1.90
3.50
31.00

Aποδόσεις

1 X 2 U 1,5 O 1,5 U 2,5 O 2,5 U 3,5 O 3,5 G NG 1X 12 X2 0-1 Γκολ 2-3 Γκολ 4-6 Γκολ 7+ Γκολ
3.65 3.25 1.90 2.75 1.27 1.63 1.87 1.22 3.05 1.72 1.78 1.75 1.22 1.25 2.95 1.90 3.50 31.00

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ
Μονός τελικός του Κυπέλλου Πορτογαλίας, που θα διεξαχθεί σε ουδέτερο γήπεδο. Σε περίπτωση ισοπαλίας μετά από τα 90 λεπτά, ακολουθεί ημίωρη παράταση κι εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι. Σπόρτινγκ Λισσαβώνας και Πόρτο έχουν εξασφαλίσει ευρωπαϊκό εισιτήριο, ως εκ τούτου δεν διακυβεύεται κάτι άλλο πέραν της κούπας και του… γοήτρου.

* Παραδοσιακό ντέρμπι.

* Στο πρωτάθλημα: Πόρτο – Σπόρτινγκ Λισσαβώνας 2-1 (18/5), Σπόρτινγκ Λισσαβώνας – Πόρτο 0-0 (12/1).

* Στον τελικό του Λιγκ Καπ (26/1): Πόρτο – Σπόρτινγκ Λισσαβώνας 1-1 (1-3 στα πέναλτι) στην Μπράγκα.

* Οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί συνολικά 39 φορές στο Κύπελλο. Η Πόρτο μετράει 14 νίκες, ενώ η Σπόρτινγκ έχει 13, με 12 ματς να λήγουν ισόπαλα. Σε τελικό Κυπέλλου θα βρεθούν αντιμέτωπες για 5η φορά και μοιράζονται από 2 κατακτήσεις: η Πόρτο το πήρε το 1994 και το 2000, ενώ η Σπόρτινγκ το 1978 και το 2008! Αξίζει να σημειωθεί πως κανένας από αυτούς τους τελικούς δεν κρίθηκε στα 90 λεπτά: οι 3 πρώτοι (1978, 1994, 2000) οδηγήθηκαν σε δεύτερο ματς όπως προέβλεπε τότε ο κανονισμός, ενώ στην τέταρτη περίπτωση (2008), η Σπόρτινγκ νίκησε στην παράταση (2-0).

* Αμφότερες μετρούν 16 τρόπαια στο θεσμό. Η Πόρτο έχει να κατακτήσει το Κύπελλο από το 2011! Βέβαια, από τότε βρέθηκε μία φορά μόνο σε τελικό, το 2016, όταν και έχασε από την Μπράγκα, ενώ η φετινή είναι η 30ή παρουσία της σε τελικό. Η Σπόρτινγκ βρίσκεται σε τελικό για 3η φορά την τελευταία πενταετία (και 29η συνολικά): το σήκωσε το 2015, ενώ έχασε πέρσι από την Αβες.

* Από το 2014-15 κι εντεύθεν, η Σπόρτινγκ Λισσαβώνας μετράει «6 στα 6» σε ματς που κρίθηκαν στα πέναλτι, τόσο στο Κύπελλο Πορτογαλίας, όσο και στο Λιγκ Καπ!

* Ως παίκτης, ο τεχνικός της Πόρτο, Σέρζιο Κονσεϊσάο, έχει κατακτήσει μία φορά το θεσμό (1998), ενώ ως προπονητής έφτασε μια φορά στον τελικό, το 2015 με την Μπράγκα, όταν και ηττήθηκε στα πέναλτι από τη Σπόρτινγκ Λισσαβώνας!

* Ο τεχνικός της Σπόρτινγκ Λισσαβώνας, Μαρσέλ Κάιζερ, κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της καριέρας του ως προπονητής, τον Ιανουάριο στον τελικό του Λιγκ Καπ κόντρα στην Πόρτο!

* Οι 7 από τους 9 πιο πρόσφατους τελικούς της διοργάνωσης είχαν γκολ και από τις δύο ομάδες!

