ΝΑΝΤ - ΜΕΤΣ
στην Stoiximan

* Κεκλεισμένων των θυρών.

* Διαιτητής ο Μπενουά Μιγιό (3 ματς, 18 κίτρινες, 1 κόκκινες)

* Ελαφρύ προβάδισμα της Ναντ βάσει συνολικής παράδοσης (34-37-25). Ισόπαλα τα 12 από τα 15 πρόσφατα μεταξύ τους σε όλες τις διοργανώσεις από το 2009.

* Under τα 8 από τα 9 πιο πρόσφατα ανεξαρτήτως έδρας.

* Δυνατή η Ναντ ως γηπεδούχος (23-18-7).  N/G τα 11 από τα 14 τελευταία σε αυτή την έδρα.

ΝΑΝΤ - ΜΕΤΣ
ΝΑΝΤ

ΝΑΝΤ

Σημαντική νίκη, η πρώτη εκτός έδρας μετά από τρία συνεχόμενα ταξίδια, με 2-0 επί της Λοριάν. Κομβικού χαρακτήρα 3ποντο ήρθε σε πολύ κρίσιμη χρονική περίοδο, όπου πλησίαζε η επικίνδυνη ζώνη.

Με το ίδιο και απαράλλαχτο 4-2-3-1 του Κριστιάν Γκουρκίφ και τις επιστροφές αρκετών βασικών που είχαν προσβληθεί από τον Covid, έκανε την πιο ουσιαστική της εμφάνιση μακριά από το "Μποζουάρ". Δεν έλειψαν τα κενά διαστήματα ειδικά στο α' ημίχρονο όταν και κινδύνευσε περισσότερο. Εφερε στα μέτρα της το ματς στην επανάληψη και πήρε τη νίκη με γκολ στο τελευταίο 10λεπτο (80', 83') με γκολ από τους χαφ Μπαμπά και Λουζά.

"Γνωρίζαμε ότι χρειαζόμασταν τους βαθμούς, αλλά δεν μπορώ να εξηγήσω την απόδοση του α' ημιχρόνου. Παίζαμε χωρίς ρυθμό και δυναμική, στα όρια της αδιαφορίας. Μας αποζημίωσε η απόδοση του δεύτερου μέρους, όπου ήμασταν όπως περίπου θέλω. Το αποτέλεσμα μας γεμίζει αισιοδοξία για τη συνέχεια" δήλωσε ο κόουτς Κριστιάν Γκουρκίφ.

Κομβικές οι απουσίες των Παλουά (αρχηγός-στόπερ), Λουζά (χαφ) στη μεσαία γραμμή, επιστρέφει από καραντίνα ο πλάγιος Κορκία (1/1) παραμένει ο πλάγιος μπακ Τραορέ

* 2-3 γκολ τα 6 από τα 8 ματς πρωταθλήματος.

* Over τα 4 πιο πρόσφατα εντός.

(4-2-3-1): Λαφόντ - Κορκία, Καστελετό, Ζιροτό, Φάμπιο - Αμπέντ, Τουρέ (αρχ.) - Κοκό, Μπλας, Μπαμπά - Μουανί.

ΝΑΝΤ - ΜΕΤΣ
ΜΕΤΣ

ΜΕΤΣ

Πρόσθεσε ακόμη έναν βαθμό στη φετινή της συγκομιδή, αν και είναι ο μοναδικός που ίσως δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως επιτυχία αφού ήρθε στο εντός έδρας 1-1 με την ουραγό Ντιζόν. Λιγότερο καλή από άλλες εμφανίσεις, δεν είχε τη δυναμική και την ταχύτητα για να εξασφαλίσει ακόμη τρεις βαθμούς.

Ανάμικτα τα συναισθήματα στο πρώτο ημίχρονο, αφού απώλεσε την ευκαιρία να προηγηθεί στο 7' χάνοντας το πέναλτι (Ν'Γκετ). Σαν να μην έφτανε αυτό ήρθε το 0-1 (13') να βάλει δύσκολα στην ομάδα του κόουτς Φρεντερίκ Αντονετί. Το δεύτερο μισό του α' ημιχρόνου είχε αρκετό από την "καλή φετινή Μετς" με τη ισοφάριση να έρχεται άμεσα (21' Γιαντέ). Κομβικός γκολκίπερ Ουκιτζά έσωσε το πέναλτι του 31' και οι ομάδες οδηγήθηκαν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Μέτρια στην επανάληψη, γλύτωσε το 1-2 στο 83' με το δοκάρι του Ουκιτζά να λέει "όχι" ενώ ζήτησε πέναλτι στις καθυστερήσεις που όμως δεν της δόθηκε. Παρά το 1-1, διατήρησε το αήττητο των 7 αγωνιστικών, αποδεικνύοντας την καλή δουλειά που γίνεται στην ομάδα.

Ικανοποιημένος δήλωσε ο κόουτς Αντονετί. "Οταν αφήνεις βαθμούς στην έδρα σου υπάρχει απογοήτευση, όμως θεωρώ το αποτέλεσμα δίκαιο. Δεν με εξέπληξε η Ντιζόν, που τη θεωρώ μια δυνατή ομάδα παρά τη βαθμολογική της θέση. Είμαι ευχαριστημένος από τους παίκτες μου, που ζουν μια πρωτόγνωρη εμπειρία σε τέτοιο επίπεδο και ανταπεξέρχονται με επιτυχία".

Επιστροφές στη μεσαία γραμμή με τους κομβικούς επιθετικούς χαφ Ανγκμπάν (9/0), Αμπροουζ (5/0) να τίθενται στη διάθεση του κόουτς Αντονετί. Παραμένουν εκτός λόγω τιμωρίας ο αμυντικος Σαντόνζ (πλάγιος, 10/0) ενώ αμφίβολος είναι ο χαφ Ν'Ντοράμ που αναμένει το φετινό του ντεμπούτο.

* Αήττητη στα 7 πιο πρόσφατα ματς (4 νίκες – 3 ισοπαλίες).

* Under τα 8 από τα 10 ματς πρωταθλήματος.

* Under όλα (5) τα φετινά της εκτός, 0-1 γκολ τα 3 απ’ αυτά.

(4-3-3): Ουκιτζά - Ντελέν, Μπρον, Μπουά (αρχ.), Ιντόλ - Μαϊνγκά, Φοφανά, Ανγκμπάν - Αμπροουζ, Ν'Γκετ, Μπουλαγιά.

Louis Campora

• ΝΑΝΤ
  • ΜΕΤΣ

(Τελικό Αποτέλεσμα) Χ

Απόδοση: 3.20

Σε δύσκολη βαθμολογική θέση η Ναντ, πίστωση χρόνου και ψυχολογίας η νίκη επί της Λοριάν. Επιστρέφει εντός έδρας κόντρα στη Μετς η οποία όμως δεν αστειεύεται φέτος και είναι άκρως επικίνδυνη. Ισχυρή η παράδοση στα «Χ», φαντάζει βολική μια ακόμη ισοπαλία, που προσφέρεται στο 3.20 από τη Stoiximan.