1.93
3.90
41.00

Aποδόσεις

1 X 2 U 1,5 O 1,5 U 2,5 O 2,5 U 3,5 O 3,5 G NG 1X 12 X2 0-1 Γκολ 2-3 Γκολ 4-6 Γκολ 7+ Γκολ
3.35 3.05 2.05 2.70 1.35 1.57 2.10 1.20 3.60 1.85 1.75 1.63 1.25 1.28 2.65 1.93 3.90 41.00

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ
* Προκρίνεται ο 1ος και ο 2ος κάθε ομίλου.
* Σε περίπτωση ισοβαθμίας στον όμιλο ισχύουν κατά σειρά: 1) Βαθμοί στα μεταξύ τους ματς, 2) Διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους ματς, 3) Καλύτερη επίθεση στα μεταξύ τους ματς, 4) Καλύτερη εκτός έδρας επίθεση στα μεταξύ τους ματς, 5) Διαφορά τερμάτων στον όμιλο, 6) Καλύτερη επίθεση στον όμιλο, 7) Καλύτερη εκτός έδρας επίθεση στον όμιλο, 8) Περισσότερες νίκες στον όμιλο, 9) Περισσότερες εκτός έδρας νίκες στον όμιλο, 10) Πειθαρχικός έλεγχος (κίτρινη: 1 βαθμός ποινής, κόκκινη: 3 βαθμοί, κόκκινη από δύο κίτρινες: 3 βαθμοί, κίτρινη κάρτα μετά από απευθείας κόκκινη: 4 βαθμοί), 12) Θέση στο UEFA Nations League

Παράδοση: Πλούσιο ιστορικό ανάμεσα στις δύο εθνικές ομάδες. Οι 3 τελευταίες αναμετρήσεις τους τελείωσαν ισόπαλες, ενώ δύο τέρματα μετά το 75’ έκριναν τον αγώνα του α’ γύρου. Το Νοέμβρη του 2017 έπαιξαν στα μπαράζ για το Μουντιάλ (πρόκριση για τους Δανούς).

ΙΡΛΑΝΔΙΑ

ΙΡΛΑΝΔΙΑ

Τα τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματα την οδήγησαν να χάσει το ισχυρό προβάδισμα που είχε για απευθείας πρόκριση στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Οπως ήταν το φυσιολογικό στα παιχνίδια της Παρασκευής, η Δανία κέρδισε το αδύναμο Γιβραλτάρ, ενώ η Ελβετία επιβλήθηκε έστω και δύσκολα της Γεωργίας. Τα αποτελέσματα αυτά έφεραν την Ιρλανδία στην 3η θέση και το παιχνίδι με τη Δανία στο Δουβλίνο έχει χαρακτήρα «τελικού».

Η Ελβετία πιθανότατα θα κερδίσει το Γιβραλτάρ εκτός έδρας, οπότε θα είναι η μία ομάδα από τις δύο που θα πάρει το απευθείας εισιτήριο για τα τελικά της διοργάνωσης. Αυτό σημαίνει πως η Ιρλανδία χρειάζεται τη νίκη επί της Δανίας, ενώ  οι Δανοί παίζουν για δύο αποτελέσματα. Αν δεν κερδίσει τη Δανία, τότε θα αγωνιστεί στα πλέι οφ μέσω της συμμετοχής της στο Nations League. Την Πέμπτη, ο κόουτς ΜακΚάρθι είχε τη δυνατότητα να δοκιμάσει και άλλους παίκτες στο φιλικό με τη Νέα Ζηλανδία (νίκη - ανατροπή με 3-1).

Ατυχος ο φορ της Μπράιτον Κόνολι που χάνει το ματς λόγω τραυματισμού. Στις κλήσεις αλλά με αμφιβολία συμμετοχής ο κίπερ Ράντολφ, ενώ τιμωρημένος είναι ο μπακ Κόουλμαν που αποβλήθηκε στην Ελβετία. Αποκλείστηκε από την αποστολή λόγω ενοχλήσεων ο Ντ. Γουίλιαμς (αμυντικός), όπως και ο Ο’Κόνορ (αμυντικός).

