20/08/2017 02:35 | 3427 εμφανίσεις

ΛΕΥΤΕΡΗΣΝΤΑΝΟΒΑΣΙΛΗΣ

Στα δύσκολα

Τα πρώτα συμπεράσματα έχουν βγει, αλλά τα αποτελέσματα ακόμα δεν δικαιώνουν τις επιλογές. Σκέφτηκα την αποχή την Κυριακή, αλλά δεν θα το κάνω. Αυτό που θα κάνω είναι να το πάω χαλαρά. Ευκαιρίες θα έρθουν κατά τη διάρκεια της σεζόν και δεν χρειάζεται να το τραβήξω, ακόμη και αν τα ματς «διαβάζονται» σωστά και οι υψηλές αποδόσεις χάνοντας στις λεπτομέρειες. Πάμε λοιπόν με χαλαρό ποντάρισμα.

Η Ουκρανία έχει αποδειχθεί μέχρι στιγμής καλή σταθερά, έστω και αν η Ολιμπίκ δεν κατάφερε να κάνει τη ζημιά στη Σαχτάρ το Σάββατο. Από την Κυριακή, λοιπόν, παίζεται το διπλό της Ζόρια, που αρχίζει επιτέλους να ενισχύεται (ο Βερνιντούμπ άλλαξε μέχρι και σύστημα για να έρθει η πρώτη νίκη), αλλά είναι χαμηλά για τα γούστα μου. Κοντά στο 2 το έπαιζα με κλειστά μάτια. Αξία δεν υπάρχει σε ποντάρισμα για την Ντιναμό, η Βόρσκλα έχει προβάδισμα και λόγω της εξαιρετικής της παράδοσης, αλλά η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη για να πέσεις πάνω της και μας έμεινε το ματς της Καρπάτι με την Ολεξάντρια.

Για τους φιλοξενούμενους τα έχω πει πολλές φορές: αν σας άφησε καλή εντύπωση η μαχητικότητα της Ολιμπίκ, που να δείτε τους παίκτες του Σαράν. Πήραν ισοπαλία 1-1 από την ΜΠΑΤΕ στη Λευκορωσία και έχουν την ευκαιρία να γράψουν ιστορία, φτάνοντας μέχρι τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Γι’ αυτό και σύμφωνα με τα ρεπορτάζ θα κάνουν ροτέισον κι ας μην έχουν νίκη στο πρωτάθλημα, κάτι τελείως άδικο και παραπλανητικό. Την τελευταία φορά που έκαναν ροτέισον ήταν στο εκτός έδρας ματς με την Τσερνομόρετς. Βρέθηκαν με 10 παίκτες από τις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, να χάνουν 2-0 και κατάφεραν στο τέλος να πάρουν ισοπαλία 2-2! Και για την Καρπάτι τα έχω πει: η ομάδα δεν μπορεί με τίποτα να κρατήσει το μηδέν.

Και αυτήν ενισχύεται συνεχώς (τελευταίο απόκτημα ο Τισόνε, το οποίο μπορεί κάποιοι να θυμάστε από τη Σεβίλλη ή τη Σαμπντόρια), παίζει ανοιχτά και προσφέρει θέαμα. Το μοναδικό της παιχνίδι που έμεινε στο under ήταν το 1-1 της πρεμιέρας με τη Ζίρκα. Οι γηπεδούχοι, λοιπόν, θα ανοίξουν το ρυθμό, οι φιλοξενούμενοι μπορούν το γκολ, αλλά το ροτέισον θα φέρει και κάποια κενά στην άμυνα και το over τόσο ψηλά μου κάνει και με το παραπάνω.

Από τη Ρωσία μου αρέσει η ισοπαλία στο ματς της Ροστόφ με την Κρασνοντάρ, αλλά στην ισοπαλία που θα ποντάρω είναι εκείνη που πληρώνει καλύτερα. Η Ζενίτ ταξιδεύει στο Περμ. Χαμηλά το διπλό, καθώς τεράστια η διαφορά ποιότητας και χαώδης η διαφορά στη βαθμολογία. Αυτά για εκείνους που δεν παρακολουθούν στενά το πρωτάθλημα. Αυτό το ταξίδι πάντα δυσκολεύει ούτως ή άλλως τη Ζενίτ, που από τη μία έχει να σκέφτεται τον επαναληπτικό με την Ουτρέχτη, έχοντας χάσει με 1-0 στην Ολλανδία, ενώ από την άλλη εκτός έδρας τα βρίσκει σκούρα.

