει φωτιές. Πιθανό να σκοράρουν αμφότερες. Πολύ πιθανό το goal/goal στο 1.55.

136. ΚΑΒΑΣΑΚΙ – ΟΜΙΓΙΑ
ΤΟΝΤΟΡΟΚΙ (25.000) * 44 ΧΛΜ.
ΚΑΒΑΣΑΚΙ:
Ρίσκαρε υπερβολικά στην έδρα της πρωτοπόρου Χιροσίμα και το πλήρωσε γνωρίζοντας την ήττα με 2-1. Ο Καζάμα έπαιξε με το αγαπημένο του 4-3-3, με την ομάδα του να προηγείται στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (σκόρερ ο Κομπαγιάσι). Στη συνέχεια ο Ιάπωνας κόουτς... κοιμήθηκε κάνοντας την πρώτη αλλαγή στο 64' και τις άλλες δύο στις καθυστερήσεις. Πέρασε αλλαγή ο Βραζιλιάνος μέσος Παουλίνιο και ήταν αρκετά καλός για 30 λεπτά που αγωνίστηκε. Αποβλήθηκε ο αμυντικός Γιέσι και θα λείψει.

Μεσοβδόμαδα αντιμετώπισε εκτός έδρας την Ουλσάν στη Ν. Κορέα για το Τσάμπιονς Λιγκ Ασίας και ηττήθηκε 2-0. Θα μπορούσε να «κλέψει» την ισοπαλία, αλλά τελικά δέχτηκε τα δύο γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο. Ασφαιρος παραμένει ο περσινός πρώτος σκόρερ Οκούμπο.
ΟΜΙΓΙΑ: Τραγική στην πρώτη φετινή εντός έδρας εμφάνισή της και δίκαιη ήττα με 2-1 από τη Ναγκόγια. Προβλέψιμη επιθετικά, με παίκτες που γυρνούσαν κουραστικά την μπάλα στη μεσαία γραμμή χωρίς την παραμικρή ιδέα τροφοδότησης των επιθετικών Λούμπιανκιτς και Ράντονσιτς. Εντονα παράπονα από τον Οκούμα για την άμυνά του. Μάλιστα, ο Ιάπωνας άλλαξε τους αμυντικούς Μουρακάμι και Καταόκα περνώντας στο παιχνίδι τους πιο δημιουργικούς Καρλίνιος και Ιζουμισάβα.

«Θέλουμε πολλή δουλειά ακόμα. Η άμυνά μας κάνει πολύ εύκολα το λάθος, ενώ η μεσαία γραμμή περιορίζεται περισσότερο στα ανασταλτικά της καθήκοντα», υποστήριξε ο Οκούμα. Εσωσε τα προσχήματα ο Τακαχάσι με το γκολ που πέτυχε στο 70'.
ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Καβασάκι στο σπίτι της παίζει ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας και δημιουργεί πολλές ευκαιρίες. Η Ομίγια θα ταμπουρωθεί με αποκλειστικό στόχο το μηδέν στην άμυνα, αλλά κάποια στιγμή το γκολ θα έρθει. Οριακά αποδεκτός ο άσος στο 1.70!

137. ΚΑΣΙΒΑ – ΝΑΓΚΟΓΙΑ
ΧΙΤΑΤΣΙ (15.900) * 289 ΧΛΜ.
ΚΑΣΙΒΑ:
Σε ένα πολύ ισορροπημένο παιχνίδι προηγήθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με 1-0 της Βίσσελ (το γκολ ο Χασιμότο), αλλά τελικά συμβιβάστηκε με το 1-1. Πίεσε αρκετά στο τελευταίο τέταρτο που η αντίπαλός της έμεινε με παίκτη λιγότερο. Αρκετά καλός στην επίθεση ο Κούντο, ο Λεάντρο δεν αντέχει ακόμα 90λεπτο, ενώ δημιουργικά όλο το παιχνίδι περνάει από τα πόδια του Ντομίνγκες. Κακός ο Νοτιοκορεάτης μέσος Χαν, ο οποίος λογικά θα μείνει στον πάγκο για να παίξει ο φιλότιμος Κουρισάβα.