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΛΙΣΑΒΟΝΑΣ

Σε μια μεταβατική σεζόν και πάλι καλά να λέει που τερμάτισε 3η στο πρωτάθλημα. Το Σάββατο ολοκλήρωσε με ήττα τις υποχρεώσεις της στην Πριμέιρα Λίγκα, καθώς έχασε 2-1 στην έδρα της Πόρτο, σε μια αναμέτρηση που παρατάχθηκε αδιάφορη βαθμολογικά. Στο 19’ έμεινε με 10 παίκτες και ως εκ τούτου περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο. Εντούτοις, άντεξε στις πιέσεις των γηπεδούχων, χάρη στις επεμβάσεις του Ρέναν και προηγήθηκε μάλιστα σε εξαιρετική αντεπίθεση στο 61’.

Στο τελευταίο 20λεπτο πάντως λύγισε, με τους «δράκους» να έχουν δοκάρι (73’) και να βρίσκουν δύο γκολ σε φάσεις που ξεκίνησαν από εκτελέσεις κόρνερ (78’, 87’). Κατά συνέπεια, διεκόπη το αήττητο σερί της των 13 αγώνων στο πρωτάθλημα. Στα ημιτελικά του Κυπέλλου, έκανε την υπέρβαση και απέκλεισε την Μπενφίκα, την οποία νίκησε 1-0 εντός έδρας στη ρεβάνς και ανέτρεψε το εις βάρος της 2-1 του πρώτου παιχνιδιού. Στο μεταξύ, η διοίκηση έταξε πριμ ενός εκατομμυρίου ευρώ στους ποδοσφαιριστές σε περίπτωση κατάκτησης του Κυπέλλου.

«Η ομάδα είναι προετοιμασμένη για τα πάντα, ακόμα και για τα πέναλτι. Αυτό είναι το πιο σημαντικό παιχνίδι μου στον πάγκο της Σπόρτινγκ. Σίγουρα παίξαμε κι άλλα μέσα στη σεζόν, αλλά εδώ είναι ένας τελικός και είναι ιδιαίτερο ματς. Ας προσπαθήσουμε να κατακτήσουμε το τρόπαιο», επισήμανε ο προπονητής Κάιζερ.

Παίξε Νόμιμα:

Το νέο Pamestoixima.gr είναι εδώ!

ΠΑΙΞΕ ΝΟΜΙΜΑ

Τιμωρημένοι οι βασικοί μπακ Ριστόβσκι, Μπόρχα, εξέτισε και επιστρέφει σε σχέση με το ματς πρωταθλήματος ο πολύτιμος στόπερ Κόατες. Από ‘κει και πέρα, ο ταλαντούχος χαφ Βέντελ υπέπεσε σε πειθαρχικό παράπτωμα αφού συνελήφθη να οδηγεί δίχως δίπλωμα. Εντούτοις, υπολογίζεται κανονικά από τον Κάιζερ. Σταθερά στα «πιτς» ο ενδεκαδάτος χαφ Μπατάγλια, ανέκαμψε ο συμπληρωματικός χαφ Ντουμπιά. Από ‘κει και πέρα, δεν θα πρέπει να αποκλειστεί το ενδεχόμενο για σχήμα με 3 στόπερ, κάτι που σημαίνει πως θα μείνει στον πάγκο ο μπακ-χαφ Γκασπάρ, ενόσω παίζεται μια θέση στην ενδεκάδα μεταξύ των φορ Ντοστ-Λουίς Φελίπε.

(3-4-1-2): Ρέναν – Ιλόρι, Κόατες, Ματιέ – Γκασπάρ, Γκουντέλι, Βέντελ, Ακούνια - Μπρ. Φερνάντες – Ραφίνια, Ντοστ (Λουίς Φελίπε)

ΠΟΡΤΟ

ΠΟΡΤΟ

Πικρή γεύση είχε η νίκη που πέτυχε επί της Σπόρτινγκ Λισσαβώνας (2-1 εντός έδρας) για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος, αφού η Μπενφίκα «καθάριζε» τη Σάντα Κλάρα την ίδια ώρα και την άφηνε στη 2η θέση. Στο εν λόγω ματς ήταν ανώτερη, εκμεταλλευόμενη το αριθμητικό αβαντάζ που είχε για 70 περίπου λεπτά και έφτασε στην ανατροπή στο τελευταίο τέταρτο κι αφού νωρίτερα είχε σπαταλήσει σωρεία ευκαιριών. Κάπως έτσι, διεύρυνε το αήττητο σερί της στο πρωτάθλημα (9-1-0).

