Εκτεταμένα επεισόδια στην Τραπεζούντα, με αποτέλεσμα το ντέρμπι της Τραμπζονσπόρ με τη Φενερμπαχτσέ να διακοπεί οριστικά στο 55ο λεπτό.   Από… νωρίς φάνηκε η κακή μέρα στην Τραπεζούντα, αφού οι οπαδοί της γηπεδούχου υποδέχθηκαν με… απειλητ

Εκτεταμένα επεισόδια στην Τραπεζούντα, με αποτέλεσμα το ντέρμπι της Τραμπζονσπόρ με τη Φενερμπαχτσέ να διακοπεί οριστικά στο 55ο λεπτό.

Από… νωρίς φάνηκε η κακή μέρα στην Τραπεζούντα, αφού οι οπαδοί της γηπεδούχου υποδέχθηκαν με… απειλητικές διαθέσεις την αποστολή της Φενερμπαχτσέ, το πούλμαν της οποίας (που ξεκίνησε από τη γειτονική Ριζούντα) δέχθηκε επίθεση, με τα τζάμια να σπάνε. Ευτυχώς δεν υπήρξαν τραυματισμοί.

Το ματς ξεκίνησε αλλά η ατμόσφαιρα μύριζε… μπαρούτι. Η αρχή έγινε με το γκρέμισμα των στύλων που κρατούσαν το προστατευτικό δίχτυ, το οποίο που είχε τοποθετηθεί μπροστά στους φανατικούς της Τραμπζόν! Από τη στιγμή που δίχτυ δεν υπήρχε, νομοτέλεια ήταν όσα ακολούθησαν. Οι οπαδοί πέταξαν ό,τι υπήρχε και δεν υπήρχε μέσα στον αγωνιστικό χώρο, με τον αγώνα να διακόπτεται δυο φορές στα πρώτα πέντε λεπτά! Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με δεκάλεπτη καθυστέρηση, όμως, το δεύτερο μετά από δέκα λεπτά δράσης έμελλε να διακοπεί οριστικά και για την τύχη του ματς θα αποφασίσει η τουρκική ομοσπονδία ποδοσφαίρου. Στο γήπεδο έπεσαν φωτοβολίδες, καπνογόνα και κάθε λογής αντικείμενο, μέχρι και… πόμολα έπεσαν προς τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, Βολκάν Ντεμιρέλ.

Η λογική λέει πως κατά 99,99% το ματς δεν θα συνεχιστεί αύριο, η Λίγκα θα αποφασίσει το πρωί. Μιας και διεκόπη στο α’ ημίχρονο (στο 45' + 8 για την ακρίβεια) θεωρείται μονάδα για το κουπόνι του ΟΠΑΠ. Η Φενέρ προηγούνταν με 1-0 με το γκολ του Εμενίκε από το 22’ και για τις εταιρείες θεωρείται είτε διπλό είτε μονάδα (ανάλογα την εταιρεία).