«Μπορεί να δείχνουμε χαρακτήρα στο ξεκίνημα, αλλά ακόμα δεν έχουμε φτάσει ούτε στο ελάχιστο από όσα μπορούμε να κάνουμε. Περιμένω μεγαλύτερη κινητικότητα από τη μεσοεπιθετική μας γραμμή», τόνισε ο Μπαπτίστα. Παραμένει εκτός ο ακραίος αμυντικός Φουζίτα.
ΝΑΓΚΟΓΙΑ: Πολύ πιο ουσιαστική από την Ομίγια, έφτασε με το σπαθί της στο πρώτο φετινό διπλό με 2-1. Μέχρι το 66' έπαιζε μόνη της στο γήπεδο. Από τη στιγμή που πέτυχε ο Ογκάβα το δεύτερο γκολ, περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο. «Ελέγξαμε τον ρυθμό κόντρα σε μία ομάδα που πολύ ικανούς μέσους. Η ήττα από τη Σιμίζου μας πείσμωσε. Στο ξεκίνημα ζητάμε την ουσία και στη συνέχεια θα έρθει και το όμορφο ποδόσφαιρο», υποστήριξε ο Νισίνο.

Εβγαλε κούραση ο Αυστραλός φορ Κένεντι. Εξαιρετικός ο έτερος επιθετικός Ταμάντα, ο οποίος άνοιξε το σκορ. Οι μέσοι Ενταμούρα και Ισομούρα δείχνουν έξω από τα νερά τους στο ξεκίνημα. Δεν αποκλείεται τουλάχιστον ένας από τους δύο να μείνει στον πάγκο. Μάχη για μια θέση στο αρχικό σχήμα δίνουν οι Ναγκάι και Ταγκούτσι.
ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Οι δύο ομάδες παραδοσιακά προσφέρουν πλούσιο θέαμα στις μεταξύ τους συγκρούσεις. Με Κούντο, Λεάντρο και Ντομίνγκες η Κασίβα έχει το εύκολο γκολ, αλλά αμυντικά είναι απρόσεκτη, κάτι που μπορούν να εκμεταλλευτούν οι Κένεντι και Ταμάντα.  Από το 1-1 ξεκινάει η αναμέτρηση, με το goal/goal να κινείται στο 1.55!

138. ΤΟΣΟΥ – ΚΑΣΙΜΑ
ΜΠΕΣΤ ΑΜΕΝΙΤΙ (24.490) * 969 ΧΛΜ.
ΤΟΣΟΥ:
Πήρε το διπλό στη Σαϊτάμα κόντρα στην Ουράβα και… έκανε τον σταυρό της. Ανοιξε το σκορ στο 9’ με τον συνήθη ύποπτο Τογιόντα και στη συνέχεια ζήτημα είναι να πέρασε δυο-τρεις φορές ακόμα τη σέντρα. «Στην πρεμιέρα είχαμε το θέαμα. Τώρα είχαμε την ουσία. Το σημαντικό είναι να έρχονται οι νίκες που μας ανεβάζουν την ψυχολογία. Η περσινή κακή χρονιά έχει μείνει μια και καλή στο παρελθόν», υποστήριξε ο Γιουν.

Ο Νοτιοκορεάτης τεχνικός δεν προτίθεται να αλλάξει το αγαπημένο του 4-4-2, με τον τρομερό Τογιόντα και τον Ικέντα να αποτελούν το επιθετικό δίδυμο. Λίρα εκατό ο πρώτος, ο οποίος έχει βγει πρώτος σκόρερ της ομάδας τα τέσσερα προηγούμενα χρόνια, ενώ έχει μπει ήδη δυναμικά στη νέα σεζόν με τρία γκολ στα δύο πρώτα ματς. Συνεχίζει από την περασμένη σεζόν ένα σερί πέντε nο goal.
ΚΑΣΙΜΑ: Δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο στη Σεντάι, φτάνοντας εύκολα στην επικράτηση με 2-0. Τρομερό το ξεκίνημα του Εντο, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ στο 31’ και στο 90’. Στην πρεμιέρα είχε πετύχει ακόμα ένα. Εξαιρετικός ο Βραζιλιάνος φορ Ντάβι, παρότι δεν σκόραρε. «Εφτιαξε» το πρώτο γκολ. Δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης ο επιθετικός Τογιοκάβα και δεν αποκλείεται να του «φάει» τη θέση ο Νακαμούρα.

Μεσοβδόμαδα θα αντιμετωπίσει στην πρωτεύουσα την Τόκυο για το Λιγκ Καπ. Από τον περασμένο Αύγουστο αριθμεί 16 over στα 18 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.
ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Τόσου αγωνίζεται με τεράστιο πάθος και ενθουσιασμό. Η Κασίμα υπερτερεί σε εμπειρία και με τους Ντάβι και Εντο σε τρομερή φόρμα μπορεί να κάνει τη ζημιά ανά πάσα στιγμή.  Μακριά...