Ντεμπούτο με το εθνόσημο έκαναν στο φιλικό της Πέμπτης οι Λι Ο’Κόνορ (δεξί μπακ) και Πάροτ (επιθετικός), ενώ επιστρέφει ο ΜακΓκόλντρικ (φορ) σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια. Αρχηγός της ομάδας θα είναι ο στόπερ Ντάφι.

Είναι αήττητη στα 6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια, ενώ δέχτηκε μόλις 3 γκολ σε αυτά. Τα 5 από τα 10 πιο πρόσφατα τέρματα της ομάδας μπήκαν στα τελευταία 7 λεπτά των αγώνων. Τα 16 τελευταία γκολ έχουν επιτευχθεί από διαφορετικούς παίκτες. Και τα 7 παιχνίδια της προκριματικής φάσης ήταν under.

(4-2-3-1): Ράντολφ – Ντάφι, Ντόχερτι, Eγκαν, Στέφενς – Χούριχεϊν, Γουίλαν – Ρόμπινσον, Χέντρικ, ΜακΚλιν – ΜακΓκόλντρικ

Η αποστολή
Τερματοφύλακες: Ράντολφ (Μίντλεσμπρο), Ο'Χάρα (Μπέρτον), Τράβερς (Μπόρνμουθ)
Αμυντικοί: Κ. Λονγκ (Μπέρνλι), Στέφενς (Σέφιλντ Γιουν.), Ντόχερτι (Γουλβς), Eγκαν (Σέφιλντ Γιουν.), Ντάφι (Μπράιτον), Κλαρκ (Νιούκαστλ)
Μέσοι: Γουίλαν (Χαρτς), ΜακΚλιν (Στόουκ), Χέντρικ (Μπέρνλι), Μπράντι (Μπέρνλι), Ο'Ντόουντα (Μπρίστολ), Χούριχεϊν (Aστον Βίλα), Τζάντζ (Iπσουιτς), Μπράουν (Πρέστον), Μπιρν (Σάμροκ Ρ.), Κάλεν (Τσάρλτον)
Επιθετικοί: ΜακΓκόλντρικ (Σέφιλντ Γιουν.), Ρόμπινσον (Σέφιλντ Γιουν.), Χόγκαν (Στόουκ), Μαγκουάιρ (Πρέστον), Κόλινς (Λούτον), Πάροτ (Τότεναμ)

ΔΑΝΙΑ

ΔΑΝΙΑ

Δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στο αδύναμο Γιβραλτάρ, το οποίο συνέτριψε 6-0 στην Κοπεγχάγη το βράδυ της Παρασκευής. Από δύο γκολ πέτυχαν οι Ρόμπερτ Σκοβ (12’, 64’) και Κρίστιαν Ερικσεν (85’, 90+3’) και από ένα οι Κρίστιαν Γκίτγιερ (47’) και μάρτιν Μπρέιθγουεϊτ (51’).

Πλέον της χρειάζεται ένας βαθμός για να πανηγυρίσει την πρόκριση και να μην ενδιαφέρεται για τα άλλα αποτελέσματα. Με νίκη μάλιστα τερματίζει στην κορυφή του Ομίλου. Με ήττα με 1 γκολ, έχει θεωρητικά ελπίδες πρόκρισης, αν η Ελβετία δεν κερδίσει το Γιβραλτάρ, πρακτικά όμως η ήττα την αφήνει εκτός πρόκρισης μέσω της βαθμολογίας των Ομίλων.

Θα μπορέσει όμως να διεκδικήσει την πρόκριση σε αγώνα μπαράζ, ως η νικήτρια του Β4 Ομίλου του Nations’ League.

