Δυνατά μπήκε η Σαουδική Αραβία του Πίτσι στη διοργάνωση, αφού κέρδισε με το εμφατικό 4-0 τη Βόρειο Κορέα. Πλέον, έχει την ευκαιρία να ζευγαρώσει τις νίκες της και να προκριθεί στη φάση των νοκ άουτ.

ΛΙΒΑΝΟΣ – ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ (18:00)
Κωδ. ΟΠΑΠ: 1119
Γήπεδο: Στάδιο Αλ Μακτούμ (18.000), Ντουμπάι
Σετ αποδόσεων: 7.25 - 3.90 - 1.53

Τι ισχύει:
Φάση των ομίλων στο διευρυμένο Ασιατικό Κύπελλο των Η.Α.Ε. 24 ομάδες είναι χωρισμένες σε 6 ομίλους. Την πρόκριση στα νοκ άουτ θα πάρουν οι 2 πρώτες κάθε ομίλου, μαζί με τις 4 καλύτερες τρίτες. Τα κριτήρια για τις τρίτες ομάδες είναι: 1) Βαθμοί, 2) Διαφορά τερμάτων, 3) Καλύτερη επίθεση, 4) Βαθμοί ποινής καρτών, 5) Κλήρωση.

* Ανοδική η τάση στο διπλό, το 1.45 έφτασε στο 1.53.
* Γκολ και θέαμα έχουν οι κόντρες των δύο ομάδων. Πιο χαρακτηριστικά και τα 5 τελευταία έληξαν με G/G. 14-7 το επιμέρους σκορ σε αυτά τα ματς. Πάνω από τα 4 γκολ ο μ.ό. σε αυτά.
* Αλί Σαμπάχ το όνομα του διαιτητή της αναμέτρησης με μ.ό. κίτρινων καρτών ανά παιχνίδι τις τρεις ακριβώς.

ΛΙΒΑΝΟΣ
Ρεπορτάζ:  Για ένα ημίχρονο άντεξαν οι παίκτες του Λιβάνου στην πίεση του Κατάρ. Στο δεύτερο ημίχρονο επήλθε κατάρρευση. Δέχτηκαν δύο γκολ και ηττήθηκαν 2-0. Οι Λιβανέζοι ήταν καλά διαβασμένοι για τον τρόπο παιχνιδιού των αντιπάλων και κατάφεραν να τους κρατήσουν μακριά από την εστία τους. Μάλιστα, σκόραραν στο 37’, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ. Τα πράγματα στην επανάληψη άλλαξαν και το νεανικό σύνολο του Κατάρ είχε πιο πολλές δυνάμεις και τελικά κατάφερε και έσπασε δυο φορές την οργανωμένη άμυνα των «τσένταρς».

Ο προπονητής της ομάδας, Μίοντραγκ Ραντούλοβιτς, δήλωσε: «Είπα στους παίκτες μου ότι πρέπει να ξεχάσουμε αυτό που συνέβη στο τελευταίο παιχνίδι και πως πρέπει να εστιάσουμε την προσοχή μας στο επόμενο παιχνίδι. Σέβομαι τη Σαουδική Αραβία, σέβομαι αυτή την ομάδα επειδή είναι ανώτατου επιπέδου, μια ομάδα του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι παίκτες της Σαουδικής Αραβίας έχουν εμπειρία σε μεγάλους αγώνες. Είναι πολύ οργανωμένοι και έχουν ποιότητα σε κάθε θέση. Θα είναι πολύ δύσκολο παιχνίδι για εμάς, αλλά είπα στους παίκτες μου κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας ότι για να επιτύχουμε ένα καλό αποτέλεσμα, πρέπει να σκεφτόμαστε θετικά».

Bet info: Under εμφάνισαν τα 6/7 πιο πρόσφατα παιχνίδια του Λιβάνου.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Ρεπορτάζ: Ο Πίτσι απέδειξε περίτρανα στην πρεμιέρα αυτό που κατ’ εξακολούθηση δήλωνε στον Τύπο: ότι η Σαουδική Αραβία είναι μια εξαιρετική ομάδα η οποία στοχεύει ψηλά στη διοργάνωση. Το «εκκωφαντικό» 4-0 κόντρα στη Β. Κορέα, το οποίο συνοδεύτηκε με εξαιρετική διάθεση και απόδοση των παικτών του, ήρθε να επιβεβαιώσει τα λεγόμενα του Αργεντίνου. Τα «πράσινα γεράκια» πήραν την πρωτοβουλία από το 13’ και έκτοτε κυριάρχησαν των αντιπάλων τους. Το ημίχρονο έκλεισε με 2-0. Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 70’, όταν ο αρχηγός της ομάδας, Αλ Νταουασαρί ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0. Το μήνυμα των Σαουδαράβων πως είναι εδώ δυνατοί, είναι ξεκάθαρο πλέον προς πάσα κατεύθυνση.

«Κοφτός» ο Αργεντινός στις δηλώσεις του στον Τύπο: «Είμαστε έτοιμοι. Εμπιστευόμαστε τον εαυτό μας και θα παίξουμε το παιχνίδι μας. Πήραμε καλό αποτέλεσμα με τη Β. Κορέα και τώρα θέλουμε να συνεχίσουμε με τον ίδιο ρυθμό. Ανέφερα από την αρχή τους παίκτες μου ότι όλοι οι αντίπαλοι είναι δύσκολοι».

Bet infoΔεν έχασαν κανένα από τα 5 τελευταία τους ματς οι Σαουδάραβες.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ:  Αποφασισμένοι είναι οι Σαουδάραβες να κάνουν καλό τουρνουά, με τον Πίτσι να έχει σημαντικό ρόλο σε όλο αυτό. Δύσκολα θα απειληθούν από τον Λίβανο. Σε ανοδική πορεία η απόδοση στο διπλό, ωστόσο εμπιστευόμαστε τα «πράσινα γεράκια». (2)