139. ΤΣΕΡΕΖΟ ΟΣΑΚΑ – ΣΙΜΙΖΟΥ
ΝΑΓΚΑΪ (47.000) * 275 ΧΛΜ.
ΤΣΕΡΕΖΟ ΟΣΑΚΑ:
Υπόθεση 15 λεπτών ήταν η νίκη στην έδρα της Τοκουσίμα με 2-0. Ο Γιαμαγκούτσι άνοιξε το σκορ στο 10’, ενώ ένα αυτογκόλ του Τσιγιοτάντα τρία λεπτά αργότερα κλείδωσε το τρίποντο για την ομάδα του Πόποβιτς. Ο Σέρβος τεχνικός προτίμησε να αφήσει στον πάγκο τον Φορλάν, περνώντας τον στο γήπεδο στο τελευταίο 25λεπτο. Ο Ουρουγουανός αναμένεται να ξεκινήσει βασικός αυτή τη φορά. Θέση διεκδικεί και ο μέσος Κουκουσάμι. Εκοβε και έραβε ο Κάτσαρ στη μεσαία γραμμή στην πρώτη του εμφάνιση στο αρχικό σχήμα.

Μεσοβδόμαδα υποδέχτηκε στο Τσάμπιονς Λιγκ Ασίας τη Σάντονγκ και ηττήθηκε 3-1. Ο Κακιτάνι έσωσε τα προσχήματα πετυχαίνοντας το γκολ της τιμής στο 84’. Δεν υπολογίζεται εκ νέου ο αμυντικός Φουτζιμότο (1 συμ.) που χτύπησε στην πρεμιέρα και θα επιστρέψει σε τρεις βδομάδες.
ΣΙΜΙΖΟΥ: Δύο διαφορετικά… προφίλ παρουσίασε στις δύο πρώτες αγωνιστικές. Στην πρεμιέρα ήταν φουλ επιθετική κερδίζοντας 3-2 εκτός τη Ναγκόγια, ενώ στη δεύτερη αγωνιστική ήταν άκρως παθητική κόντρα στη Γιοκοχάμα, γνωρίζοντας την ήττα με 1-0. Επέτρεψε τα διπλάσια σουτ (5-10), ενώ η κατοχή μπάλας μετά βίας έφτασε στο 41%.

Φιλότιμος ο Νοβάκοβιτς, μέτριος ο Ομάε, εκτός τόπου και χρόνου ο νεοφερμένος Τακάγκι. Μάλιστα, δεν αποκλείεται να μείνει στον πάγκο δίνοντας τη θέση του στον Μουράτα. Θέση διεκδικεί ο μέσος Καβάι. Τιμωρημένος ο μέσος Σουγκιγιάμα που αποβλήθηκε. Δεν επηρεάζει ιδιαίτερα η απουσία του αναπληρωματικού επιθετικού Κασιβάσε.
ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Τσερέζο διαθέτει εξαιρετικό υλικό και ξεπέρασε άμεσα την γκέλα της πρεμιέρας. Η Σιμίζου παίζει φιλότιμα, αλλά ακόμα αναζητεί την αγωνιστική της ταυτότητα, κάνοντας δύο εντελώς διαφορετικά παιχνίδια στο ξεκίνημα. Ο άσος αξίζει μόνο πάνω από το 1.80, αφού οι γηπεδούχοι κουβαλάνε και την κόπωση από το Τσάμπιονς Λιγκ Ασίας.

140. ΣΕΝΤΑΪ – ΓΚΑΜΠΑ ΟΣΑΚΑ
ΓΙΟΥΡΤΕΚ (19.694) * 578 ΧΛΜ.
ΣΕΝΤΑΪ:
Σαν να μην πέρασε μια μέρα. Ολοκλήρωσε την περασμένη σεζόν με τέσσερις ήττες και μπήκε στη νέα με ακόμα δύο. Πιο πρόσφατο το εκτός έδρας 2-0 από την Κασίμα. Δεν ήταν τόσο κακή. Στο δεύτερο ημίχρονο είχε δύο σημαντικές ευκαιρίες πριν δεχτεί στο τελευταίο λεπτό το καθοριστικό δεύτερο γκολ. Ακόμα δεν έχει ρολάρει ο ηγέτης Γουίλσον και αυτό επηρεάζει όλη την ομάδα. Θέση στο αρχικό σχήμα διεκδικούν ο μέσος Μακ Γκλίνκεϊ και ο επιθετικός Ακαμίνε. Ο μετριότατος Οτα δεν αποκλείεται να μείνει στον πάγκο.