Από ‘κει και πέρα, μπορεί να προπορευόταν στο μεγαλύτερο κομμάτι της φετινής Πριμέιρα Λίγκα (18 αγωνιστικές συνολικά), ωστόσο πλήρωσε κυρίως τις δύο ήττες από τους «αετούς» και δεν κατάφερε να υπερασπιστεί το στέμμα της. Στην προηγούμενη φάση του Κυπέλλου προσπέρασε με σχετική άνεση το εμπόδιο της Μπράγκα (3-0 εντός, 1-1 εκτός έδρας) και επιστρέφει σε τελικό της διοργάνωσης μετά από 3 χρόνια. Στο μεταξύ, ο προπονητής Κονσεϊσάο ξεκαθάρισε πως θα παραμείνει στον πάγκο της και την επόμενη περίοδο.

«Οταν βρίσκεται σε έναν τελικό, έχεις ως μοναδικό στόχο να νικήσεις. Οι παίκτες μου είναι συγκεντρωμένοι και αποφασισμένοι στον τελικό. Μετά από αυτό το ματς θα κάτσουμε και θα αναλύσουμε τη σεζόν μας. Δεν με ενδιαφέρει τι είπε για εμάς ο προπονητής της Μπενφίκα», τόνισε ο Κονσεϊσάο.

Τελευταία Προσφορά:*

Pamestoixima.gr: Καβάνι εναντίον Βαλένσια στο Μπέλο Οριζόντε (16/06/2019)

Απών λόγω ποινής ο χρήσιμος εξτρέμ Κορόνα, ενώ με πρόστιμο την γλίτωσε ο τεχνικός Κονσεϊσάο, που απώθησε τον γκολκίπερ της Σπόρτινγκ, Ρέναν, σε μια γενική σύρραξη προς το φινάλε του σαββατιάτικου αγώνα. Δεν υπολογίζεται φυσικά ο βασικός γκολκίπερ Κασίγιας, ενώ τραυματίστηκε ξανά και τέθηκε νοκ άουτ ο καλός φορ Αμπουμπακάρ. Αυτό θα είναι το τελευταίο παιχνίδι των Μιλιτάο (αμυντικός), Ερέρα (χαφ) με τη φανέλα της, ενώ ίσως συμβεί το ίδιο και με 2-3 ακόμα ποδοσφαιριστές της.

(4-4-2): Βανά (Φαμπιάνο) – Μιλιτάο, Πέπε, Φελίπε, Τέλες – Μπραχίμι, Ερέρα, Ντανίλο, Οτάβιο - Τικίνιο, Μαρεγκά

Γιώργος Πετρίδης

• ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΛΙΣΑΒΟΝΑΣ
  • ΠΟΡΤΟ

(Τελικό Αποτέλεσμα) Χ

Απόδοση: 3.35
Pamestoixima.gr

Παραδοσιακό ντέρμπι στον τελικό Κυπέλλου, κάτι που είχαμε να δούμε από το 2008. Η Πόρτο είναι ελαφρώς ανώτερη, αλλά η Σπόρτινγκ της έχει πάρει τον αέρα σε τέτοιου τύπου αγώνες. Επίσης, οι αναμετρήσεις τους τα τελευταία χρόνια κρίνονται πολύ οριακά και στις λεπτομέρειες, όπως φάνηκε και στην πρόσφατη συνάντησή τους στο πρωτάθλημα, αλλά και στον τελικό του Λιγκ Καπ τον Ιανουάριο. Νομίζω ότι κάτι παρόμοιο θα συμβεί και τώρα, ενώ αμφότερες θέλουν την κούπα για να σώσουν μια σχεδόν χαμένη χρονιά. Γι’ αυτό και θα είναι επιφυλακτικές και δίνω πολλές πιθανότητες στο να κριθεί ο νικητής στην παράταση ή στα πέναλτι. Η ισοπαλία στα 90 λεπτά σε απόδοση 3.35 στο pamestoixima.gr.