03/12/2018 11:54

Ααρχους - Βάιλε: Επιστροφές στους φιλοξενούμενους

Ααρχους - Βάιλε: Επιστροφές στους φιλοξενούμενους - Κεντρική Εικόνα

Με το γειτονικό ντέρμπι ανάμεσα στην Ορχους και τη Βάιλε πέφτει η αυλαία της αγωνιστικής στη Σούπερλιγκα σήμερα το βράδυ. Επιστροφές στους φιλοξενούμενους...

ΑGF OΡΧΟΥΣ
Ρεπορτάζ: Συνέχισε την πτωτική της πορεία η ομάδα του Ντέιβιντ Νίλσεν, καθώς ηττήθηκε 1-2 εντός έδρας από τη Χόρσενς.

Κακό ξεκίνημα, αιφνιδιάστηκε και έμεινε πίσω με το «καλημέρα» (4’), πέρασε κάποιες δύσκολες στιγμές ως το 15’ γλιτώνοντας την παραβίαση χάρη στις επεμβάσεις του γκολκίπερ της, ανέβασε την απόδοσή της και πίεσε στη συνέχεια φτάνοντας αρκετές φορές με αξιώσεις στην περιοχή των φιλοξενούμενων, εντούτοις ήταν άστοχη στην τελική προσπάθεια. Και τα χειρότερα ήρθαν δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου όταν δέχθηκε σε μια αντεπίθεση και δεύτερο. Στην επανάληψη μπήκε περισσότερο επιθετική, πίεσε και μείωσε στο 55’ με τον Μάρτιν Σπέλμαν, έκανε φάσεις χωρίς όμως να φτάσει στην ισοφάριση.

Bet info: Εχει 4 συνεχόμενες ήττες, οι 3 τελευταίες είχαν 2-3 γκολ, ενώ εντός έχανε 0-2 στο ημίχρονο στα 2 πιο πρόσφατα ματς.

Αγωνιστικά νέα: Χωρίς κάποιο νέο πρόβλημα σε σχέση με το τελευταίο ματς. Εξέτισε την ποινή του και επιστρέφει ο βασικός γκολκίπερ Οσκαρ Ουάλι (9 συμ.). Μη διαθέσιμος παραμένει πάλι ο βασικός αμυντικός Νίκλας Μπάκμαν (9 συμ.) που δεν ξεπέρασε τον τραυματισμό του.
ΒΑΪΛΕ
Ρεπορτάζ: Ισόπαλη 1-1 αναδείχθηκε εντός έδρας με την Ολμποργκ ισοφαρίζοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Bet info: Εχει 2 g/g στα 3 τελευταία, ισάριθμα ήταν over, ενώ εκτός έδρας έχει 3 συνεχόμενες ήττες χωρίς να σκοράρει.

Μέτρια εμφάνιση, είχε κάποιες φάσεις στο α’ μέρος, ωστόσο ήταν σε γενικές γραμμές ακίνδυνη, ενώ γλίτωσε την παραβίαση σε δύο περιπτώσεις χάρη στις επεμβάσεις του γκολκίπερ της. Στην επανάληψη μπήκε περισσότερο κινητική, εντούτοις έμεινε εκτεθειμένη στο 62’ και βρέθηκε πίσω στο σκορ. Στη συνέχεια, εκμεταλλεύτηκε τη διάθεση των φιλοξενούμενων να παίξουν συντηρητικά, πήρε χώρο στο γήπεδο και έφτασε στην ισοφάριση στο 82’ με τον Αρμπνορ Μούκολι.

Αγωνιστικά νέα: Την τρίτη από τις 5 αγωνιστικές της ποινής του εκτίει σήμερα ο τεχνικός της ομάδας Αντόλφο Σορμάνι. Η μεγάλη αυτή ποινή επιβλήθηκε στον Σορμάνι επειδή ενήργησε κόντρα στους κανονισμούς στο ματς με τη Χόρσενς, στο οποίο ήταν τιμωρημένος με μία αγωνιστική, με συνέπεια η πειθαρχική επιτροπή της Ομοσπονδίας να του επιβάλει τη δεύτερη αυτή, βαριά ποινή.

Μη διαθέσιμος παραμένει ο συνήθως βασικός επιθετικός Ιμάντ Λουάτι (11/1 γκολ, 1 ασίστ), που είναι τραυματίας.

Αντίθετα, εξέτισαν τις ποινές τους και επανέρχονται οι βασικοί Μαντς Λαουρίτσεν (12 συμ.) και Ράσμους Λαουρίτσεν (16/2), ενώ ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο συνήθως βασικός επιθετικός Γκούσταφ Νίλσον (12/1 γκολ, 1 ασίστ, 5 αλλαγή).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Αλλεπάλληλες ήττες έχει η Ορχους, η οποία παρότι σκοράρει, δέχεται εύκολα γκολ. Η Βάιλε παλεύει και παρότι έχει αμυντικά θέματα, συνήθως βρίσκει δίχτυα... (G/G)