22/02/2018 10:49

ΣΤΑΜAΤΗΣΔΗΜAΚΗΣ

Επίθεση και ρίσκο

Επίθεση και ρίσκο  - Κεντρική Εικόνα
Η επιθετική φιλοσοφία της Λειψίας επιβεβαιώθηκε στην Ιταλία και την πρώτη αναμέτρηση με τη Νάπολι. Είχε ευκαιρίες από τα πρώτα λεπτά ώστε να ανοίξει το σκορ και το ρυθμό, κάτι στο οποίο δεν συνέβαλλε όμως η Νάπολι, αφού οι πολλές αλλαγές που είχε στην 11άδα, δεν ευνόησαν στο να αγωνιστεί με τα στάνταρ που μας έχει συνηθίσει.

Για τη σημερινή ρεβάνς στη Γερμανία, ο προπονητής των Ιταλών, Μαουρίτσιο Σάρι, θα έχει περισσότερους από τους λογιζόμενους βασικούς στο αρχικό σχήμα. Όπως άλλωστε σημείωσε σε δηλώσεις του: «Περάσαμε λάθος μήνυμα ότι ενδιαφερόμαστε μόνο για το πρωτάθλημα».
Η ουσία είναι πως η Νάπολι αναμένεται πιο ανταγωνιστική σήμερα και από τη στιγμή που χρειάζεται τουλάχιστον δύο γκολ για να προκριθεί (ήττα 1-3 στον πρώτο αγώνα), η λογική λέει πως θα κυνηγήσει τουλάχιστον ένα στο πρώτο ημίχρονο. Σε συνάρτηση με την επιθετική φιλοσοφία και ικανότητα της Λειψίας, με το G/G στο πρώτο 45λεπτο.

Πολύ βελτιωμένη στο 2018 η Ντόρτμουντ και ομάδα με επιθετική συνέπεια. Το κενό του Ομπαμεγιάνκ καλύφθηκε με τον καλύτερο τρόπο από τον Μπατσουαγί, που ήταν και σκόρερ δύο τερμάτων στη νίκη με 3-2 επί της Αταλάντα. Φάνηκε βέβαια πως υπάρχουν κενά στην άμυνα, τα οποία η Αταλάντα φυσικά και είναι σε θέση να τα αξιοποιήσει. Λόγω της φιλοσοφίας τους, δεν είναι απίθανο η εικόνα να είναι ανάλογη της πρώτης αναμέτρησης (επικράτησε 3-2 η Ντόρτμουντ). Με το ίδιο ειδικό στοίχημα (G/G πρώτο ημίχρονο) και εδώ.

Πρώτο τραπέζι vista με live streaming στα μεγάλα ευρωπαϊκά ντέρμπι (21+) * Ισχύουν όροι και προϋποθέσεις

Πολλά αμυντικά κενά συνεχίζει να έχει η Βιγιαρεάλ. Στην επίθεση, παρά την αποχώρηση του Μπακαμπού (φορ) για ομάδα της Κίνας, δεν έχασε τόσο πολύ, από τη στιγμή που αποκτήθηκε ο Τούρκος Ουνάλ ενώ υπάρχει φυσικά και ο Κάρλος Μπάκα. Οι Ισπανοί είναι «αναγκασμένοι» να επιτεθούν στον επαναληπτικό με τη Λυών και την ήττα με 3-1 στην πρώτη αναμέτρηση. Και εδώ, θέλουν τουλάχιστον ένα γκολ στο ημίχρονο για να μεγιστοποιήσουν τις ελπίδες τους. Από τη στιγμή όμως που αμυντικά είναι αφελείς και η Λυών σημειώνει και δέχεται σχετικά εύκολα γκολ, αξίζει το ρίσκο στο G/G του πρώτου 45λεπτου.