20/09/2018 03:07

ΑΕΚ Λάρνακας – Ζυρίχη: Πατημένο το γκάζι από τα προκριματικά

ΑΕΚ Λάρνακας – Ζυρίχη: Πατημένο το γκάζι από τα προκριματικά - Κεντρική Εικόνα
Στις τρεις προκριματικές φάσεις του καλοκαιριού στο Γιουρόπα Λιγκ που έδωσε το «παρών» φέτος, η ΑΕΚ Λάρνακας έδειξε μία ομάδα με ταλέντο, έναν προπονητή που έχει βάλει τη δική του σφραγίδα, ενώ στην Κύπρο πήρε τρεις, άνετες νίκες. Προβληματίζει στο ξεκίνημα της σεζόν η Ζυρίχη, δίνοντας έμφαση στην άμυνα, ενώ εμφανίζεται «λίγη» επιθετικά.
Κωδ. ΟΠΑΠ: 1802
Γήπεδο: Νέο ΓΣΠ (22,859), Λευκωσία (Ουδέτερο)
Διαιτητής: Τζόναθαν Λάρντοντ (Βέλγιο)
Σετ αποδόσεων: 2.10 – 3.15 – 3.15

* Η ΑΕΚ Λάρνακας στα 9 από τα 10 τελευταία παιχνίδια της στην Ευρώπη ανεξαρτήτως έδρας δεν έχασε στο α’ ημίχρονο. Μάλιστα τα τέσσερα εξ αυτών εμφάνισαν X ημίχρονο.

* Χωρίς νίκη η Ζυρίχη στα τελευταία 7 εκτός έδρας ευρωπαϊκά βράδια της (2 ισοπαλίες, 5 ήττες). Σε επίπεδο ομίλων (ανεξαρτήτως θεσμού) εκτός έδρας μετράει 2 ισοπαλίες και 11 ήττες, τελευταία νίκη τη σεζόν 2007-08 στο -τότε- ΟΥΕΦΑ Καπ.

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ: Απώλεια βαθμών με το καλημέρα για τους Λαρνακείς, αφού στην πρεμιέρα τους στο πρωτάθλημα αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 εκτός έδρας απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα. Βέβαια στα θετικά τους λογίζεται το γεγονός πως παρέμειναν αήττητοι για έβδομο διαδοχικό παιχνίδι την τρέχουσα περίοδο σε Κύπρο και Ευρώπη.

Πλέον το μυαλό όλων βρίσκεται στο σημερινό ματς κόντρα στη Ζυρίχη, αγώνας ο οποίος θα σημάνει την επιστροφή τους στο ευρωπαϊκό προσκήνιο για πρώτη φορά μετά από τη σεζόν 2011-12.

Για να φτάσουν μέχρι εδώ χρειάστηκαν να αποκλείσουν κατά σειρά Ντάνταλκ, Στουρμ Γκρατς και Τρέντσιν, παραμένοντας μάλιστα αήττητοι. Καταλυτικό ρόλο σε αυτή την πορεία έπαιξε η έδρα τους, μέσα στην οποία παρέμειναν αήττητοι με τρεις νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις. Μάλιστα σε όλες κατάφεραν και διατήρησαν ανέπαφη την εστία τους.

«Για μένα και την ομάδα είναι εκπληκτικό που είμαστε στους ομίλους. Δεν είμαστε εδώ για να το χαρούμε αλλά να είμαστε ανταγωνιστικοί. Αν δεν είμαστε δεν θα το χαρούμε. Αντιμετωπίζουμε τρεις πολύ δυνατούς αντιπάλους και πρέπει να παίξουμε πολύ καλά για να είμαστε ανταγωνιστικοί. Σε αντίθετη περίπτωση με βάση το υψηλό επίπεδο της διοργάνωσης θα υποφέρουμε και δεν θα το απολαύσουμε», το σχόλιο του Αντονι Ιραόλα στη χθεσινή συνέντευξη Τύπου.

Στα αγωνιστικά ο Ισπανός κόουτς δεν μπορεί να υπολογίζει στην πρεμιέρα των ομίλων τους Λαμπάν (μόνιμη, αλλά υπολογίσιμη απουσία), Αντωνιάδης (μπακ) και Τρουγιόλς (μπακ).

Πιθανή ενδεκάδα (4-2-3-1): Τόνιο – Ιγκόρ, Ιωάννου, Γκονσάλεθ, Μϊσόφ – Χέφελ, Λαρένα – Τέτε, Ακοράν, Τρισκόφσκι – Γιάννου (Τολμές)

ΖΥΡΙΧΗ: Επειτα από έναν χρόνο απουσίας της από την Ευρώπη, φοράει το… επίσημο κοστούμι της, κερδίζοντας την απευθείας πρόκριση στους ομίλους ως Κυπελλούχος Ελβετίας. Αν δεν είχε κατακτήσει το Κύπελλο, με την 4η θέση που κατέλαβε στο πρωτάθλημα, θα ξεκίναγε τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις τον τρίτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.

