08/11/2018 12:32

Σάντα Φε - Τζούνιορ: Μνήμες 2015 για τους γηπεδούχους

Σάντα Φε - Τζούνιορ: Μνήμες 2015 για τους γηπεδούχους - Κεντρική Εικόνα

Η Σάντα Φε θα προσπαθήσει να αποκλείσει και 3η συμπατριώτισσά της με απώτερο σκοπό να επαναλάβει το θρίαμβο του 2015 στην ίδια διοργάνωση, εξασφαλίζοντας παράλληλα συμμετοχή στους ομίλους του προσεχούς Λιμπερταδόρες. Η Τζούνιορ φιλοδοξεί να προκριθεί στον πρώτο διεθνή τελικό της ιστορίας της.

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ
Πρώτος αγώνας ημιτελική φάση. Θα ακολουθήσει ρεβάνς. Ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση που μετά την ολοκλήρωση των δύο αγώνων οι ομάδες ισορροπούν σε βαθμούς, γκολ και εκτός έδρας γκολ θα ακολουθήσει απευθείας η διαδικασία των πέναλτι χωρίς να προηγηθεί παράταση. Η ομάδα που θα κατακτήσει το τρόπαιο εξασφαλίζει συμμετοχή στους ομίλους του προσεχούς Λιμπερταδόρες και παράλληλα χαρίζει στη χώρα της μία επιπλέον θέση στους ομίλους της συγκεκριμένης διοργάνωσης.

goal/goal.

Αμέτρητες επιλογές, ασφαλείς πληρωμές στην Interwetten (21+)

ΣΑΝΤΑ ΦΕ (Κολομβία): Εφτασε εδώ αποκλείοντας και στη φάση των «16» αλλά και στα προημιτελικά ομάδες της Κολομβίας. Πρώτα την «αιώνια» αντίπαλό της Μιγιονάριος στα πέναλτι μετά από δύο «λευκές» ισοπαλίες και στη συνέχεια την Ντεπορτίβο Κάλι παραχωρώντας 1-1 στο γήπεδό της και επικρατώντας 2-1 μέσα στο Κάλι.

Στο πρωτάθλημα επιβλήθηκε 3-0 εντός έδρας της Τολίμα, παρότι αγωνίστηκε με πολλούς αναπληρωματικούς. Ανοιξε το σκορ με τον επιθετικό Βαλένσια στο 8’, διπλασίασε τα τέρματά της με τον Ουρουγουανό εξτρέμ Γκισόν στο 44’ και «σφράγισε» το τρίποντο με τον – επίσης Ουρουγουανό – μεσοεπιθετικό Γκουασταβίνο στο 81’.

Με τη νίκη αυτή διατήρησε τις ελπίδες της για πρόκριση στα πλέι-οφ, αν και στην τελευταία αγωνιστική εξαρτάται και από άλλα αποτελέσματα, ενώ επιπλέον έχει να αντιμετωπίσει τη Μιγιονάριος που ναι μεν έχει χάσει κάθε ελπίδα για την τελική οκτάδα αλλά είναι αυτονόητο ότι θα κάνει ο,τι μπορεί για να την αποκλείσει και να δώσει έτσι μία μικρή χαρά στους απογοητευμένους οπαδούς της.

Επειδή λοιπόν δε θα είναι εύκολη υπόθεση η πρόκριση στην τελική φάση του πρωταθλήματος και επειδή εάν όντως δεν έρθει, αυτό θα σημάνει αυτομάτως ότι μένει εκτός διεθνών διοργανώσεων το 2019, έχει θέσει ως απόλυτη προτεραιότητά της την κατάκτηση του Κόπα Σουνταμερικάνα. Εάν τα καταφέρει, όχι απλά θα κερδίσει διεθνές εισιτήριο αλλά θα παίξει απευθείας στους ομίλους του προσεχούς Λιμπερταδόρες.

Ο Ουρουγουανός τεχνικός Σανγκινέτι προσανατολίζεται στη χρησιμοποίηση της ίδια ενδεκάδας που θριάμβευσε στο Κάλι. Εκτός αποστολής οι μακροχρόνια τραυματίες Καστεγιάνος (τερματοφύλακας, 24/0), Μόγια (κεντρικός αμυντικός 26/3) και Βαλένσια (αριστερός μπακ-χαφ, 9/0).