Ειδικά απέναντι σε ομάδες που έχουν κάνει επιστήμη το παιχνίδι στην αντεπίθεση. Κέρδισε, λοιπόν, δύσκολα στην πρεμιέρα της ΣΚΑ, που είχε δύο δοκάρια, με 2-0, κέρδισε με το ζόρι στην Αγία Πετρούπολη (!) με 1-0 την Τόσνο και έμεινε στο 1-1 με την Ουράλ. Από αυτά τα παιχνίδια έκανε την καλύτερη εμφάνιση στο ματς που έχασε βαθμούς. Το παιχνίδι της Αμκάρ, λοιπόν, ταιριάζει περισσότερο σε αυτό με την Ουράλ. Πέτυχε το πρώτο της γκολ φέτος στο Κρασνοντάρ, παίρνοντας ισοπαλία 1-1, πήρε τα πάνω της και θα κάνει τη Ζενίτ να φτύσει αίμα. Αν ο Μαντσίνι πάρει τη λογική επιλογή να κάνει ροτέισον, η έπληξη δεν αποκλείεται. Και αν είναι να ποντάρω, το διπλό δεν πρόκειται να το ακουμπήσω τόσο χαμηλά. Αντιθέτως η ισοπαλία μου κάνει, έχοντας πάντα το μυαλό και στο cash out, το οποίο σε τέτοιες περιπτώσεις μπορεί να δώσει πολύτιμη διέξοδο.

Στην Πολωνία οι πρώτες αγωνιστικές κρίνονται συνήθως στο ποιος θα κάνει το λάθος στην άμυνα. Αυτό κάνει απρόβλεπτα τα ματς και ακόμη πιο απρόβλεπτα τα αποτελέσματα. Είναι κάτι που, δυστυχώς, δεν μπορείς να υπολογίσεις. Η Λέγκια έχει δύσκολη έξοδο στο Πλοκ με τη Βίσλα. Και εδώ πολύ μεγάλη η διαφορά δυναμικότητας και ετοιμότητας. Με βάση αυτά που έχουμε δει μέχρι τώρα οι γηπεδούχοι θα κάνουν παιχνίδι υπομονής και θα ψάξουν το γκολ στην αντεπίθεση. Πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις ανοίγουν το ρυθμό στην επανάληψη. Οι πρωταθλητές από την άλλη δέχονται τη μία σφαλιάρα μετά την άλλη, με τελευταία την ισοπαλία 1-1 με τη Σέριφ Τίρασπολ εντός έδρας.

Το χειρότερο είναι ότι έχουν τα μαύρα τους τα χάλια. Μέχρι στιγμής έχουν πετύχει μόλις 7 γκολ σε 5 ματς και τα έξι από αυτά έχουν έρθει μετά το ημίχρονο. Εκτός έδρας, μάλιστα, ο απολογισμός είναι άκρως απογοητευτικός με δύο ήττες σε ισάριθμα ματς. Γιατί, λοιπόν, να ακουμπήσω το διπλό τόσο χαμηλά; Οι γηπεδούχοι προφανώς και δεν είναι καλύτερη ομάδα και εντός έδρας έχουν πετύχει ένα γκολ όλο κι όλο και αυτό στο δεύτερο ημίχρονο. Αν δεν πάω, λοιπόν, με το under, θα πάω με την ισοπαλία στο ημίχρονο, που πληρώνει απροσδόκητα καλά.

Στην Τσεχία υπάρχει η αναμέτρηση της Γιάμπλονετς με την Ντούκλα. Εδώ κι αν είναι απρόβλεπτα τα πράγματα, καθώς οι περισσότερες ομάδες έχουν ξεκινήσει από το μηδέν και τη μία παίζουν μπαλάρα, την άλλη αναρωτιέσαι αν μιλάμε για τους ίδιους παίκτες. Μία από τις σταθερές μέχρι τώρα, τουλάχιστον εκτός έδρας, είναι η Ντούκλα, που έχει δεχθεί 7 γκολ μακριά από το σπίτι της σε 2 ματς και τα 6 από αυτά στο πρώτο ημίχρονο! Και στα τρία παιχνίδια της, μάλιστα, είχαμε περισσότερα γκολ στο πρώτο παρά στο δεύτερο ημίχρονο. Η Γιάμπλονετς ψάχνει την πρώτη της νίκη, δείχνει σε καλύτερη κατάσταση και υπό φυσιολογικές συνθήκες θα πήγαινα για τον άσο. Αμ δε. Πήρα το μάθημά μου. Η Γιάμπλονετς, λοιπόν, αδικεί τον εαυτό της. Γιατί θα μπορούσε να είχε κερδίσει και τα τρία παιχνίδια της μέχρι τώρα, αν έβρισκε πιο εύκολα το ρημάδι το γκολ.

