2-3
4-6
7+

Aποδόσεις

1 X 2 U 1,5 O 1,5 U 2,5 O 2,5 U 3,5 O 3,5 G NG 1X 12 X2 0-1 Γκολ 2-3 Γκολ 4-6 Γκολ 7+ Γκολ

* Ο αγώνας διεξάγεται στο ουδέτερο «Κορεχιδόρα», στο Κερέταρο, και όχι στη φυσική έδρα της Κλαμπ Αμέρικα, το «Αζτέκα», στην Πόλη του Μεξικού, λόγω της ατμοσφαιρικής ρύπανσης στη μεξικάνικη πρωτεύουσα. Είναι μια απόφαση των αρχών για λόγους δημόσιας υγείας. Το Κερέταρο απέχει 217 χιλιόμετρα από την Πόλη του Μεξικού. Η ρεβάνς θα διεξαχθεί κανονικά την Κυριακή στην πόλη Λεόν.

ΤΙ ΙΣΧYΕΙ
Πρώτος αγώνας για την ημιτελική φάση των πλέι-οφ. Θα ακολουθήσει ρεβάνς. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση απόλυτης ισορροπίας, την πρόκριση παίρνει η ομάδα που είχε καταταγεί ψηλότερα στην κανονική περίοδο. Οι δύο ομάδες που θα φτάσουν στους τελικούς εξασφαλίζουν τη συμμετοχή τους στο Τσάμπιονς Λιγκ του 2020, όπου ήδη βρίσκονται η Κλαμπ Αμέρικα και η Κρουζ Αζούλ, που είχαν βρεθεί αντιμέτωπες στους τελικούς του Απερτούρα 2018.

Αυτό σημαίνει ότι και η Λεόν έχει ήδη διασφαλίσει την παρουσία της εκεί ακόμα και αν αποκλειστεί, γιατί σε αυτό το ενδεχόμενο θα μείνει μία θέση κενή λόγω του ότι η Αμέρικα ήταν και στους τελικούς του Απερτούρα και η θέση αυτή θα πάει στη νικήτρια της κανονικής περιόδου, δηλαδή στη Λεόν.

* Παράδοση (τελευταία 10ετία με γηπεδούχο την Αμέρικα): 6-0-3
* Παράδοση (τελευταία 10ετία συνολικά): 7-3-8
* Στις 8 πιο πρόσφατες συγκρούσεις τους επιβεβαιώθηκε το σύνολο τερμάτων 2-3.

ΑΠΕΡΤΟΥΡΑ: ΛΕΟΝ – ΚΛΑΜΠ ΑΜΕΡΙΚΑ 2-0
ΚΛΑΟΥΣΟΥΡΑ: ΚΛΑΜΠ ΑΜΕΡΙΚΑ – ΛΕΟΝ 0-3

ΚΛΑΜΠ ΑΜ.

ΚΛΑΜΠ ΑΜ.

:Κατέλαβε την 5η θέση στην κανονική περίοδο και βρέθηκε αντιμέτωπη στην προημιτελική φάση με την συμπολίτισσα και συγκάτοικό της Κρουζ Αζούλ. Είχε σαφώς το ψυχολογικό προβάδισμα, αφού τα τελευταία χρόνια έχει αναπτύξει «πελατειακή» σχέση μαζί της. Είναι χαρακτηριστικό ότι πριν από αυτά τα δύο παιχνίδια διατηρείτο αήττητη στις 14 πιο πρόσφατες συγκρούσεις τους.

Στο πρώτο ματς επικράτησε 3-1, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ. Τα τέρματά της σημειώθηκαν στο 21’ με αυτογκόλ, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον διεθνή Κολομβιανό επιθετικό Ρότζερ Μαρτίνες και στο 74’ ξανά με τον Μαρτίνες.

Στη ρεβάνς η αλήθεια είναι ότι υπέφερε αρκετά. Ηττήθηκε τελικά με 1-0 με γκολ που δέχτηκε στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, όμως πήρε την πρόκριση χάρη στο 3-1 του πρώτου αγώνα. Δέχτηκε ασφυκτική πίεση σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, ενώ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αργεντινός τερματοφύλακας Μαρκεσίν, εξουδετέρωσε πολύ δυνατή κεφαλιά των αντιπάλων μετά από εκτέλεση κόρνερ. Εάν γινόταν το 2-0 θα περνούσε η Κρουζ Αζούλ…

Παίξε Νόμιμα:

Κορυφαίο Live Στοίχημα!

ΠΑΙΞΕ ΝΟΜΙΜΑ

Ο τεχνικός Ερέρα προσανατολίζεται στο να αφήσει στον πάγκο τον διεθνή Χιλιανό Καστίγιο (13/5) – που δεν έχει ικανοποιήσει με τις τελευταίες του εμφανίσεις – και να τον αντικαταστήσει με τον διεθνή 35χρονο Περάλτα (27/5). Σίγουρος είναι, πάντως, ο διεθνής Κολομβιανός Ρότζερ Μαρτίνες (38/14). Ξανά εκτός ο Γάλλος Μένες (4/0), που φαίνεται ότι δύσκολα θα συνεχίσει στο σύλλογο μετά τη διαμάχη που είχε με τον Ερέρα.