O Νορβηγός εκλέκτορας δεν έκανε ιδιαίτερες αλλαγές στην αποστολή σε σχέση με τον Οκτώβριο. Επιστρέφει ο αμυντικός Γιόνας Κνούντσεν (Μάλμε), ενώ έμεινε εκτός ο μέσος Λούκας Λέραγκερ (Τζένοα). Τραυματίας παραμένει ο δεινός σκόρερ της Μάλμε, Αντρέας Κρίστιανσεν.

Σαφώς και πρόκειται να υπάρξουν αλλαγές στην ενδεκάδα σε σχέση με το ματς κόντρα στο Γιβραλτάρ, με τον Ματίας Γιόργκενσεν να παίρνει θέση στο κέντρο της άμυνας, πλαισιώνοντας τον Σίμον Κίερ. Στην επίθεση πιθανότατα θα ξεκινήσει ο Αντρέας Κορνήλιους, ενώ στο κέντρο μαζί με τον Κρίστιαν Ερικσεν θα ξεκινήσουν οι Λάσε Σένε και Τόμας Ντιλένι.

Χωρίς ήττα στα 14 τελευταία της, μόλις μια στα 34 (!) πιο πρόσφατα. Εχει σκοράρει από το 84’ και μετά σε 7 από τα 12 τελευταία της (10 τέρματα σύνολο). Ο Ερικσεν έχει βρει δίχτυα 21 φορές στα 29 πιο πρόσφατα παιχνίδια.

(4-3-3): Σμάιχελ – Ντάλσγκορντ, Κίερ, Γιόργκενσεν, Στρίγκερ Λάρσεν – Σένε, Ερικσεν, Ντιλένι – Πόουλσεν, Κορνήλιους, Μπρέιθγουεϊτ

Η αποστολή
Τερματοφύλακες: Φρέντερικ Ρόνοου (Αϊντραχτ Φρ.), Γιέσπερ Χάνσεν (Μίντιλαντ), Κάσπερ Σμάιχελ (Λέστερ)
Αμυντικοί: Αντρέας Κρίστενσεν (Τσέλσι), Χένρικ Ντάλσγκορντ (Μπρέντφορντ), Γενς Στρίγκερ Λάρσεν (Ουντινέζε), Γιόακιμ Αντερσεν (Λυόν), Γιόνας Κνούντσεν (Μάλμε ), Ματίας Γιόργκενσεν (Φενέρμπαχτσε), Πέτερ Ανκερσεν (Τζένοα), Σίμον Κίερ (Σεβίλλη)
Μέσοι: Κρίστιαν Ερικσεν (Τότεναμ), Κρίστιαν Νόργκορντ (Μπρέντφορντ), Ντάνιελ Βας (Βαλένθια), Λάσε Σένε (Τζένοα), Περ Εμίλ Χόιμπεργκ (Σαουθάμπτον), Τόμας Ντιλένι (Ντόρτμουντ)
Επιθετικοί: Αντρέας Κορνήλιους (Πάρμα), Κρίστιαν Γκίτγιερ (Λεχ Πόζναν), Κάσπερ Ντόλμπεργκ (Νις), Μάρτιν Μπρέιθγουεϊτ (Λεγανές), Ρόμπερτ Σκοβ (Χόφενχαϊμ), Γιουσούφ Πόουλσεν (Λειψία)

Stoiximan

Παιχνίδι «τελικός» στο Δουβλίνο ανάμεσα σε δύο ομάδες που τα έχουν πει αρκετές φορές σε ανάλογο κρίσιμο παιχνίδι τα τελευταία χρόνια. Η Ιρλανδία χρειάζεται τη νίκη, ενώ η Δανία παίζει για δύο αποτελέσματα. Αν κάποιος αποτύχει, θα διεκδικήσει την πρόκριση μέσω των πλέι οφ του Μαρτίου. Η Ιρλανδία έχει μόνο under στον όμιλο, η Δανία παρότι έχει επιθετικές αρετές δεν θα το κυνηγήσει ιδιαίτερα. Στηρίζουμε το under στον Stoiximan.