16/02/2017 01:00 | 4457 εμφανίσεις

ΓΙΩΡΓΟΣΝΤΥΜΕΝΟΣ

Κλάους... εξωτερικού

Αν κάποιος ζητούσε από τον Κλάους Αθανασιάδη να «ξεγράψει» μία περίοδο της καριέρας του σε ό,τι αφορά το προσωπικό επίπεδο, τότε κατά πάσα πιθανότητα εκείνη που θα ήθελε να ξεχάσει είναι το διάστημα της τρέχουσας σεζόν.
Ούτε ένα ούτε δύο, αλλά 16 ματς πρωταθλήματος συμπλήρωσε χωρίς γκολ και παραμένει «άσφαιρος» συνολικά 1.003 λεπτά που έπαιξε ως τώρα στη Σούπερ Λιγκ. Αριθμός τρομακτικά μεγάλος για τα μεγέθη του βασικού στράικερ – μέχρι στιγμής και πριν την προσθήκη του Πρίγιοβιτς – της ομάδας που παράγει στην κατηγορία τις περισσότερες τελικές-ευκαιρίες. Αυτά όμως είναι… εντός συνόρων. Εκτός, υπάρχει ο Αθανασιάδης… εξωτερικού.

Στον 29χρονο φορ μπορεί να καταλογίσει κάποιος πολλά, όχι όμως ότι «λιγοψύχησε» σε μεγάλα ευρωπαϊκά ματς του ΠΑΟΚ. Το καλοκαίρι με τον Αγιαξ μπορεί να απώλεσε πολλές κλασικές ευκαιρίες, αλλά του πιστώνεται ότι βρήκε δίχτυα. Παλαιότερα στο διπλό του «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» επίσης είχε σκοράρει, κάτι ανάλογο συνέβη και στο Καζάν, όπως και στην ήττα με 3-2 από τη Σάλκε το 2013, όταν οι δύο ομάδες είχαν συγκρουστεί ξανά, τότε για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ. Πρόκειται για έναν ποδοσφαιριστή που έχει πετύχει 20 γκολ σε 51 ευρωπαϊκά παιχνίδια της ομάδας του, εκ των οποίων τα 28 ήταν «καθαρά» 90λεπτα και σε λίγα ακόμα έγινε αλλαγή πριν το φινάλε. Σε 8 π.χ. έπαιξε ως αλλαγή. Η τέχνη του γκολ δεν ξεχνιέται και ο Αθανασιάδης απλώς περνά μία περίοδο «ανομβρίας», ενώ πλέον υπάρχει και ο ψυχολογικός παράγοντας. Ομως όλοι στην ομάδα είναι… πάνω του και για έναν παίκτη είναι πολύ σημαντικό να αισθάνεται στήριξη. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» είναι μία ομάδα που… παράγει φάσεις και μπορεί η Σάλκε να μην είναι του επιπέδου των αντιπάλων του στη Σούπερ Λιγκ, αλλά δεν διαθέτει και καμία άμυνα… μπετόν. Αρα ο Αθανασιάδης θα βρεθεί σε θέση βολής, θα έχει σήμερα την ευκαιρία του και μπορεί να επανέλθει στα γκολ. Αλλωστε, στην μπάλα υπάρχουν και τα… δανεικά.

Οσο για τον Ολυμπιακό, «οκ» δεν παίζει ο Ιντέγιε και αυτό είναι ένα μεγάλο μείον. Ομως στο «Γ. Καραϊσκάκης» έχει αποδείξει ότι μπορεί να κερδίσει τον οποιοδήποτε αντίπαλο. Με Ρομπέρτο, χωρίς Ρομπέρτο, τύχη… ξετύχη, το κοντέρ γράφει και από το Φάληρο τα τελευταία χρόνια έφυγαν με σκυμμένο το κεφάλι ομάδες όπως η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η Ατλέτικο, η Γιουβέντους και λίγο παλαιότερα Μπενφίκα. Λίβερπουλ κ.λπ. Θα σκεφτείτε τώρα πως φέτος είδαμε τη Χάποελ και τη Γιουνγκ Μπόις να «τσιμπούν» ισοπαλίες, την Αρούκα να χάνει στην παράταση και τον ΑΠΟΕΛ να παίρνει διπλό. Σωστό, αλλά αυτά ήταν είτε ματς του καλοκαιριού που οι «ερυθρόλευκοι» αλλού πατούσαν και αλλού βρίσκονταν, είτε αγώνες των ομίλων του Γιουρόπα. Οπου, κακά τα ψέματα, οι Πειραιώτες τότε ακόμη «μοντάρονταν» στην Μπέντο εποχή, αλλά και ως έναν βαθμό τα έβλεπαν ως «αγγαρεία». Τώρα μπήκαμε στη νοκ άουτ φάση. Οι «ερυθρόλευκοι» με τον Πορτογάλο στον πάγκο μπαίνουν τελευταία δυνατά στα παιχνίδια τους, αναζητούν το γρήγορο γκολ και προσπαθούν να βάλουν από την αρχή τις «βάσεις» για τη νίκη τους. Η Οσμανλίσπορ δεν είναι Λάρισα. Σωστό. Αλλά δεν έχει και καμία «τρομερή» άμυνα που να τρομάζει τους Πειραιώτες. Αν πιέσουν σωστά, πρεσάρουν ψηλά και τα μπακ τους δώσουν τις κατάλληλες βοήθειες, να ντουμπλάρουν δηλαδή τα εξτρέμ, είναι σε θέση να σκοράρουν νωρίς και να βάλουν με το «καλημέρα» τις βάσεις για να αποκτήσουν σκορ πρόκρισης.