Αμφίβολος ο 21χρονος διεθνής αμυντικός χαφ Εντσον Αλβαρες (46/3), ο οποίος προέρχεται από τραυματισμό. Δύσκολα θα προλάβει για την ενδεκάδα, όμως έχει πιθανότητες να είναι στον πάγκο.

Στις 27 αναμετρήσεις που έχει δώσει μέσα στο 2019 σε όλες τις διοργανώσεις έχει φέρει 15 over.

(4-4-2): Μαρκεσίν – Πολ Αγκιλάρ, Μπρούνο Βαλδές, Αγκιλέρα, Χόρχε Σάντσες – Ιμπάρα, Ουρίμπε, Γκίντο Ροντρίγκες, Ιμπαργκέν – Ρότζερ Μαρτίνες, Περάλτα (Καστίγιο).

ΛΕΟΝ

ΛΕΟΝ

Εκανε μία εκπληκτική κανονική περίοδο τερματίζοντας στην πρώτη θέση. Μάλιστα οι 12 συνεχόμενες νίκες που έκανε αποτελούν νέο ρεκόρ στην ιστορία του μεξικάνικου πρωταθλήματος, ξεπερνώντας κατά δύο τις 10 που είχε πετύχει η Κρουζ Αζούλ τη σεζόν 1971/1972.

Μεγάλος πρωταγωνιστής αυτής της εκπληκτικής πορείας ήταν ο διεθνής Εκουαδοριανός επιθετικός Μένα που μάλιστα αναδείχτηκε και πρώτος σκόρερ στην κανονική περίοδο με 14 γκολ αλλά και κορυφαίος στις ασίστ με 10! Επίσης πολύ σημαντική ήταν η συμβολή του 19χρονου - διεθνή με τις μικρές Εθνικές - επιθετικού Μασίας, που με 8 τέρματα αναδείχτηκε πρώτος Μεξικανός σκόρερ στην κανονική περίοδο.

Στην προημιτελική φάση δεν δυσκολεύτηκε να αποκλείσει το αουτσάιντερ των πλέι-οφ, την Τιχουάνα, νικώντας την 3-1 εκτός έδρας και 2-1 στη ρεβάνς με δύο γκολ του διεθνή Κοσταρικανού Κάμπελ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ακόμα και εάν αποκλειστεί, έχει ήδη διασφαλίσει τη συμμετοχή της στο Τσάμπιονς Λιγκ του 2020. Πρόκειται για τεράστια πρόοδο. εάν ληφθεί υπόψη ότι στα δύο αμέσως προηγούμενα πρωταθλήματα είχε καταλάβει την 13η (Κλαουσούρα 2017/2018) και 14η (Απερτούρα 2018/2019) θέση, μένοντας πολύ μακριά από τα πλέι-οφ.

Τελευταία Προσφορά:*

Stoiximan: Ειδικά στοιχήματα* στην Α’ Ιταλίας (26-05-2019)

Δεν αντιμετωπίζει αγωνιστικά προβλήματα και θα παραταχτεί πλήρης. Στην κορυφή της επίθεσης θα κινείται για άλλη μία φορά ο 19χρονος – διεθνής με τις μικρές Εθνικές – Μασίας (18/9, δανεικός από την Τσίβας Γουαδαλαχάρα), ενώ τη μεσοεπιθετική τριάδα θα αποτελέσουν ο διεθνής Εκουαδοριανός Μένα (22/15), ο διεθνής Κοσταρικανός Κάμπελ (17/4, είχε παίξει και στον Ολυμπιακό τη σεζόν 2013/2014 ως δανεικός από την Αρσεναλ) και ο Χιλιανός Μενέσες (31/4, δανεικός από την Κονσεπσιόν).

Προέρχεται από 8 συνεχόμενα over και 5 σερί goal/goal.

(4-2-3-1): Κότα – Ναβάρο, Αντρές Μοσκέρα, Ραμίρο Γκονσάλες, Τεσίγιο - Χοσέ Ροντρίγκες, Λουίς Μόντες – Μένα, Καμπελ, Μενέσες – Μασίας.

Χρήστος Χρυσαΐτης

• ΚΛΑΜΠ ΑΜ.
  • ΛΕΟΝ

Over 2,5

Απόδοση: 1.93

Η Αμέρικα έχει το όνομα, η Λεόν τη χάρη. Βάσει των μέχρι τώρα εμφανίσεών τους, δεν θα προκαλέσει έκπληξη ακόμα και η νίκη της Λεόν. Πάντως η Αμέρικα υπερτερεί σε εμπειρία και διαχείριση κρίσιμων αναμετρήσεων. Δεν έχει υπάρχει λόγος να μπλέξουμε με «ξερό» σημείο. Οι δύο ομάδες διαθέτουν εξαιρετικές επιθετικές γραμμές και η επιβεβαίωση του over – που στον Stoiximan μας προσφέρεται σε τιμές αουτσάιντερ – δείχνει πολύ πιθανή,