* Οι αποστολές είναι 20μελείς ενώ επιτρέπονται 5 αλλαγές.

* Συνολική παράδοση (από το 1913-14): 32-27-33. Η Μπρίστολ Σίτι είναι αήττητη στα τελευταία 9 μεταξύ τους παιχνίδια ανεξαρτήτως έδρας (7-2-0 με 3 σερί νίκες), αλλά και στα 10 πιο πρόσφατα που διεξήχθησαν στο γήπεδό της (6-4-0 με 4 διαδοχικές νίκες).

στην Bet365
ΜΠΡΙΣΤΟΛ ΣΙΤΙ

Υστερα από δύο διαδοχικά διπλά υπέστη από την Μπόρνμουθ (1-2) την πρώτη ήττα από τη στιγμή που ανέλαβε ο Νάιτζελ Πίρσον (1-0-1). Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στην αντίπαλο, όμως στη συνέχεια η Μπρίστολ Σίτι ανέλαβε τα ηνία και δημιούργησε ευκαιρίες πριν σκοράρει (Μπάκινσον 38’). Παρ’ όλα αυτά, το μεγάλο λάθος του γκολκίπερ Μπέντλεϊ (45’+1) δεν της επέτρεψε να πάει μπροστά στην ανάπαυλα. Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε και οι φάσεις ήταν λιγοστές, όμως μια εκτέλεση κόρνερ έδωσε το τρίποντο στους φιλοξενούμενους.

«Δείξαμε πολλές αρετές και παίξαμε καλό ποδόσφαιρο, όμως δεν μου αρέσει οι ομάδες μου να δέχονται γκολ στα τελευταία λεπτά των ημιχρόνων. Πρέπει να δουλέψουμε στις λεπτομέρειες και στις στατικές φάσεις» αποφάνθηκε ο Πίρσον, ο οποίος παρακολούθησε από τις εξέδρες το 3-1 της καινούριας ομάδας του στο Μίντλεσμπρο και στο ντεμπούτο του κέρδισε με το ίδιο σκορ στο Σουόνσι.

Στο ματς με τους Ουαλούς στάθηκε πολύ τυχερή, όμως αυτό γύρισε μπούμερανγκ απέναντι στην Μπόρνμουθ, αν φάνηκε πιο «δεμένη». Οι συνεχείς ήττες που είχαν προηγηθεί πριν από την αλλαγή προπονητή την έχουν απομακρύνει από την πρώτη 6άδα, όμως θα κυνηγήσει ένα δυνατό φίνις. Απέναντι στην ΚΠΡ θα προσπαθήσει να επιβεβαιώσει τη θετική παράδοση (7-2-0, 3 σερί νίκες), αποφεύγοντας ταυτόχρονα την 5η διαδοχική εντός έδρας ήττα.

Πάντα στα πιτς οι αριστεροί μπακ Ρόου (24/1), Ντασίλβα (9/1), Πρινγκ, ο στόπερ Μόουσον (11/0), οι μέσοι Ο’Ντάουντα (16/0), Τζ. Γουίλιαμς (1/0), ο εξτρέμ Βάιμαν (7/2) και ο φορ Μάρτιν (26/2). Μακροχρόνια εκτός ο στόπερ Μπέικερ και ο χαφ Γουάλς.

Οι τελευταίοι 3 αγώνες της έληξαν με «G/G+Over», ανεξαρτήτως έδρας. Τα 8/9 πιο πρόσφατα εντός έδρας παιχνίδια της ολοκληρώθηκαν με «2-3 γκολ», ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

στην Bet365
ΚΠΡ

ΚΠΡ

Δεν άντεξε κόντρα στη φορμαρισμένη Μπάρνσλεϊ (1-3), γνωρίζοντας τη 2η διαδοχική ήττα και αποτυγχάνοντας να πάρει το 4ο σερί εντός έδρας τρίποντο. Σε ένα ανοιχτό ματς όπου χάθηκαν ευκαιρίες εκατέρωθεν ξεκίνησε καλύτερα, αλλά παρουσιάστηκε λιγότερο εύστοχη χάνοντας σταδιακά τα ηνία (Οστιν 27’ – Ντάικ 23’, Μόουατ 29’, Μόρις 57’).

«Ξέραμε ότι έχουμε να αντιμετωπίσουμε έναν δυνατό αντίπαλο, ο οποίος εφαρμόζει εξαιρετικά ένα συγκεκριμένο στιλ παιχνιδιού. Ανταπεξήλθαμε σε μεγάλο βαθμό, όμως κάποια λάθη και κυρίως η αστοχία στην τελική προσπάθεια μας στοίχισαν» παραδέχθηκε μετά το τέλος ο Μαρκ Γουαρμπάρτον.

Η ΚΠΡ συμπλήρωσε 3 αγώνες μακριά από τις επιτυχίες (0-1-2), όμως οι 6 νίκες στις 7 αγωνιστικές που προηγήθηκαν (6-0-1) την έδωσαν μια διαφορά σχετικής ασφαλείας από τη ζώνη του υποβιβασμού. Βέβαια, σε περίπτωση ενός αρνητικού σερί αυτό μπορεί να αλλάξει. Απαιτητική η επίσκεψη στο Μπρίστολ όπου η παράδοση δεν την ευνοεί (0-4-6, 4 διαδοχικές ήττες).

Πήρε χρόνο με την U23 ο νεοαποκτηθείς στόπερ Ντε Βάις (Χαλ), ο οποίος δεν θα αργήσει να κάνει το ντεμπούτο του. Πάντα εκτός δράσης ο χαφ Αμος (5/0) και ο μέσος Κάρολ (22/0).

Στα 8/10 τελευταία ταξίδια της στο πλαίσιο του πρωταθλήματος σημειώθηκαν «2-3 γκολ».