Κόρτραϊκ – Ζούλτε Βάρεγκεμ: Ασπονδοι γείτονες

Κόρτραϊκ – Ζούλτε Βάρεγκεμ: Ασπονδοι γείτονες - Κεντρική Εικόνα

Αυλαία απόψε στη φάση των «16» του Κυπέλλου με το ντέρμπι Κόρτραϊκ – Ζούλτε. Για πρώτη φορά στην ιστορία του θεσμού απουσιάζουν από τόσο νωρίς οι παραδοσιακές δυνάμεις (Αντερλεχτ, Κλαμπ Μπριζ, Σταντάρ).

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ
Νοκ άουτ αγώνας. Σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστεί, πέναλτι.

* Για το πρωτάθλημα στις 21/09: Ζούλτε Βαρ. – Κόρτραϊκ 0-2

* 4-3-5 η πρόσφατη προϊστορία με γηπεδούχο την Κόρτραϊκ (7 Under – 5 Over, συνολικά τέρματα 14-13).

ΚΟΡΤΡΑΪΚ (Α’)
Ρεπορτάζ:
Ντούμπλαρε τις νίκες της με τον Βαντερχάγκε στον πάγκο επικρατώντας 1-0 τη Μουσκρόν και πλησίασε στους τέσσερις βαθμούς από την έκτη θέση. Σκόραρε με το καλημέρα (2’) κι έκτοτε προτίμησε να δώσει γήπεδο στον αντίπαλο, χωρίς ωστόσο να απειληθεί ιδιαίτερα.

«Για να πάρουμε μέρος στα πλέι οφ Ι θα πρέπει να κάνουμε ένα τέλειο δεύτερο γύρο. Η νίκη κόντρα στη Μουσκρόν μας δίνει αυτοπεποίθηση ενόψει του αγώνα με τη Ζούλτε Βάρεγκεμ. Μας δίνεται φέτος μία σπουδαία ευκαιρία να βρεθούμε στον τελικό και πρέπει να την εκμεταλλευτούμε», επισήμανε ο Βαντερχάγκε.

Στην προηγούμενη φάση του Κυπέλλου επικράτησε 1-0 εκτός έδρας της αδύναμης Χάρελμπεκε.

Bet info: Η φόρμα της στα έξι τελευταία παιχνίδια:  2 νίκες-2 ισοπαλίες-2 ήττες, 7-9 τέρματα, 3 under-3 over. Εντός έδρας έχει δώσει 8 αγώνες και έχει ρεκόρ 2-2-4 (12-17 συνολικά τέρματα). Over έληξαν τα 10 από τα 18 συνολικά παιχνίδια της σε πρωτάθλημα και Κύπελλο.

Αγωνιστικά νέα: Παραμένουν εκτός ο μεσοαμυντικός Λεπουά (15/1) και ο στόπερ Χινές-Ικε (13 συμ.).

Τα Virtual Games ήρθαν στη Betshop (21+)

ΖΟΥΛΤΕ ΒΑΡΕΓΚΕΜ (Α’)
Ρεπορτάζ: Μέτρια η εικόνα της στο 1-1 με την Οστάνδη, δεν θύμιζε σε πολλά την ομάδα που πριν από λίγες μέρες είχε αλώσει την έδρα της Κλαμπ Μπριζ, αλλά ακόμη κι έτσι θα μπορούσε να είχε πάρει τη νίκη, καθώς εκτός του ότι δέχτηκε την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά (85’), στο 1-0 δεν δόθηκε καθαρό πέναλτι υπέρ της.

«Είχαμε διαφορετικό πρόσωπο συγκριτικά με τον αγώνα κόντρα στην Κλαμπ Μπριζ κι αυτό δεν είναι καλό γιατί εξακολουθούμε να δίνουμε μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού», σημείωσε ο προπονητής Ντουρί.

Προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου κερδίζοντας 2-1 στην έδρα της ερασιτεχνικής Χέιστ.

Bet info: Η φόρμα της στα έξι τελευταία παιχνίδια: 3 νίκες-2 ισοπαλίες-1 ήττα, 12-7 τέρματα, 2 under-4 over. Μακριά από το γήπεδό της έχει δώσει 9 αγώνες σε πρωτάθλημα και Κύπελλο και έχει ρεκόρ 2-1-6 (12-23 συνολικά τέρματα). Το over εμφανίστηκε στα 14 από τα 18 συνολικά παιχνίδια της.

Αγωνιστικά νέα: Επιστρέφει ο μέσος Φάικ (12/2), μακροχρόνια απουσιάζει ο κεντρικός αμυντικός Μπιόρνταλ (3 συμ.).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Αμφότερες στοχεύουν στη διάκριση μέσω Κυπέλλου, καθώς το ενδεχόμενο να πετύχουν κάτι άξιο αναφοράς στο πρωτάθλημα δεν συγκεντρώνει πολλές πιθανότητες. Στις λεπτομέρειες θα κριθεί, με ρίσκο στο Χ ημίχρονο. (Χ ημίχρ.)