ΧΟΝΒΕΝΤ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗΣ - ΜΑΛΜΕ στην winmasters | +21
ΧΟΝΒΕΝΤ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗΣ - ΜΑΛΜΕ
στην winmasters

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ

Νοκ άουτ αγώνας για τον 2ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ στην έδρα της ομάδας που είναι γηπεδούχος. Χωρίς φιλάθλους. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι. Ο νικητής προκρίνεται στον 3ο προκριματικό γύρο (νοκ άουτ αγώνες), όπου θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τη Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ (Κροατία).

ΧΟΝΒΕΝΤ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗΣ

Πρώτη φετινή νίκη μετά από δύο ήττες για την ομάδα του Ταμάς Μποντόγκ, επικράτησε 4-2 εκτός έδρας της Ντιοσγκιόρ, με την εμφάνισή της όμως να μην είναι ιδιαίτερα καλή και να ευνοείται από το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε από το 70’ και μετά.

Ενδεικτικό της αμυντικής της αφέλειας είναι πως προηγήθηκε 2-0 στο 41’, ωστόσο πήγε στο ημίχρονο ισόπαλη, δεχόμενη δύο απανωτά γκολ (42’, 45+2’). Πήρε εκ νέου προβάδισμα στο 63’, για να γίνουν πιο απλά τα πράγματα στο 70’, όταν οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες. Σφράγισε τη νίκη στο 89’, ενώ οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με 9 ποδοσφαιριστές.

Γενικώς, παρουσιάζεται ασταθής αμυντικά έχοντας δεχθεί 7 γκολ στα 3 πρώτα ματς του πρωταθλήματος και υπάρχει έντονος προβληματισμός.

Στον προηγούμενο γύρο απέκλεισε δύσκολα τη φινλανδική Ιντερ Τουρκού, κερδίζοντας 2-1 με αυτογκόλ στην παράταση (1-1).

Αμφίβολος δίνεται ο 18χρονος μέσος Μερταλάν Μποκσκάι (1/0), που αποχώρησε με ενοχλήσεις στο ημίχρονο του αγώνα πρωταθλήματος.

ΜΑΛΜΕ

ΜΑΛΜΕ

Νέο στραβοπάτημα για την ομάδα του Γιον Νταλ Τόμασον, έμεινε στο 0-0 εντός έδρας με την ΑΪΚ.

Παίζοντας με κάποιες ελλείψεις στον χώρο της μεσαίας γραμμής, ήταν εμφανές το πρόβλημα που αντιμετώπισε στην ανάπτυξη. Είχε πάντως τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και ειδικά μετά το 66’ που απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, έκανε κάποιες φάσεις, εντούτοις οι επιθετικοί της ήταν άστοχοι. Παραμένει στην κορυφή, ωστόσο η ψαλίδα αρχίζει να κλείνει.

Στον προηγούμενο γύρο πέρασε με σχετική ευκολία το εμπόδιο της πολωνικής Κρακόβια, επικρατώντας εντός έδρας με 2-0.

Αμφίβολοι ο βασικός μέσος και εκ των τοπ σκόρερ της ομάδας Αντερς Κρίστιανσεν (16/7, 3 ασίστ) και ο πρόσφατα αποκτηθείς αμυντικός Φέλιξ Μπέιμο (1/0), που δεν έπαιξαν στο ματς της Κυριακής λόγω τραυματισμού.

Μίλτος Ζωγράφος

• ΧΟΝΒΕΝΤ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗΣ
  • ΜΑΛΜΕ

(Τελικό Αποτέλεσμα) 2

Απόδοση: 1.91

Δεν είναι στην καλύτερή της φάση η Χόνβεντ, η άμυνά της είναι σουρωτήρι και δέχεται γκολ για πλάκα. Η Μάλμε είναι σοβαρή και βρίσκεται στην κορύφωση των αγωνιστικών της υποχρεώσεων. Παρά τις όποιες απουσίες έχει, διαθέτει καλές εναλλακτικές και μπορεί να υπερκεράσει το εμπόδιο των Ούγγρων. Το διπλό κοντά στον διπλασιασμό στη Winmasters