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο χαρισματικός 40χρονος τερματοφύλακας Σαπάτα συμπληρώνει απόψε 100 συμμετοχές στις διεθνείς διοργανώσεις.

Πιθανή ενδεκάδα (4-4-2): Σαπάτα – Ερέρα, Ενάο, Λόπες, Αρμπολέδα – Σέιχας, Περλάσα, Γκορντίγιο, Γκουασταβίνο – Ροντρίγκες, Μορέλο.

ΤΖΟΥΝΙΟΡ ΜΠΑΡΑΝΚΙΓΙΑ (Κολομβία): Δυσκολεύτηκε πάρα πολύ να πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά απέναντι στην Ντεφένσα Ι Χουστίσια της Αργεντινής, παρότι στο πρώτο παιχνίδι είχε επιβληθεί με 2-0 (χωρίς να είναι καλύτερη). Στη ρεβάνς έπαθε αυτό που της συμβαίνει αρκετά συχνά όταν περνάει τα σύνορα, δηλαδή …«τρικυμία».

Ηδη στο 29’ ήταν πίσω στο σκορ 2-0, ενώ ήταν τυχερή που στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου ακυρώθηκε τρίτο γκολ των Αργεντινών με VAR (θεωρήθηκε ότι προηγήθηκε επιθετικό φάουλ, αν και μάλλον δεν υπήρξε). Τελικά στο 54’ δέχτηκε το τρίτο γκολ και όλα έμοιαζαν χαμένα, καθώς μέχρι εκείνο το σημείο δεν είχε κάνει ούτε τελική. Στην πρώτη της όμως ευκαιρία – στο 72’ – βρήκε δίχτυα με ένα εκπληκτικό σουτ του εξτρέμ Ντίας. Στο τελευταίο 20λεπτο υποχώρησε για να κρατήσει το αποτέλεσμα (έχασε πάντως και ένα τετ-α-τετ) και στάθηκε ιδιαίτερα τυχερή που στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι.

Τη Δευτέρα «σφράγισε» πάντως την πρόκρισή στα πλέι-οφ του Κλαουσούρα, επικρατώντας εκτός έδρας 3-0 της Αλιάνσα, παρότι χρησιμοποίησε ως επί το πλείστον αναπληρωματικούς. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο επιθετικός Γιόνι Γκονζάλες που πέτυχε το πρώτο και το τρίτο γκολ – στο 47’ και στο 81’ – ενώ προετοίμασε το δεύτερο στο 73’ που σημείωσε ο μέσος Σάντσες.

Αποθεραπεύτηκε ο επιθετικός Ρουίς (26/6), όμως θα είναι στον πάγκο, αφού θα προτιμηθεί ο Γιόνι Γκονζάλες (43/9) που – παρότι η φυσική του θέση είναι μεσοεπιθετικός – έχει ανταποκριθεί άψογα στα τελευταία παιχνίδια ως κορυφή της επίθεσης. Αποθεραπεύτηκε μετά από σχεδόν δύο μήνες και επανεμφανίστηκε στο ματς με την Αλιάνσα ο 22χρονος κεντρικός αμυντικός Τζέφερσον Γκόμες (7/0), ο οποίος και απόψε θα ξεκινήσει βασικός. Παράλληλα εξέτισε ο μέσος Μπαρέρα (40/7), που επίσης θα είναι στο αρχικό σχήμα. Παραμένει εκτός αποστολής ο μακροχρόνια τραυματίας αμυντικός χαφ Ναρβάες (20/0).

Πιθανή ενδεκάδα (4-2-3-1): Βιέρα – Φουέντες, Πέρες, Γκόμες, Πιεντραϊτα – Πίκο, Καντίγιο – Ντίας, Γκουτιέρες, Μπαρέρα - Γκονζάλες.

Παίξτε νόμιμα και υπεύθυνα στη Netbet * Ισχύουν όροι και προϋποθέσεις (21+)

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Σάντα Φε είναι πιο «ψημένη» σε τέτοια παιχνίδια, άλλωστε το απέδειξε και εναντίον της Ντεπορτίβο Κάλι. Η Τζούνιορ χάνει εκτός έδρας σημαντικό μέρος της δύναμής της. Σε πρώτο πλάνο ο άσος, ο οποίος μας προσφέρεται σε ικανοποιητικές τιμές. (1)