Στο πρωτάθλημα έχει ξεκινήσει νωθρά (2-2-2), βρίσκεται στην 7η θέση, ενώ διαθέτει τη χειρότερη επίθεση (5 γκολ), αλλά και τη δεύτερη καλύτερη άμυνα (7 γκολ). Στο πρώτο σκέλος, σημαντικός παράγοντας η φυγή των φορ Μίκαελ Φράι και Ράφαελ Ντβαμενά, στη θέση τους αξιοποιήθηκε ο 20χρονος Στέφεν Οντέι (5/1 στο πρωτάθλημα), ενώ αποκτήθηκε ο Ασαν Κισάι από τη Λουγκάνο.

Γενικά, οι «μπλε» αποτελούν μία από τις πιο «κλειστές» ομάδες της Ελβετίας, με πιο αμυντικούς προσανατολισμούς. Παρ’όλα αυτά, στο Κύπελλο την Κυριακή έδειξαν επιθετικές αρετές κόντρα σε ομάδα Γ’ Κατηγορίας, επικράτησαν 4-2 της Μπρίτενριν εκτός, παρουσιάζοντας ένα μείγμα βασικών-αναπληρωματικών.

«Καλούμαστε να αντιμετωπίσουμε μία πολύ έμπειρη ομάδα, η ΑΕΚ διαθέτει ισπανική ταυτότητα, επηρεασμένη από τη συγκεκριμένη σχολή. Το Γιουρόπα Λιγκ είναι μία ανταμοιβή για εμάς, για τους κόπους μας, πολλοί από εμάς θα παίξουμε πρώτη φορά, σίγουρα τα διεθνή παιχνίδια έχουν κάτι το ιδιαίτερο, για μία επιπλέον ώθηση. Το παιχνίδι στην Κύπρο, ως πρώτο ματς, είναι πολύ σημαντικό. Εκτιμώ, ότι πρέπει να βγάλουμε γκολ», τα λόγια του Λούντοβιτς Μάγκνιν στη συνέντευξη Τύπου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι δεν υπάρχουν απουσίες που να αλλάζουν και να επηρεάζουν τα πλάνα του Βλάντιμιρ Μάγκνιν. Στην Ελβετία έμειναν λόγω τραυματισμού οι αμυντικοί Κέμπτερ, Σάουτερ, αλλά και ο μέσος Ρόνερ, όλοι τους δεν έχουν λεπτά συμμετοχής.

Πιθανό στην αρχική ενδεκάδα να βρεθεί ο έμπειρος τερματοφύλακας Αντρίς Βάνινς, ο οποίος δεν έχει αγωνιστεί φέτος, καθώς βασικός επιλέγεται ο 25χρονος Μπρέτσερ. Το Γιουρόπα Λιγκ θέλει εμπειρία, ο 38χρονος Λετονός μπορεί να πάρει λεπτά συμμετοχής.

Πιθανή ενδεκάδα (5-4-1): Βάνινς – Ρουέγκ, Νεφ, Πάλσον, Κριεζίου Μ., Μόντου – Βίντερ, Ντομγιόνι, Κριεζίου Χ., Κολόλι – Οντέι

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Από τη μία έχουμε την ΑΕΚ Λάρνακας, η οποία μέσα στην Κύπρο «τρέχει» αήττητο σερί επτά αγώνων στην Ευρώπη -μάλιστα χωρίς να δεχθεί γκολ- και από την άλλη τη Ζυρίχη, η οποία τις περισσότερες φορές έχει το μυαλό της πρωτίστως να καταστρέψει το παιχνίδι του αντιπάλου και εν συνεχεία να δημιουργήσει. Με αυτά που προαναφέραμε δίνουμε προβάδισμα στον άσο. (1)

ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΑ
Το γεγονός ότι η Ζυρίχη δυσκολεύεται στο γκολ και απέναντι έχουμε μία ΑΕΚ που δίνει ιδιαίτερη προσοχή στα μετ’ όπισθεν, μπορούμε να κοιτάμε το ειδικό να μην σκοράρουν οι Ελβετοί (2.65). Οι Κύπριοι σε όλα τα φετινά ευρωπαϊκά βράδια τους (στα προκριματικά) εντός έδρας σημείωσαν γκολ στο πρώτο ημίχρονο, δείχνοντας σημάδια ότι πατάνε γκάζι νωρίς, μας οδηγεί στο πρώτο γκολ ΑΕΚ στο α’ μέρος (2.15), όπως και να συνδυάσουμε τη νίκη των γηπεδούχων από το πρώτο ημίχρονο με no goal (4.65).