Μετά το σοκαριστικό για την Ταϊλάνδη αποτέλεσμα της πρώτης αγωνιστικής, η ομοσπονδία αναγκάστηκε να απολύσει τον μέχρι πρότινος τεχνικό της, Ράγιεβατς, ορίζοντας αντικαταστάτη του για τα επόμενα παιχνίδια τον βοηθό του.

Βαθμολογία: ΔΙΕΘΝΕΙΣ, ΑΣΙΑΤΙΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΘΝΩΝ, 1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Κωδ. ΟΠΑΠ: 921
Γήπεδο: Στάδιο Αλ Μακτούμ (15.000), Ντουμπάι
Σετ αποδόσεων: 2.10 - 3.15 - 3.90

Τι ισχύει:
Φάση των ομίλων στο διευρυμένο Ασιατικό Κύπελλο των Η.Α.Ε. 24 ομάδες είναι χωρισμένες σε 6 ομίλους. Την πρόκριση στα νοκ άουτ θα πάρουν οι 2 πρώτες κάθε ομίλου, μαζί με τις 4 καλύτερες τρίτες. Τα κριτήρια για τις τρίτες ομάδες είναι: 1) Βαθμοί, 2) Διαφορά τερμάτων, 3) Καλύτερη επίθεση, 4) Βαθμοί ποινής καρτών, 5) Κλήρωση.

* Ισορροπία στις μεταξύ τους αναμετρήσεις, όπου σε 7 αγώνες το Μπαχρέιν έχει 2 νίκες. Μία έχει η Ταϊλάνδη, ενώ 4 ματς έληξαν ισόπαλα. 9-7 το επιμέρους σκορ για τους «κόκκινους».
* Με 1-1 έληξε η τελευταία τους αναμέτρηση το 2015.
* Πιέζεται η ισοπαλία εις βάρος του άσου τις τελευταίες ώρες.

ΜΠΑΧΡΕΪΝ
Ρεπορτάζ: Εκανε τη «μίνι» έκπληξη στην πρεμιέρα και πήρε ισοπαλία από τους διοργανωτές με σκορ 1-1. Το ματς «άναψε» στα τελευταία λεπτά, καθώς μέχρι το 77’ δεν είχαμε δει κάποιο γκολ. Οι παίκτες του Σουκούπ δεν φοβήθηκαν σε κανένα σημείο τους αντιπάλους τους και εύκολα κρατούσαν το μηδέν στην άμυνα. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου δέχτηκαν πίεση από τους γηπεδούχους –όπως ήταν αναμενόμενο αφού έπαιζαν σε κατάμεστο από τους οπαδούς τους γήπεδο-, ωστόσο δεν κινδύνεψαν. Μετά το 70’ πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 78’ προηγήθηκαν σε φάση διαρκείας με τον Αλ Ροχαϊμι. Την ισοφάριση την δέχθηκαν στο 88’, όταν ο διαιτητής καταλόγισε εις βάρος τους πέναλτι -το οποίο ήταν περισσότερο σφύριγμα έδρας-.

Παρά τo αποτέλεσμα του Σαββάτου, ο προπονητής του Μπαχρέιν έχει πλήρη εμπιστοσύνη στην ομάδα του, αφού δηλώνει πεπεισμένος για τη νίκη κόντρα στην Ταϊλάνδη. «Ανυπομονούμε για το επόμενο ματς και θέλουμε να το κερδίσουμε, καθώς δεν αξιώνεις προκρίσεις παίζοντας για ισοπαλίες. Ελπίζω να πιάσουμε τα στάνταρ μας από το δεύτερο μισό του αγώνα με τα Η.Α.Ε. Θα κάνουμε το καλύτερο δυνατό για να κερδίσουμε» συμπλήρωσε.

Bet info: Εχει μόλις 2 γκολ παθητικό στα τελευταία 5 παιχνίδια του.

ΤΑΪΛΑΝΔΗ
Ρεπορτάζ: Υποτίμησε την Ινδία και τιμωρήθηκε με τον πλέον εμφατικό τρόπο, αφού γνώρισε την ήττα με σκορ 4-1. Η άμυνά της ήταν απούσα, με το νεανικό σύνολο των Ινδών να εκμεταλλεύεται την ανυπαρξία της σε κάθε ευκαιρία. Η κακή μέρα φάνηκε από νωρίς, όταν οι αντίπαλοί της προηγήθηκαν στο 27’ με πέναλτι. Μπορεί να ισοφάρισε πριν από το ημίχρονο, ωστόσο με τη σέντρα στην επανάληψη οι Ινδοί αιφνιδίασαν τους Ταϊλανδούς παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα. Η ανούσια κατοχή της δεν έφερνε ευκαιρίες, με τους Ινδούς να εκμεταλλεύεται στο έπακρο τις δικές τους. Αυτή η ήττα ανάγκασε την ομοσπονδία  να προχωρήσει στην απόλυση του προπονητή, Μίλοβαν Ράγιεβατς, αντικαθιστώντας τον με τον μέχρι πρότινος βοηθό του, Σιρισάκ Γιοντιαρντάι.

Αυτός δήλωσε πως τίποτα δεν έχει κριθεί στον όμιλο κι όλα παραμένουν ανοικτά. Είπε πως άλλαξε κάποια πράγματα κατά την προετοιμασία του επόμενου αγώνα. Παράλληλα, δεν παρέλειψε να αναφερθεί και στον πρώην προπονητή της ομάδας, λέγοντας πως έχει κάνει καλή δουλειά με την τακτική, ωστόσο έλειπε το κίνητρο από τους παίκτες και αυτό θέλει να τους δώσει.

Bet info8 γκολ έχει δεχθεί στις τρεις τελευταίες αναμετρήσεις της.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ετσι όπως τα έκανε η Ταϊλάνδη με την Ινδία, είναι αναγκασμένη να παίξει με το μαχαίρι στα δόντια. Εξαιρετικό το Μπαχρέιν στην πρεμιέρα και δύσκολα θα απειληθεί με ήττα. (Χ ημ.)