Στο εκτός έδρας 1-1 με τη Σλοβάτσκο και τα δύο γκολ ήρθαν στο πρώτο μέρος. Καλύτερη, σπατάλησε τις ευκαιρίες της. Η εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Πλζεν ήρθε από το πρώτο ημίχρονο. Είχε περισσότερη κατοχή, περισσότερες τελικές προσπάθειες και πάλι κατάφερε να σπαταλήσει της ευκαιρίες της. Και στο 1-1 με την Τέπλιτσε ήταν και πάλι καλύτερη για να ισοφαριστεί στο τέλος με πέναλτι. Εδώ ήταν το μοναδικό της παιχνίδι με περισσότερα γκολ στην επανάληψη. Από τη στιγμή, λοιπόν, που έχει πολλά να αποδείξει, θα μπει δυνατά. Και η Ντούκλα έχει αποδείξει ότι αν πιεστεί στο ξεκίνημα τα χάνει. Ακόμη και να μην τα χάσει, όμως, και μετατρέψει το μειονέκτημα σε πλεονέκτημα στην κόντρα, ευκαιρίες θα υπάρξουν. Πάμε, λοιπόν, με την επιλογή για περισσότερα γκολ στο πρώτο μέρος. Συνολικά στα παιχνίδια τους έχουμε μέχρι τώρα 14 γκολ και τα 11 έχουν έρθει από το πρώτο ημίχρονο.

Από τη δεύτερη κατηγορία της Ρωσίας χωρίς πολλά-πολλά πόνταρα στο g/g στη μοναδική αναμέτρηση. Η Σπαρτάκ παίζει ανοιχτά, συνεχίζει χωρίς τον βασικό της κίπερ Σέλιχοβ, που βρίσκεται στα τελευταία ματς στην εστία της πρώτης ομάδας, και έχει καταφέρει να κρατήσει μία φορά το μηδέν στην έδρα της στο πρώτο ματς με αντίπαλο την Ορενμπούργκ (1-0). Από την άλλη δεν έχει καταφέρει να σκοράρει μόλις σε ένα ματς απέναντι στην έμπειρη Μπάλτικα (0-2). Η Ρότορ από την άλλη είναι παρεξηγημένη ομάδα. Εμφανίστηκε ανέτοιμη στο ξεκίνημα της σεζόν, αλλά σιγά-σιγά άρχισε να δείχνει κάποιες από τις αρετές της. Και η μεγαλύτερη από αυτές είναι ότι παίζει με άγνοια κινδύνου. Κάπως έτσι εξηγείται και το δικό της σερί, που τη θέλει να μην έχει σκοράρει εκτός έδρας από την πρεμιέρα (ήττα με 3-0 από τη Χίμκι). Στο τελευταίο ματς, μάλιστα, άξιζε τη νίκη επί της Ταμπόφ, από την οποία ηττήθηκε τελικά με ανατροπή 2-1. Η απόδοση στον άσο είναι για γέλια, μιας και μιλάμε για τη συγκεκριμένη κατηγορία και ή θα πήγαινα στην κόντρα ή στο g/g. Τελικά, επέλεξα το δεύτερο.

Τέλος, στο Καζαχστάν η Καϊράτ υποδέχεται τη Σαχτιόρ Καραγκαντί. Οι γηπεδούχοι συνεχίζουν να έχουν ελπίδες για τον τίτλο, αλλά ξέρουν ότι στο -7 από την Αστανά τα πράγματα είναι δύσκολα. Εντός έδρας, όμως, παραμένουν αήττητοι σκοράροντας 2,4 γκολ μέσο όρο. Ο Αρσάβιν μπορεί να λείπει λόγω τραυματισμού, αλλά οι επιλογές είναι πολλές. Το θέμα είναι πάντα η αποτελεσματικότητα, κυρίως για τον Ισμαέλ, που μπορεί να κάνει το δύσκολο και να χάσει το εύκολο. Η Σαχτιόρ, όμως, φαίνεται ότι εμπνέει την Καϊράτ. Δεν είναι τυχαίο στα 5 από τα 6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια ανεξαρτήτως έδρας έχει πετύχει τουλάχιστον 4 γκολ! Η Σαχτιόρ βρίσκεται σε καλή κατάσταση τελευταία, αλλά αμυντικά εκτός έδρας έχει τη χειρότερη επίδοση από τους έξι πρώτους. Για την ακρίβεια έχει δεχθεί 19 γκολ και μόλις τρεις ομάδες (Ταράζ, Οκζετπές, Ακαζαΐκ) έχουν δεχθεί περισσότερα. Ο άσος είναι πολύ χαμηλά, αλλά σε συνδυασμό με το over πληρώνει καλά.