«Θα πρέπει να γίνουμε πιο ανταγωνιστικοί στο επιθετικό κομμάτι. Μας λείπει η ενέργεια», υποστήριξε ο Αρνολντ.
ΓΚΑΜΠΑ ΟΣΑΚΑ: Πρώτη νίκη μετά την επιστροφή της στη μεγάλη κατηγορία, με 2-0 επί της Νιιγκάτα. Είχε μαζί της όλη την τύχη του… κόσμου. Με μόλις πέντε σουτ πέτυχε δύο γκολ (Ιβασίτα 69' και Ομόρι 82'). Το δεύτερο από καταπληκτική κόντρα επίθεση, την ώρα που ολόκληρη η αντίπαλός της είχε βγει με τα... μπούνια στην επίθεση για να ισοφαρίσει. «Ακόμα δεν είμαστε στο απαιτούμενο στάδιο που χρειάζεται, αλλά είναι πολύ σημαντικό να παίρνουμε βαθμούς ακόμα και όταν δεν τους αξίζουμε 100%», παραδέχτηκε ο Χασεγκάβα.

Ο Ιάπωνας τεχνικός σκέφτεται να ανταμείψει τον Ομόρι για την εξαιρετική εμφάνιση στο τελευταίο τέταρτο που πέρασε ως αλλαγή και το γκολ που πέτυχε, δίνοντάς του φανέλα βασικού. Αν συμβεί κάτι τέτοιο, ο Γιονεκούρα θα μείνει στον πάγκο. Παραμένουν εκτός οι ηγετικοί μέσοι Οκαζάκι και Ουσάμι.
ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Σεντάι ψάχνει μία νίκη στο πρωτάθλημα από τον περασμένο Οκτώβρη. Η Γκάμπα επέστρεψε στη μεγάλη κατηγορία παίζοντας πιο αμυντικά απ’ ό,τι μας είχε συνηθίσει τα προηγούμενα χρόνια. Δεν βγαίνει άκρη.

141. ΒΙΣΣΕΛ ΚΟΜΠΕ – ΤΟΚΥΟ
ΝΟΕΒΙΡ (30.132) * 416 ΧΛΜ.
ΒΙΣΣΕΛ ΚΟΜΠΕ
: Δεύτερη σερί ισοπαλία με γκολ για τη Βίσσελ, στην επιστροφή της στη μεγάλη κατηγορία. Ισορροπημένο ματς κόντρα στην Κασίβα. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, έφτασε στην ισοφάριση με τον Τζούνιορ στο 62', αλλά τη στιγμή που έδειχνε να ανεβάζει ρυθμούς για την ολική ανατροπή, έμεινε με δέκα παίκτες. Μεγάλο πλήγμα η αποβολή του ηγετικού μέσου Φάμπιο Σιμπλίσιο, ο οποίος θα απουσιάσει.

Μάχη για μια θέση στο κέντρο δίνουν οι Ογκάβα και Ματσουμούρα. Ακόμα ψάχνει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της ομάδας ο πολύπειρος Βραζιλιάνος επιθετικός Μαρκίνιος. Ο Αντάτσι θα παρατάξει και πάλι την ομάδα του με ένα ιδιαίτερο 4-3-3, το οποίο μετατρέπεται σε 4-2-3-1 όταν η ομάδα αμύνεται.
ΤΟΚΥΟ: Αξιζε τη νίκη κόντρα στη Βέντφορετ, μπήκε πολύ δυνατά στο γήπεδο και προηγήθηκε με τον Εντου στο 5', αλλά στο 72' ισοφαρίστηκε. Δεύτερο σερί «Χ» με 1-1 για την ομάδα του Φικιαντέντι, ο οποίος συνεχίζει να ποντάρει στην άμυνα. Απογοήτευσε με την εμφάνισή του ο φορ Γουατανάμπ, σε μία πρωτότυπη θέση που τον δοκιμάζει ο προπονητής του ως ακραίο. Ο μεσοεπιθετικός Ισικάβα χτυπάει την πόρτα του αρχικού σχήματος.

Εχει φτάσει τα έξι goal/goal στα επτά τελευταία παιχνίδια της μαζί με την περσινή σεζόν. Παραμένει εκτός ο μέσος Καζιγιάμα (πρώην Παναθηναϊκός), η απουσία του οποίου δεν επηρεάζει ιδιαίτερα, αφού συνήθως δίνεται δανεικός δεξιά κι αριστερά.
ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Τόσο η Βίσσελ όσο και η Τόκυο μπήκαν στη νέα σεζόν με δύο ισοπαλίες και ισάριθμα goal/goal. Δεν αποκλείω να τριτώσει, αλλά θα προτιμήσω το ξεκάθαρα πιο πιθανό σενάριο να σκοράρουν αμφότερες. Ωστόσο, εξίσου πιθανό δείχνει και το «Χ» του 3,15 για ζητούμενο σε κάποιο σύστημα.